ua en ru

Азаров: Україна продовжить переговори щодо диверсифікації поставок енергоносіїв

Автор: RBC.UA
Україна продовжить переговори щодо диверсифікації поставок енергоносіїв, зокрема природного газу, з метою забезпечення енергетичної безпеки Про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров, повідомляє прес-служба уряду.

Україна продовжить переговори щодо диверсифікації поставок енергоносіїв, зокрема природного газу, з метою забезпечення енергетичної безпеки Про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров на Віденському економічному форумі «Інновації: розширення інноваційного простору», повідомляє прес-служба уряду.

Азаров поінформував, що зараз Україна на 100% залежить від поставок російського природного газу, однак активно працює над диверсифікацією поставок енергоносіїв до України. «Україна залежить на 100% від поставок російських енергоносіїв, і ми інколи стикаємося з тим, що ціни, які встановлюють нам на енергоносії, не є оптимальними, на мій погляд, для нас. Тому зараз ми докладаємо максимум зусиль для організації поставок енергоносіїв з інших країн», - наголосив глава українського уряду.

Він додав, що у поточному році буде розпочато будівництво терміналу для скрапленого газу, який зможе приймати близько 10 млрд куб. м скрапленого газу. Також Україна веде переговори з Азербайджаном та країнами Центральної Азії щодо поставок енергоносіїв.

Азаров також підкреслив, що вчора у нього відбулася плідна дискусія з головою уряду Російської Федерації Володимиром Путіним щодо росту цін на енергоносії. За результатами переговорів була досягнута домовленість продовжити консультації щодо цього питання. Азаров також заявив, що газові угоди, що діють на сьогодні, не відповідають реаліям і є дуже обтяжливими для української економіки. Український прем'єр висловив надію, що сторони зможуть знайти взаємовигідні рішення з цих питань.

Відзначимо, як повідомляло джерело 7 червня ц.р. міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко і голова правління "Газпрому" Олексій Міллер обговорили питання перегляду газових угод. Як повідомлялось, Бойко запропонував Росії два варіанти вирішення проблеми - переглянути угоду і знизити ціну на газ або почати транспортувати середньоазіатський газ через територію Росії в Україні, в іншому випадку Україні підніме вартість транзиту палива по своїй території."У нас є можливість закуповувати 25-30 млрд куб. м газу в Середній Азії по 200-220 дол за тисячу кубометрів. Цього вистачить, щоб якось компенсувати ціну російського газу, який за підсумками року в середньому буде коштувати близько 250 дол.", - зазначило джерело. Але, жоден із запропонованих варіантів, за словами джерела, Росію не влаштував.

Нагадаємо, напередодні глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що "Газпром" як і раніше не має наміру міняти формулу ціни на газ для України і прив'язувати її до інших видів енергоносіїв.

27 травня Азаров направив Путіну лист, в якому виклав основні аргументи і пропозиції української сторони щодо перегляду газових угод.

24 травня ц.р. Президент України Віктор Янукович під час зустрічі з Міллером заявив, що підписана в 2009 р. газова угода «є некоректною відносно України». Янукович також відзначив, що ціна на газ для нашої держави, в порівнянні з країнами Європи, має бути значно нижчою - враховуючи, зокрема, меншу відстань між Україною і Росією і підписані торік харківські угоди.

Раніше Азаров в інтерв'ю інформагентству Bloomberg висловив переконання, що справедлива ціна на російський газ для України складає близько 200 дол. за тис. куб. м.

Ціна природного газу для України в першому кварталі 2011 р. складала близько 264 дол. за тис. куб. м, в другому кварталі - вже близько 297 дол.

За прогнозами Міністерства енергетики і вугільної промисловості, ціна російського газу для України в кінці 2011 р. перевищить 400 дол. за тис. куб. м з урахуванням знижки в 100 дол.

Планується, що в 2011 р. Україна купить в РФ близько 40 млрд куб. м газу в порівнянні з 36,5 млрд куб. м в 2010 р. У 2010 р. Україна перерахувала Росії за газ близько 13 млрд долл.

19 січня 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" підписали контракти на постачання газу і його транзит на період з 2009 р. по 2019 р. Згідно документам, Газпром і "Нафтогаз" з 1 січня 2010 р. перейшли до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу в повній відповідності з європейськими стандартами. У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз Україна" погодили знижку на газ для України, згідно з якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол. за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги постачань до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м в наступні роки.