Азаров: Україні обережно ставиться до відносин з Митним союзом
Україна дуже обережно ставиться до відносин з Митним союзом. Про це в інтерв'ю BBC-Україна повідомив прем'єр-міністр України Микола Азаров. "Ми дуже обережно ставимося до наших відносин з Митним союзом. Не слід забувати, що на СНД припадає понад 40% нашого товарообігу. На Євросоюз - 30%. І ми готові вислухати як з одного боку, так і з іншого будь-які міркування, пов'язані з нашими двосторонніми відносинами", - зазначив Азаров.
Нагадаємо, в липні прем'єр заявляв, що Україна хоче працювати з Митним союзом.
Також Президент України Віктор Янукович виступає за приєднання України до Митного союзу в форматі "три плюс один", проти чого виступає Росія. Раніше Янкович підтвердив курс України на євроінтеграцію, але зазначив, що країна шукає дорогу до Митного союзу. Президент зазначив, що мова йде про абсолютно нове утворення, яке щойно почало діяти, отже, для України дуже важливо побачити результати цієї роботи. "Ми дуже прагматично підходимо до цього питання. Отримаємо результати роботи цього інтеграційного об'єднання - тоді будемо приймати рішення", - сказав він. Водночас голова держави вважає актуальним взаємодію України з Митним союзом на секторному рівні. "Робота України з Митним союзом на секторному рівні фактично підтвердить ту ідею, про яку ми говорили, - формат "три плюс один", - зазначив Янукович.
Експерти вважають, що приєднання України до Митного союзу і Єдиного економічного простору (ЄЕП) Російської Федерації, Білорусії і Казахстану дасть збільшення інтеграційного ефекту до 773 млрд дол., що становить близько третини сумарного ВВП чотирьох держав. При цьому приріст ВВП України оцінюється в 34% сучасного рівня ВВП.
У свою чергу глава правління російського банку ВТБ Андрій Костін відзначає, що через невступ України до Митного союзу залишаються проблеми у торговельно-економічних відносинах, які потребують вирішення. "Сьогодні відверто обговорюються питання, пов'язані з енергетикою, питання торговельних відносин, пов'язані з тим, що РФ вступила до Митного союзу разом з Білоруссю і Казахстаном. Україна не вступила в цей союз і відповідно це новий розвиток, який призводить до того, що в торгових відносинах залишаються проблеми, які теж потребують вирішення", - сказав глава ВТБ. Він уточнив, що ці проблеми сьогодні торкаються питань сфери інвестицій, в т.ч. захисту інвестицій, і по відношенню ряду російських підприємців, а також компаній, які працюють на території України.
Митний союз - форма торгово-економічної інтеграції Білорусі, Росії і Казахстану, що передбачає єдину митну територію, в межах якої у взаємній торгівлі товарами не застосовуються митні мита та обмеження економічного характеру, за винятком спеціальних захисних, антидемпінгових і компенсаційних заходів.