ua en ru

Баррозу: ЄК ще не виробила єдиного підходу до випуску загальноєвропейських облігацій

Автор: RBC.UA
Єврокомісія сьогодні опублікувала звіт з економічним обґрунтуванням проекту з впровадження єдиних облігацій єврозони, проте так і не зупинилася на якомусь одному переважному варіанті їх випуску. Замість цього в документі Єврокомісії представлені на вибір три загальних підходи до випуску єдиних облігацій.

Єврокомісія сьогодні опублікувала звіт з економічним обґрунтуванням проекту з впровадження єдиних облігацій єврозони, проте так і не зупинилася на якомусь одному переважному варіанті їх випуску. Замість цього в документі Єврокомісії представлені на вибір три загальних підходи до випуску єдиних облігацій.

"На даний момент комісія ще не вибрала кращий варіант. Ми вважаємо кращим представити кілька різних можливостей, які потрібно обговорити з громадськістю, усіма країнами єврозони, а також громадянами Європи та експертами", - заявив президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.

Опублікувавши проект єдиних європейських облігацій, або "облігацій стабільності", як офіційно пропонує їх називати Єврокомісія, виконавчий орган Євросоюзу відкрив політичні дебати в ЄС з приводу доцільності, попередніх умов і можливих варіантів випуску таких інструментів, говориться в прес-реліз комісії.

За задумом Єврокомісії, емісія загальних боргових зобов'язань призведе до значного поглиблення економічного і монетарного союзу" за рахунок створення нових засобів урядового фінансування, які будуть затребувані серед інвесторів завдяки високій надійності та ліквідності. Як наголошується, буде створений широкий інтегрований ринок єдиних облігацій, який не поступиться за обсягом і ліквідності ринку казначейських облігацій США.

Найбільш амбітний варіант введення таких бондів припускає, що ці облігації повністю замінять боргові інструменти національних урядів. Крім того, будь-який випуск облігацій "стабільності" буде забезпечуватися гарантіями всіх держав єврозони. Однак ця опція сполучена з максимальним ризиком, оскільки ринкові ставки за випусками держав єврозони будуть уніфіковані, а це призведе до усунення важливого інструменту тиску на країни, які менш відповідально ставляться до бюджетних дефіцитів і рівня боргу, у вигляді більш високих ставок.

Інші опції передбачають збереження національних облігацій при паралельному випуску єдиних бондів і надання (або ненадання) єдиних гарантій єврозони за такими випусками.

Нагадаємо, що головним супротивником ідеї єдиних облігацій єврозони виступає Німеччина, яка побоюється, що це призведе до підвищення вартості запозичень для країни в порівнянні з поточними, дуже низькими ставками по німецьких бондах. Сьогодні голова Міністерства фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле в інтерв'ю німецькій радіостанції Deutschlandfunk заявив, що введення єдиних облігацій єврозони не зможе докорінно вирішити проблему боргової кризи в регіоні і знизить мотивацію країн проводити програму жорсткої економії.

"Все питання в тому, щоб створити систему фінансової дисципліни в Європі. Як тільки розмова заходить про введення єдиних облігацій зони євро, це знімає тиск на країни, що порушують її", - уточнив політик.

Одночасно глава німецького Мінфіну ще раз підкреслив важливість зміни існуючих європейських конвенцій з тим, щоб змусити "порушників бюджетної дисципліни" відповідати за "розбазарювання" бюджетних коштів. "Внести зміни в європейські угоди необхідно найближчим часом. Потрібно діяти швидко, у нас немає кількох місяців на роздуми. Нам терміново необхідно повернути довіру фінансових ринків", - заявив Шойбле.

В даний час Єврозона переживає гостру боргову кризу. Найбільші незручності валютного союзу доставляють країни PIIGS (Португалія, Ірландія, Італія, Греція та Іспанія), які мають величезний рівень держборгу і мало можливостей для його погашення. Найбільш проблемною з цієї групи вважається Греція, яка змушена була вже двічі звертатися за допомогою до ЄС і МВФ.

Зазначимо, у міру поширення боргової кризи єврозони на базові країни валютного блоку від Європейського Центробанку все більше вимагають втрутитися, так як багато хто бачить в банку єдиний інститут з достатньою боєздатністю для стримування кризи. Проте керівництво ЄЦБ не раз заявляло, що банк не буде брати на себе тягар ліквідатора наслідків кризи в зоні євро. В ЄЦБ вважають, що європейські політики повинні самі вирішити кризу іншими шляхами, без вливань євровалюти в проблемні економіки з боку ЄЦБ.

Член керуючої ради ЄЦБ Йенс Вайдманн напередодні заявив, що ЄЦБ перевищить мандат, якщо стане кредитором останньої інстанції для проблемних країн єврозони. Такий крок, хоча і є дуже привабливим для країн валютного блоку, які борються з кризою, пов'язаний з великими ризиками для стабільності в єврозоні, додав Вайдманн, який за сумісництвом очолює центральний банк Німеччини. "Не мають рації ті, хто вважають, що поточну кризу можна подолати в збиток наріжним принципам орієнтації на стабільність, ігноруючи чинні закони", - сказав він, додавши, що захід буде схожим на спробу втамувати спрагу морською водою.

Член ради керуючих ЄЦБ, глава Центробанку Австрії Евальд Новотни на конференції з питань європейської економічної інтеграції повідомив, що ЄЦБ не почне просто так друкувати гроші у відповідь на боргову криза в єврозоні. ЄЦБ наполегливо відмовляється від проведення "шокової терапії", яка могла б привести інвесторів до тями і заспокоїти фінансові ринки. Через це ринки все більш уважно дивляться в бік Єврокомісії, яка при такому розкладі стає головним спасителем єврозони.