Азербайджан може постачати по газопроводом Nabucco близько 12 млрд куб. м газу на рік на етапі реалізації "Стадії-2" проекту "Шах Деніз", заявив міністр промисловості і енергетики країни Натік Алієв. Про це передає "Тренд".
За словами Н.Алієва, Азербайджан вже запрошений стати акціонером проекту Nabucco. "Для Азербайджану було б важливо стати акціонером цього проекту", - вважає міністр. Щодо перспектив будівництва транскаспійського газопроводу, Н.Алієв сказав, що цей проект важливий з погляду диверсифікації енергопостачань у країни ЄС, а Європа і США, на його думку, зацікавлені в реалізації цього проекту.
У той же час, міністр відзначив, що для реалізації проекту потрібно вирішити низку спірних питань між Азербайджаном і Туркменією щодо статусу Каспія і щодо приналежності нафтового родовища "Кяпяз", яке розташоване на серединній лінії на Каспії між країнами.
"Між Азербайджаном і Туркменістаном повинні бути тісніші відносини: після вирішення спірних питань, можна буде говорити про реалізацію Транскаспійського газопроводу", - сказав Н.Алієв.
Видобування газу з родовища Шах Деніз в рамках "Стадії-2" намічено на 2012 р. Технічним оператором проекту виступає BP. Нині на "Стадії-1" розробки родовища газ видобувається і експортується до Грузії і Туреччини. Азербайджан для власних потреб також купує газ із родовища Шах Деніз.
Комерційним оператором "Стадії-1" проекту виступає Statoil. Комерційним оператором "Стадії-2" може стати Держнафтокомпанія Азербайджану (ДНКАР).
Раніше американське агентство TDA виділило ДНКАР грант у розмірі 1,7 млн на підготовку техніко-економічного обгрунтування (ТЕО) прокладання транскаспійського газопроводу.
У той же час, США виступали проти планів турецької влади щодо транспортування туркменського газу через територію Ірану і Туреччини до Європи, а також розробки турецькою державною компанією іранського родовища Південний Парс.
Як вже повідомлялося, що за неофіційними даними, європейські енергетичні компанії RWE, Gaz de France і Swiss EGL зацікавлені в закупівлях іранського газу з родовища Південний Парс, яке планує розробляти Туреччина в рамках підписаної угоди з Іраном.
Нагадаємо, що 14 липня ц.р. представники турецької влади повідомили про підписання попередньої угоди з Іраном про транспортування 30 млрд куб. м газу з Ірану і Туркменії до Європи. За умовами угоди, за рахунок якої Туреччина розраховує уникнути можливої необхідності пошуку альтернативних постачальників для газопроводу Nabucco, турецька Turkish Petroleum Corporation (TPAO) в три етапи розроблятиме іранське газове родовище Південний Парс, де зможе видобути 20 млрд куб. м газу.
Транскаспійський газопровід дозволить транспортувати газ з Туркменістану за допомогою трубопроводу по дну Каспія через територію Азербайджану, Грузії і Туреччини до Європи. Його потужність може скласти 20 млрд куб. м газу на рік.
Газопровід Nabucco завдовжки 4 тис. км. забезпечить постачання середньоазіатського і каспійського газу до Європи через Азербайджан, Грузію, Туреччину, Болгарію, Угорщину, Румунію і Австрію. Введення газопроводу в експлуатацію намічене на 2011 р. Вартість проекту оцінюється в 5 млрд євро. Розробкою Nabucco займаються австрійські OMV, угорська MOL, турецька Botas, болгарська Bulgargaz і румунська Transgaz.