ru ua

Азаров: Україна може почати купувати газ у Німеччини у разі невдалих переговорів з РФ

Автор: RBC.UA
Прем'єр Микола Азаров заявляє, що в разі, якщо газові переговори з Росією завершаться невдачею, Україна може почати купувати російський газ у німецької компанії RWE. Про це глава уряду сказав в інтерв'ю німецькій газеті Die Welt, повідомляє прес-служба Партії регіонів.

Прем'єр Микола Азаров заявляє, що в разі, якщо газові переговори з Росією завершаться невдачею, Україна може почати купувати російський газ у німецької компанії RWE. Про це глава уряду сказав в інтерв'ю німецькій газеті Die Welt, повідомляє прес-служба Партії регіонів.

У відповідь на питання про те, які існують варіанти виходу з ситуації навколо україно-російських газових переговорів, Микола Азаров, зокрема, повідомив, що НАК "Нафтогаз України" планує викуповувати російський газ у німецького концерну RWE так званим методом реверсного потоку.

Він зазначив, що в разі провалу переговорів з Росією Україна "буде купувати фактично російський газ у німецької компанії, що буде дешевше, ніж безпосередньо з Росії". "Це було б парадоксально", - додав глава українського уряду.

Прем'єр також відзначив доцільність створення тристороннього консорціуму (Україна, ЄС і Росія) щодо модернізації української газотранспортної системи і додав, що бажав би, щоб європейська сторона брала активну участь в переговорах.

Нагадаємо, раніше видання "Дзеркало тижня. Україна" повідомляло, що Україна розглядає варіант реверсного використання частини ГТС, яка дозволить імпортувати в Україну газ не тільки з Росії, але і з Євросоюзу. Як стало відомо виданню, "Нафтогаз" планує підписати з німецькою компанією RWE короткостроковий контракт на поставку в Україну через трубопроводи Словаччини спотового газу, придбаного в Європі. Відбутися це може вже найближчим часом. Україна розглядає варіант реверсного використання частини газотранспортної системи, що дозволить імпортувати в Україну газ з Євросоюзу.

Видання відзначає, що такі заходи дозволять знизити ціну імпортного газу на вітчизняному ринку. Проте в рамковій угоді є ряд положень, які вимагають додаткового аналізу, і які слід було б уточнити з тим, щоб права "Нафтогазу" були більш надійно гарантовані.

Угода стане "пробною кулею" і розрахована на невеликі обсяги поставок - "Нафтогаз" має намір поки імпортувати з Європи близько 3 млн кубометрів газу в добу. Але сам факт може вплинути на подальші позиції України в переговорному процесі з "Газпромом".

Експерти пропонують уряду і інші способи покупки газу в Європі. Так, керуючий директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін пропонує "Нафтогазу" побудувати короткий (кілька сотень метрів) газопровід від Велке Капушани (Словаччина) і врізати його в експортний газопровід на території України. Виходячи з того, що "Газпром" продає частину газу на терміналі Велке Капушани, який знаходиться зовсім поруч з українським кордоном, такий шлях був би найбільш простим і дешевим.

Корчемкін уточнює, що необхідний обсяг газу буде ходити по колу з України в Словаччину і назад, а "Нафтогаз" зможе відбирати цей обсяг прямо на російсько-українському кордоні. "Таким чином "Нафтогаз" ще й заощадить на витратах на транспорт газу через територію України. Досить прокласти трубу діаметром до 300 мм, так що витрати на спорудження "газового кільця" між Велке Капушани і Україною будуть копійчаними", - вважає експерт.

Нагадаємо, раніше прем'єр Азаров заявив, що сподівається на компроміс з Росією у газових переговорах, і повідомив, що "Газпром" передав НАК "Нафтогаз України" проект угоди по газу, який, зокрема, передбачає зниження ціни на газ на 10%.

Додамо, що в держбюджеті на цей рік закладена ціна російського газу в розмірі 416 дол./тис. кубометрів.

Зазначимо, на початку вересня 2011 р. газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м до 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. "Газове питання" у відносинах двох країн не вирішене до цих пір.