ua en ru

Банк Англії залишив базову облікову ставку на рівні 0,5%

Автор: RBC.UA
Банк Англії залишив базову облікову ставку без зміни - на найнижчому в історії рівні в 0,5% річних. Таке рішення ухвалене сьогодні на засіданні комітету з кредитно-грошової політики банку.

Банк Англії залишив базову облікову ставку без зміни - на найнижчому в історії рівні в 0,5% річних. Таке рішення ухвалене сьогодні на засіданні комітету з кредитно-грошової політики банку.

Зазначимо, що економічне зростання у Великобританії знизився на 0,2% в I кварталі 2012 р. по відношенню до IV кварталу 2011 р. Аналітики очікували підвищення показника на 0,1%. Оприлюднені дані свідчать про те, що національна економіка скотилася в повторну рецесію. Настільки помітне розходження з прогнозами аналітиків утруднює досягнення мети по скороченню бюджетного дефіциту країни протягом наступних 5 років.

Крім того, споживчі ціни у Великобританії виросли на 3% в квітні 2012 р. в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року. Аналітики прогнозували, що споживчі ціни в країні в квітні 2012 р. збільшаться на 3,1%. За прогнозами британського Центрального банку, річні темпи зростання інфляції опустяться до 2% до кінця 2012 р., а ще через рік - приблизно до 1,8%.

Всі ці індикатори свідчать про те, що національна економіка скотилася в повторну рецесію, що в свою чергу робить скрутним досягнення мети по скороченню бюджетного дефіциту країни протягом наступних 5 років.

Експерти говорять про те, що відновлення британської економіки йде дуже повільними темпами. При цьому темпи зростання ВВП країни сильно не дотягують до докризових рівнів, а безробіття б'є всі мислимі рекорди, утримуючись з вересня 2011 р. на позначці 5% (найвищою за 16 років). Лише в березні 2012р. рівень безробіття опустився до 4,9%.

Раніше керуючий Банку Англії Мервін Кінг заявив, що економіка Великобританії в 2012 р. буде рухатися по зигзагоподібній траєкторії, чергуючи періоди квартального зростання і зниження. За його словами, "найбільш значний ризик для відновлення економіки пов'язаний з розвитком ситуації в єврозоні, де зберігаються занепокоєння щодо заборгованості та конкурентоспроможності ряду держав".

Після рішення ЦБ про обліковій ставці місяцем раніше, Кінг заявляв, що Велику Британію в нинішньому році чекає поступове відновлення, яке буде супроводжуватися підвищеними ризиками для фінансової системи.

Експерти Ernst & Young вважають, що британська економіка буде залишатися в "критичному" стані до того моменту, поки британські компанії не почнуть витрачати накопичені запаси ліквідності. При цьому темпи економічного зростання країни прискоряться до 1,5% в 2013 р. і 2,6% в 2014 р.

В середині березня міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило прогноз по рейтингу Великобританії до "негативного" з "стабільного", залишивши при цьому довгостроковий суверенний кредитний рейтинг країни на найвищому рівні ААА.

Раніше міністр фінансів Великобританії Джордж Осборн заявляв, що економіка країни уникне рецесії на відміну від економіки єврозони, куди Великобританія не входить і входити не планує. Міністр також пообіцяв країні жорсткі заходи економії аж до 2015 року.

А на думку експертів МВФ, Великобританія і Банк Англії мають вжити додаткових заходів зі стимулювання економіки для підтримки темпів її відновлення і щоб уникнути довгострокового економічного спаду. МВФ прогнозує, що темпи відновлення економіки

Великобританії до кінця 2012 р. виростуть, проте без додаткових стимулюючих заходів в подальшому великий економічний потенціал країни може залишитися невикористаним. Основною загрозою економіці Великобританії є європейська боргова криза, здатний спровокувати спад експорту, втрату довіри інвесторів, більш високі банківські витрати, жорсткість умов кредитування і падіння вартості активів.

Під час рецесії 2008-2009 рр.. британська економіка скоротилася на 7,1% і з тих пір відновлювалася вкрай повільно. Процес ускладнювався різними факторами: борговою кризою єврозони, вимушеним урізанням держвитрат, високим рівнем інфляції і проблемами в банківському секторі. При цьому темпи зростання ВВП країни сильно "не дотягують" до докризових рівнів, а безробіття б'є всі мислимі рекорди, утримуючись з вересня 2011р. на позначці 5% (найвищою за 16 років). Лише в березні 2012р. рівень безробіття опустився до 4,9%.

На початку березня 2012 економісти незалежного Управління по бюджетній відповідальності (Office for Budget Responsibility, OBR) Великобританії повідомило, що національна економіка зможе уникнути другої хвилі рецесії. OBR прогнозує, що ВВП Великобританії виросте на 0,8% в 2012 р. і на 2,0% - в 2013 р. У 2014 р. економічне зростання країни становитиме вже 2,7% і буде на рівні 3,0% в 2015 р. і 2016 р.