Азаров: Україна не боїться припинення транзиту російського газу
Україна знайде вихід із ситуації, якщо Росія припинить транзит газу через країну. Про це під час відкриття лікарні у Житомирській області повідомив прем'єр-міністр України Микола Азаров, передає кореспондент РБК-Україна.
"Давайте не будемо нагнітати цю ситуацію. Ми прекрасно уявляємо, що з того моменту або того пункту, що сказав цей пан (Купріянов) до моменту реалізації - багато води витече, чимало пройде часу. Я завжди говорю - бог вам на допомогу, якщо у них вирішені всі проблеми в Росії, скрізь лікарні побудовані, все зроблено ... Будь ласка, 20 млрд євро - і будуйте. Тоді-то у вас є можливість використовувати нашу загальну систему, але якщо ви хочете 20 млрд євро загнати незрозуміло куди, то будь ласка. Україна знайде вихід з цієї ситуації ", - сказав прем'єр.
Нагадаємо, що вчора, 22 лютого, представник ВАТ "Газпром" Сергій Купріянов заявив, що "Газпром" зведе транзитне значення України для експорту російського газу до нуля.
Відзначимо, деякі експерти вважали, що Росія може відмовитися від будівництва "Південного потоку", в разі домовленостей з Україною з газового питання, а особливо при отриманні контролю над українською ГТС. Проте до цих пір газовий конфлікт між Києвом і Москвою не вирішений. Раніше в "Газпромі" заявляли, що РФ не планує відмовлятися від "Південного потоку" навіть в разі досягнення домовленостей по газотранспортній системі України.
Росія в переговорах з Україною про зниження цін на російський газ вимагає натомість від Києва передачі половини прав на управління місцевою ГТС. У відповідь України запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Однак ця пропозиція не влаштувала Москву, яка поки що не йде на поступки.
Раніше Київ запропонував Брюсселю і Москві альтернативний варіант, який має влаштувати всі сторони - "Південний потік" повинен пройти по півдню України. Згідно з оцінкою Віктора Януковича, вартість такого проекту буде в 5 разів нижче, ніж нинішній проект "Південний потік", що оцінюється в 25 млрд євро. Проте в Москві вважають, що вся ідея "Південного потоку" - прибрати ризики транзиту газу через Україну.
Проект "Південний потік" реалізується з метою диверсифікації маршрутів поставок природного газу європейським споживачам і передбачає будівництво газопроводу через акваторію Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи. Загальна проектна продуктивність морської ділянки "Південного потоку" складе 63 млрд куб. м в рік. Введення в експлуатацію першої нитки газопроводу заплановано на кінець 2015
8 листопада країни-учасниці проекту Nord Stream - Росія, Німеччина, Голландія і Франція ввели в експлуатацію першу нитку газопроводу "Північний потік". Газопровід запрацює з потужністю 1 млн куб. м газу на годину, що дозволить забезпечити прокачку 8,5 млрд куб. м газу в рік.
Нагадаємо, в 2011 р. Україна транспортувала в Західну Європу 101 млрд куб. м газу. За 12 міс. 2010 р. обсяг транзиту природного газу по території України склав 149 млрд 961,05 млн куб. м, що на 6,25% більше, ніж за аналогічний період 2009 р. Транзит природного газу через територію України в 2010 р. збільшився на 2,9% в порівнянні з 2009 р., до 98 млрд 602,49 млн куб. м, з них в країни Західної Європи - 95 млрд 426,27 млн куб. м, в країни СНД - 3 млрд 176,22 млн куб. м (більше на 6,61%).