ua en ru

Банк "Форум": з хворої голови на здорову

Автор: RBC.UA
Сумна ситуація в банківській системі України відома всім. За нинішній рік вже більше двох десятків банків визнані неплатоспроможними, і число їх продовжує зростати.

Олексій Коваленко

Сумна ситуація в банківській системі України відома всім. За нинішній рік вже більше двох десятків банків визнані неплатоспроможними, і число їх продовжує зростати. Перелякані вкладники вилучають гроші з банків, а НБУ, в свою чергу, ставить їм "підніжки", вводячи обмеження, найскандальніші з яких - на купівлю валюти і видачу валютних вкладів. Плюс різниця курсів долара - офіційного і "чорного" ринку - з виделкою в півтори гривні, відкриває можливість для колосальних спекуляцій.

В результаті, в банківсько-фінансовій сфері ми отримали ситуацію, близьку до колапсу. Замість того, щоб спробувати врятувати хоча б деякі проблемні банки, Нацбанк діє за відпрацьованою схемою: спочатку вводить тимчасову адміністрацію, потім пускає банк на ліквідацію, не користуючись іншими інструментами, які пропонує законодавство. Фонд гарантування вкладів фізосіб останнім часом називають не інакше як "похоронна команда". Один з яскравих прикладів - історія з банком "Форум", який був проданий німецьким Commerzbank українського власника з великою "дірою" в капіталі.

Банк можна було врятувати (зараз, наприклад, регулятор заявив про підтримку VAB Банку), навіть після того, як НБУ відмовив у наданні стабілізаційного кредиту і ввів тимчасову адміністрацію. Свій план пропонував новий власник "Форуму" компанія Yernamio Consulting LTD (входить в " Смарт-Холдинг), але Дирекція ФГВФО відхилила його.

Чому ФГВФО вчинив саме так? На думку ряду експертів у справу втрутилася політична складова, адже бенефіціарів компанії, яка купила "Форум", є український бізнесмен і опозиційний політик Вадим Новинський. Можливо, таким витонченим чином його вирішили "повиховувати". Це припущення підтвердив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, який заявив, що банк став заручником політичної ситуації, і економічних причин його краху не було. "Зараз ніхто не хоче визнати, що було політичне замовлення знищити банк, - заявив він.- Я вважаю, що не потрібно було вводити в банк тимчасову адміністрацію і лякати людей".

Далі, щоб погасити обурення вкладників "Форуму", ФГВФО та НБУ почали обіцяти їм "молочні ріки і кисільні береги". Чиновники твердо запевняли, що знайдуть спосіб зберегти гроші вкладників. Правда, версії постійно змінювалися: то хотіли приєднати "Форум" до одного з держбанків, то передати активи і пасиви "Альфа Банку". Як би там не було, підсумком "плідної" роботи тимчасової адміністрації стало рішення про ліквідацію банку і розпродажу його активів. Наступна хвиля обурення вкладників була погашена обіцянками забрати гроші у "поганого олігарха". Тут почалася низка судових процесів з останнім акціонером банку Yernamio Consulting LTD і його бенефіціаром Вадимом Новинським. Правова позиція у Фонду слабка, але імітацією "бурхливої діяльності" дозволяє відволікати увагу вкладників.

Публіка з подивом спостерігає за подіями. А член ради НБУ Юрій Полунєв прямо заявив: "В українській практиці ще ніколи не було випадку, щоб акціонера банку притягували до відповідальності за банкрутство банку". Він також вважає, що винуватцем події є Commerzbank, а новий власник придбав "Форум", коли в його балансі вже був прихований дефіцит ліквідності.

Дії ФГВФО більше схожі на примітивний популізм, впевнений економіст Віктор Суслов: "За законодавством, власник банку відповідати всім майном за зобов'язання банку лише в разі створення товариства з повною відповідальністю".

Як би там не було, гроші вкладникам потрібно повертати. Але для цього потрібно не судитися з акціонерами, а посилити тиск на недобросовісних позичальників, які використовували шахрайські схеми і не повертають банку великі суми. Голова комітету економістів України Андрій Новак вважає, що замість ініціювання популістських судових процесів Фонд гарантування вкладів повинен виконувати повною мірою свої функції. На його думку, Фонду необхідно в першу чергу, працювати з великими позичальниками, які шахрайським шляхом виводили із застави своє майно.

