ua en ru

Банки Іспанії нададуть Єврокомісії план з рекапіталізації до жовтня 2012 р

Автор: RBC.UA
Іспанські банки будуть зобов'язані надати Єврокомісії плани з рекапіталізації до 1 жовтня 2012 р. Як передає Associated Press, ця вимога міститься в меморандумі про взаєморозуміння, який готується до підписання владою Іспанії і представниками ЄК, але вже отримав схвалення у Єврогрупи.

Іспанські банки будуть зобов'язані надати Єврокомісії плани з рекапіталізації до 1 жовтня 2012 р. Як передає Associated Press, ця вимога міститься в меморандумі про взаєморозуміння, який готується до підписання владою Іспанії і представниками ЄК, але вже отримав схвалення у Єврогрупи. Документ містить основні умови надання банкам країни допомоги від країн єврозони, загальний розмір якої, як очікується, складе до 100 млрд євро. Документ буде підписаний сторонами 23 липня ц.р.

Документація, що надається банками, буде містити дані про способи та джерела отримання коштів, у тому числі дані про можливі приватні інвестиції. Плани, як передбачається в меморандумі, мають бути схвалені Єврокомісією в листопаді ц.р.

Фінансова допомога надійде Іспанії не відразу. Як повідомлялося, Мадрид очікує отримати перший транш допомоги в розмірі 30 млрд євро вже в кінці липня ц.р. Наразі пакет фінансової допомоги банківському сектору Іспанії в країнах-членах Євросоюзу схвалили парламенти Німеччини та Фінляндії.

Нагадаємо, 25 червня 2012 р. Іспанія офіційно запросила у ЄС фінансову допомогу на рекапіталізацію банківської системи в розмірі до 100 млрд євро. Раніше 21 червня 2012 р. були опубліковані перші підсумки аудиту іспанського банківського сектора, складені аудиторськими компаніями Rolan Berger та Oliver Wyman, згідно з якими, для відновлення банківської системи Іспанії може знадобитися від 51 до 62 млрд євро. За даними аудиту, трьом найбільшим іспанським банкам - Banco Santander, BBVA і Caixabank - не знадобиться вливання додаткового капіталу навіть при найгіршому сценарії.

Рекапіталізація необхідна невеликій групі банків, проблеми яких іспанський уряд вже почав вирішувати шляхом націоналізації. Наразі націоналізовані чотири банки - Bankia, CatalunyaCaixa, NovaGalicia і Banco de Valencia. При цьому Bankia, четвертий за обсягом активів банк Іспанії, вже запросив фінансову допомогу в розмірі 19 млрд євро. Точні дані про потреби іспанського банківського сектора стануть відомі лише за підсумками другого аудиту. Результати другого дослідження, які будуть оприлюднені у вересні 2012 р., відбиватимуть повнішу картину, бо в рамках аудиту, проведеного Deloitte, Ernst and Young, PriceWaterhouse Coopers і KPMG, протестують 90% банківського сектора країни.

Нагадаємо, іспанські банки позичили в червні 2012 р. у Європейського центробанку (ЄЦБ) рекордну суму в розмірі 365 млрд євро проти 324,6 млрд євро місяцем раніше. При цьому ЄЦБ наполягає на тому, щоб старші кредитори іспанських банків пішли на списання боргу, однак ця позиція поки не має підтримки серед міністрів фінансів єврозони.

Уряд Іспанії також змушений позичати, до того ж, під великі відсотки. 19 липня ц.р. іспанська скарбниця провела аукціон середньострокових держпаперів під вищу прибутковість і привернула 3 млрд євро, що відповідає верхній межі заявленого цінового діапазону. Іспанія продала держпапери строком на 2,5 і 7 років, причому прибутковість по 5-річних паперах досягла рекордних показників прибутковості за всю історію Євросоюзу. Прибутковість за держпаперами з терміном погашення 30 липня 2017 р. склала 6,459%.

Як відомо, кошти на рекапіталізацію банків виділяються на умовах дотримання Іспанією бюджетної дисципліни та проведення програми фіскальної консолідації. При цьому міністри фінансів єврозони перенесли для Іспанії строк скорочення дефіциту бюджету до 3% на 2014 р. Іспанська влада змушена проводити програму заходів жорсткої економії, щоб скоротити дефіцит бюджету до 5,3% ВВП в поточному році. Раніше влада Іспанії оприлюднила проект бюджету країни на 2012 р., що передбачає економію 37 млрд євро.

Заходи жорсткої економії викликають невдоволення у пересічних іспанців. Іспанці виступають з масовими акціями протесту проти збільшення податків, зменшення допомоги по безробіттю та скасування бонусів держслужбовцям. Профспілки і Загальне об'єднання трудящих вимагають від уряду проведення референдуму з питання введення заходів жорсткої економії.