ua en ru

Азаров: Україна та РФ близькі до компромісу щодо газового договору

Автор: RBC.UA
Україна і Росія близькі до компромісу щодо газового договору. Відповідну заяву зробив прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Україна і Росія близькі до компромісу щодо газового договору. Відповідну заяву зробив прем'єр-міністр України Микола Азаров в інтерв'ю радіостанції "Ехо Москви".

При цьому він відзначив, що мова йде про "великий пакет документів, що визначає весь спектр взаємин" і що рішення може бути вигідним для обох сторін. Інші подробиці український прем'єр розкривати не став, додавши тільки, що компроміс не пов'язаний з питанням про вступ України до Митного союзу РФ, Білорусі і Казахстану.

Відзначимо, ще 19 жовтня ц.р. Азаров повідомляв, що "рішення про перегляд українсько-російських газових контрактів 2009 р. буде ухвалено в лічені дні". "Переговори близькі до завершення. Практично залишилися лічені дні до того моменту, коли ми зможемо ухвалити компромісні рішення", - відзначив тоді український прем'єр.

Також Азаров тоді повідомив, що на зустрічі 18 жовтня з головою уряду РФ Володимиром Путіним обговорювалася можливість перекладу розрахунків за газ з доларів на російські рублі. "Ми обговорили можливість проведення розрахунків в газовій сфері в рублях. Це питання обговорюватиметься експертами", - відзначив Азаров. Він підкреслив, що ця позиція надзвичайно важлива для України, оскільки країна перераховує РФ за газ близько 1 млрд дол. щомісячно.

14 жовтня ц.р. віце-прем'єр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко під час XI Міжнародного економічного форуму повідомив, що ціна російського газу для України на сьогоднішній день складає 500,5 дол.

За його словами, різниця між закупівельною ціною і тарифом для ТКЕ "лягає на компанію НАК "Нафтогаз" і на державний бюджет". Тігіпко підкреслив, що вирішити цю проблему сьогодні можна двома способами: "піднімати тарифи для населення і другий вихід - вести постійні переговори з Росією щодо зниження ціни".

26 вересня ц.р. Тігіпко заявляв, що Україна буде змушена до кінця 2011 р. підвищити тарифи на газ для населення, щоб виконати ключову умову відновлення кредитування міжнародними фінансовими організаціями в період нестабільності на світових ринках капіталу. Вже наступного дня Тігіпко сказав, що не впевнений у перспективах підвищення ціни на газ.

Відзначимо, в IV кварталі базова ціна на газ для України повинна скласти 564 дол. Раніше міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко зазначав, що ціна на імпортований з Росії газ для України в четвертому кварталі 2011 р. складе 398 - 402 дол. за тисячу кубометрів.

Перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв заявляв, що ціна на російський газ в 2012 р. коливатиметься від 414 до 416 дол за тис. куб. м.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло до особливо гострої фази на початку вересня 2011 р. у зв'язку із зростанням цін на газ, що планується. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір понизити об'єм газу, що купувався в Росії, до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в поточному. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити за мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.

Незабаром після цього Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз України" буде ліквідований як юридична особа, а всі контракти з нею (у тому числі і з "Газпромом") будуть переглянуті. Росія ж пригрозила подати за це на Україну до суду, підкресливши, що перегляд контрактів можливий лише при злитті "Нафтогазу" з "Газпромом".

У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" погодили знижку на газ для України, згідно з якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги постачань до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м - в наступні роки.

"Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на період 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.