Раніше в ЗМІ з'явився перелік боржників банку. У списку опинилася група підприємств Олега Гросмана. Загальний борг цих підприємств становить понад 670 млн грн. Ще один великий боржник - ТОВ "НВП "Білоцерківмаз", бенефіціаром якого є Олександр Олійник. Загальний борг - понад 210 млн грн. Ще одна група з 6 підприємств, бенефіціаром яких є Костянтин Караманиць, повинна банку понад 170 млн грн. За інформацією ЗМІ та джерел, близьких до тимчасової адміністрації банку, багато боржники використовують шахрайські схеми, щоб не повертати кредити.

І тут не можна пройти повз персони колишнього голови правління "Форум" Ярослава Колесника, який, впливаючи на прийняття управлінських рішень менеджментом банку, лобіював інтереси комерційних структур, підконтрольних його родичам.

Ще в грудні 2005 року він домігся виділення кредиту в 5,6 млн грн для ТОВ "Агро-Форум", засновником якого - його ж син. Гроші були спрямовані на приватизацію колишнього дитсадка в Києві за Туполєва, 7в. Пізніше "Агро-Форум" перепродав об'єкт ТОВ "Такира", засновником якого є син Ярослава Колесника. Під угоду компанія "Такира" залучила в "Форумі" кредит 2,05 млн дол., причому частину коштів направили на погашення заборгованості "Агро-Форуму" перед банком "Форум" за попереднім кредитом, а решта - на збільшення статутного капіталу "Агро-Форуму" і розширення будівлі колишнього дитсадка на Туполєва. Далі кредитні кошти стали направляти на інші, підконтрольні сім'ї Колесника підприємства - Бериславський і Белокриницький сирзаводи, компанію "Продинком-Майстер". З 2006 по 2008 рр. вони отримали від "Форуму" 5,3 млн грн і близько 350 тис. дол. Реальна прибуток цих підприємств обналичивалась через все той же "Форум", а в податкових звітах вони показували збитки. У підсумку ці хитромудрые маніпуляції закінчилися банкрутством, а сума заборгованості трьох компаній перед "Форумом" склала 17,54 млн грн.

Не гребував колишній голова правління і прямими запозиченнями. У квітні 2007 р. він позичив у "Форумі" на споживчі цілі 0,7 млн дол. Кошти досі не повернуто.

Вже після свого відходу Колесник, користуючись зв'язками в "Дельта-Банку", організував переуступку прав вимоги за кредитом підконтрольного йому ТОВ "Такира". "Дельта-Банк" викупив борги "Такиры" всього за 9,4 млн грн, тоді як на момент вчинення правочину заборгованість "Такиры" перед "Форумом" становила майже 20 млн грн Поручителем виступив сам Ярослав Колесник. Угода стала можливою завдяки «правильній» оцінки заставного майна: у 2011 р. об'єкт, який виступив заставою, оцінювався за цінами 2007 року і по площі в два рази менше фактичної.

Кошти, залучені Колесником за кредитами, переважно спрямовувалися на розширення будівлі колишнього дитсадка по Туполєва, 7в. Його площа була збільшена більш ніж у два рази. Сьогодні тут розміщується елітне дошкільний заклад "Ямб", а його керівник - дружина Колесника Францішка Колесник, яка в одному з інтерв'ю заявила, що на об'єкт витрачено понад 5 млн дол. Виходить, що де-факто об'єкт було придбано та реконструйовано на кредити "Форуму", а потім шахрайським шляхом виведений із застави.

Загальна загалом особисто Колесник не повернув банку близько 6,5 млн грн, а всього з застосуванням сумнівних схем не без його участі з "Форуму" було виведено близько 60 млн. грн., які досі не повернуті. Дніпровське РУ ГУМВС в р. Києві надіслало повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення Ярославом Колісником і пов'язаними з ним особами. Матеріали були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 3 ст. 190 КК України ще в минулому році. Але, судячи з усього, справа набула характер класичного "висяка".

Гроші вкладникам "Форуму" можна повернути, стягнувши їх з боржників. Але для цього необхідно вести кропітку претензійно-позовну роботу. Залишається сподіватися, що новий глава ФГВФО вибере правильну тактику і Фонд, нарешті всерйоз займеться боржниками "Форуму", підключивши правоохоронні органи.