Азаров: Україна опрацьовує можливість закупівлі газу в одній з європейських країн
Україна опрацьовує можливість закупівлі газу в одній з країн Європи. Про це заявив прем'єр-міністр Микола Азаров на своїй сторінці в Facebook.
"Однією з пропозицій з альтернативних джерел постачання газу в Україну як раз і є покупка газу в одній з європейських країн. Зараз це пропозиція опрацьовується і з економічної, і з технічної точки зору", - зазначив Азаров.
Зазначимо, що вчора Президент України Віктор Янукович заявив, що для національної економіки є дуже актуальним використання альтернативних джерел енергії, підвищення енергоефективності та диверсифікація джерел енергопостачання.
Президент також повідомив, що Україна веде тристоронні переговори з Азербайджаном і Туреччиною щодо співпраці у проектах енергетичної сфери.
"Ми провели черговий раунд переговорів. Зараз готуються до підписання два протоколи. Є технічні питання, які треба прорахувати фахівцям. Безумовно, Україна буде продовжувати роботу в питаннях транспортування каспійського газу і як споживач газу, і як країна, яка може брати участь в будівництві газотранспортних систем із залученням наявних у нас ресурсів. Нам це дуже цікаво", - підкреслив Янукович.
Президент додав, що бачить в енергетичному співробітництві з Туреччиною і Азербайджаном перспективу, підкресливши, що учасники переговорів практично підтвердили свою зацікавленість у цих проектах.
Раніше міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що Україна почала переговори з Туреччиною про постачання газу за новим маршрутом.
Зазначимо, Кабінет міністрів 18 січня затвердив проект угоди про закупівлю палива в Азербайджані. Високопоставлене джерело в Міненерговугілля повідомило виданню "Комерсант-Україна", що договір з Азербайджаном передбачає щорічну поставку як мінімум 15 млрд кубометрів газу через ЗПГ-термінал, що Україна планує побудувати протягом 3-4 років. У відомстві також ведуть переговори про постачання газу з Туреччини та Румунії.
"Зараз ціна палива в цих країнах на 100-120 дол. за тисячу кубометрів дешевше, ніж у нас. І головне є технічна можливість його постачань по існуючій системі трубопроводів", - сказав співрозмовник видання. Він пояснив, що Румунія не тільки отримує газ з Росії, але і добуває власне паливо. Туреччина купує газ і в Росії, і на Близькому Сході.
Головний инвестстратег фінансової групи БКС Максим Шеїн вважає, що успіх поставок купленого на спотовому ринку в європейських країнах газу буде залежати від тарифів на його транзит. "Виходячи з діючих ставок на прокачування газу, ціна транзиту повинна становити близько 40-50 дол. за тисячу кубометрів при поставці з Румунії і 70-80 дол. за тисячу кубометрів при поставці з Туреччини. Це робить імпорт вигідним, але який тариф насправді поставлять ці країни, в кінцевому рахунку, незрозуміло",- відзначає експерт.
Сьогодні Янукович заявив, що Україна вже значно скоротила обсяги споживання російського газу і далі "буде слідувати цим шляхом".
Нагадаємо, заступник директора департаменту з питань нафтової, газової і нафтопереробної промисловості Міністерства енергетики і вугільної промисловості Костянтин Бородін вважає, що Україна може за 2-3 роки радикально зменшити залежність від російського газу за рахунок переведення українських ТЕЦ на водовугільну суміш.
Відзначимо, що в бюджет на 2012 р. закладена вартість газу в 416 дол. за тис. куб. м. А згідно із заявами голови "Газпрому" Олексія Міллера, Україна підтвердила виконання чинного газового контракту з Росією.
Нагадаємо, раніше Бойко заявив, що Україна з 1 січня здійснює відбір російського газу з розрахунку 27 млрд куб. м газу в рік. У відповідь на це офіційний представник ВАТ "Газпром" Сергій Купріянов відзначив, що Україна у відповідності з контрактом не може знизити річний обсяг газу, що купується, до 27 млрд куб. м.
Також зазначимо, що Бойко заявляв, що в 2012 р. Україна збільшить видобуток газу в 2012 р. на 1 млрд куб. м. Таким чином, Україна планує домогтися низьких цін.
Зазначимо, за даними Міненерговугілля, Україна в січні 2012 р. скоротила імпорт російського газу втричі в порівнянні з показником річної давності.