ua en ru

Білорусія отримає 1,2 млрд дол. від ЄврАзЕС до кінця липня

Автор: RBC.UA
Сума кредиту для Білорусі, який планується схвалити на засіданні антикризового фонду Євразійської економічної спілки (ЄврАзЕС) у Києві, складе приблизно 1,2 млрд дол, повідомив сьогодні перший заступник міністра закордонних справ Андрій Денисов, підтвердивши тим самим слова міністра фінансів Олексія Кудріна, передає РБК з посиланням на радіостанцію "Маяк".

Сума кредиту для Білорусі, який планується схвалити на засіданні антикризового фонду Євразійської економічної спілки (ЄврАзЕС) у Києві, складе приблизно 1,2 млрд дол, повідомив сьогодні перший заступник міністра закордонних справ Андрій Денисов, підтвердивши тим самим слова міністра фінансів Олексія Кудріна, передає РБК з посиланням на радіостанцію "Маяк".

За словами Андрія Денисова, сума можливого кредиту з боку ЄврАзЕС Білорусії в поточному році складе 1,2 млрд дол. і буде перерахована двома траншами.

Перший транш, як очікується, складе 800 млн дол., які на 75% будуть профінансовані Росією.

Директор департаменту аналітики і ризик-менеджменту компанії UFS Investment Company Павло Васіліаді зазначив, що перший транш буде перерахований в першій декаді червня, після засідання ради антикризового фонду ЄврАзЕС 4 червня в Києві. Решта суми, за прогнозами, буде виділена трохи пізніше, протягом червня-липня.

До 2013 р. сума кредиту повинна досягти 3 млрд дол, хоча основним джерелом поповнення ЗВР, на думку російської сторони, повинна послужити приватизація підприємств на загальну суму близько 7,5 млрд дол.

Факт видачі кредиту в парі з продажем "Бєлтрансгазу" повинен вирішити поточні питання білорусів і заспокоїти інвесторів, частина яких нервують, а частина - використовують хвилювання перед засіданням ЄврАзЕС і майбутнім близьким завершенням операції з "Білтрансгазом" для придбання євробондів за вигідними цінами.

На початку цього року урядом Білорусії була затверджена масштабна програма продажу держмайна. На найближчі три роки до приватизації заявлені підприємства будівельної галузі, лікеро-горілчані заводи, Мінський тракторний завод, Білоруський металургійний завод, авіакомпанія "Бєлавіа" та інші.

При цьому приватизація системоутворюючих підприємств країни (МАЗ, "Білоруськалій", нафтохімічні активи) буде також можлива, правда, тільки з особистого схвалення Олександра Лукашенка. Останній раніше заявляв, що готовий дозволити продаж часток у ключових держпідприємствах, якщо за них буде запропонована розумна ціна.

Нагадаємо, що приватизація білоруських держактивів була одним з основних умов виділення Мінську кредитної лінії з антикризового фонду ЄврАзЕС. Основні моменти, що стосуються надання кредиту, були узгоджені РФ і Білорусією ще минулого тижня під час візиту прем'єра Росії Володимира Путіна в республіку.

Крім того, слід зазначити, що на початку цього року Білорусія потрапила в скрутне становище. Соціально-орієнтована політика Лукашенка і його передвиборчі обіцянки лягли непосильним тягарем на бюджет. Ситуація з платіжним балансом неухильно погіршувалася, а валютний ажіотаж, який виник в результаті, обезкровив золотовалютні резерви Національного банку країни.

У кінцевому результаті влада була змушена вжити низку заходів, спрямованих на стабілізацію валютного курсу. Після скасування обмежень на встановлення курсу рубля на міжбанку і на ринку готівкової валюти, у країні з'явилося відразу кілька курсів білоруського рубля.

Також, Національний банк Білорусії знову встановив межу відносно обмінних курсів, за якими можуть здійснюватися купівля-продаж та конверсія іноземної валюти на позабіржовому ринку і ринку готівкової іноземної валюти. З 24 травня 2011 р. вони не можуть відрізнятися більш ніж на 2% в ту або іншу сторону від офіційного курсу білоруського рубля.

Як відзначали експерти, дані рівні одноразової девальвації офіційного курсу є безпрецедентними за останні 10 років. У січні 2009 р. НБ здійснив одноразову девальвацію, знизивши обмінний курс на 20%, що було попередньою умовою МВФ для надання кредиту в умовах фінансово-економічної кризи.