ua en ru

Б.Данилишин: Економічних підстав для підвищення цін на основні продукти харчування немає

Автор: RBC.UA
Економічних підстав для підвищення цін на основні продукти харчування немає. Про це повідомив сьогодні журналістам міністр економіки України Богдан Данилишин, передає кореспондент РБК-Україна.

Економічних підстав для підвищення цін на основні продукти харчування немає. Про це повідомив сьогодні журналістам міністр економіки України Богдан Данилишин, передає кореспондент РБК-Україна.

"Ми щодня проводимо аналіз цін на основні продукти харчування. Обліковуємо на світових біржах, дивимося на баланс попиту і пропозиції на внутрішньому ринку. На сьогодні немає причин для підвищення цін на основні продукти: м'ясо, молоко, цукор, сир, соняшникова олія", - сказав він.

Міністр відзначив, що зростання цін на цукор у грудні 2009 р. - січні 2010 р. є спекулятивним і викликано бажанням "нагріти руки, скориставшись передвиборною ситуацією в Україні".

За його словами, на 1 січня 2010 р. виробники цукру виробили 1,3 млн т цукру, що задовольняє потреби українського ринку. "Тим більше що зараз закінчується сезон переробки цукру. Тому немає підстав говорити про те, що цукру немає. Сировини повинно вистачити на півроку", - зазначив міністр.

Як заявив Б.Данилишин, якщо не вистачатиме цукру, то підприємства зможуть ввести 260 тис. т цукру додатково з-за кордону за пільговим митом в 2%. Також, за словами міністра, у виробників залишилися перехідні запаси у розмірі 150 тис. т.

Міністр зазначив, що Міністерство з Антимонопольним комітетом і Держкомконтролем за цінами проводить моніторинг цінової ситуації на основні види продуктів харчування. Він пообіцяв покарати штрафними санкціями тих продавців і посередників, які безпідставно підвищували ціни на свою продукцію.

Як уже повідомлялося, ф'ючерси на білий цукор у Лондоні встановили новий ціновий рекорд, а сирець на міжконтинентальній товарній біржі (ICE) подорожчав до максимуму 29 років.

На думку експертів, стрімке подорожчання цукру, що почалося в минулому році, було спровоковано недостатніми обсягами продажів з боку виробників і відсутністю будь-яких сигналів до уповільнення зростаючого попиту. Варто додати, що високі ціни на цукор підтримуються великим глобальним дефіцитом пропозиції в 2009/2010 сезоні, який супроводжувався низьким урожаєм найбільших світових виробників.

Нагадаємо, базовий індекс споживчих цін в Україні в грудні 2009 р. по відношенню до попереднього місяця склав 0,7%. У грудні 2009 р. по відношенню до грудня 2008 р. цей показник склав 14,9%. Інфляція в грудні 2009 р. до попереднього місяця склала 0,9%, до грудня 2008 р. - 12,3%, а за січень-грудень 2009 р. по відношенню до аналогічного періоду 2008 р. - 15,9%. Зокрема, ціни на продукти харчування зросли на 1,7%, на алкогольні напої та тютюнові вироби - на 0,8%, на фармацевтичну продукцію та медичні товари - на 0,4%, тарифи на житлово-комунальні послуги - на 0,2%.

Раніше міністр економіки України Б.Данилишин припустив, що в 2010 р. «можна досягти» рівня інфляції 9,7%.