ua en ru

Азаров: Україна і МВФ домовляться про співпрацю після завершення переговорів з РФ щодо газу

Автор: RBC.UA
Україна і Міжнародний валютний фонд (МВФ) домовилися про коригування програми співпраці на 2012 р. Про це прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив на брифінгу в Белграді, повідомляє прес-служба Кабміну.

Україна і Міжнародний валютний фонд (МВФ) домовилися про коригування програми співпраці на 2012 р. Про це прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив на брифінгу в Белграді, повідомляє прес-служба Кабміну.

"Керівництво МВФ з розумінням підходить до вирішення тих проблем, які стоять перед Україною. І ми домовилися про те, що після завершення переговорів з Росією про ціну газу та інших питань, ми почнемо тісне співробітництво з місією МВФ про коригування програми співпраці на 2012 р.", - повідомив прем'єр-міністр.

Азаров зазначив, що відповідне рішення прийнято за результатами переговорів міністра фінансів України Федора Ярошенка і віце-прем'єр-міністра - міністра соціальної політики Сергія Тігіпка з керівництвом МВФ у Вашингтоні.

Зазначимо, вчора народний депутат з фракції Партії регіонів Володимир Рибак повідомив РБК-Україна, що місія МВФ залишила Україну достроково. "Саме зараз йдуть переговори віце-прем'єра Тігіпка і міністра фінансів Ярошенка з МВФ, який наполягає на підвищенні тарифів для населення на газ. Але ми не можемо перекласти всі біди держави на людей, які отримують 900 грн пенсії. Місія МВФ вже від'їхала. Я знаю, що Тігіпко і Ярошенко відлетіли в Америку для обговорення цих питань", - сказав депутат.

Нагадаємо, 25 жовтня ц.р. Місія МВФ прибула в Україну і приступила до вивчення виконання раніше погодженої програми співпраці. 31 жовтня ц.р. керівник місії Європейського департаменту МВФ в Україні Танос Арванітіс під час зустрічі з Ярошенко заявив, що мета приїзду місії МВФ - скорегувати економічну політику України у відповідності з викликами часу. Арванітіс також зазначив, що за час візиту МВФ в Україну буде обговорюватися виконання бюджету в 2011 р. і основні показники проекту бюджету 2012 р. Місія МВФ в Україні офіційно повинна була завершитися 4 листопада.

Раніше джерело, близьке до переговорів, повідомило агентству Reuters, що двотижневі переговори місії МВФ з українською владою не увінчаються домовленостю про відновлення фінансової допомоги країні. "Місія їде ні з чим. Важко уявити, щоб при такому рівні відсутності взаєморозуміння була б досягнута домовленість (про фінансування). Уряд відмовляється підвищувати тарифи на газ для населення", - сказало джерело. За його словами очікувати від Росії такої знижки на газ, щоб можна було подолати дефіцит "Нафтогазу" без підвищення тарифів абсурдно. Він також зазначив, що експерти МВФ стурбовані дефіцитом "Нафтогазу" і бюджету в цілому. У свою чергу, інше джерело припустило, що підсумком двотижневих переговорів стане заява сторін про готовність продовжувати переговори і співпрацю.

Сьогодні Національний банк України (НБУ) опублікував заяву, в якій говориться, що НБУ сподівається, що найближчим часом МВФ спільно з Кабінетом міністрів України вирішить всі питання в рамках підписаного меморандуму, що дозволить отримати наступний транш. Згідно з повідомленням, отримання траншу МВФ "вкрай необхідно для просування України на шляху реформ".

Нагадаємо, ключовий кредитор України в липні 2010 р. схвалив програму співпраці stand-by на загальну суму понад 15,5 млрд дол. і в 2011 р. був готовий щокварталу виділяти Києву по 1,5 млрд дол. для підтримки реформ.

Однак з початку року країні не вдалося отримати жодного із запланованих траншів через невиконання взятих у рамках програми зобов'язань. Зокрема, пенсійна реформа, спрямована на скорочення дефіциту державного Пенсійного фонду, стартувала з 1 листопада замість обіцяного початку року. А дата обіцяного підвищення тарифів на газ для населення для скорочення дефіциту держхолдингу "Нафтогаз" взагалі не визначена. Фінансове становище "Нафтогазу" погіршується через продаж газу комунальній теплоенергетиці і населенню за цінами нижче ринкових.

Нагадаємо, Україна вже більше півтора років безуспішно намагається добитися від Росії перегляду невигідної ціни на паливо, передбаченої контрактами, підписаними попереднім урядом у січні 2009 р.

"Переговори (з МВФ) інтенсивно ведуться, на високому рівні, і мова йде про продовження програми співпраці... Ми очікуємо, що співпраця продовжуватиметься і після від'їзду місії", - сказав прес-секретар прем'єра Віталій Лук'яненко.

Зазначимо, в вересні глава представництва МВФ в Україні Макс Альєр оприлюднив перелік вимог, виконання яких необхідне для отримання Україною нового траншу. Серед них - проведення пенсійної реформи, корекція тарифів на газ для населення і теплокомуненерго, пошук коштів для покриття дефіциту НАК "Нафтогаз України". Ще однією умовою фонду, виконаним ще в червні, було скасування обов'язкового викупу Нацбанком облігацій в капіталі банків.

Нова програма співпраці України і МВФ, схвалена в липні 2010 р., передбачає виділення Україні кредиту на суму 15 млрд 150 млн дол. під ставку 3,5% річних. Термін дії програми становить 2,5 року.

Одразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш у розмірі 1 млрд 890 млн дол. Рішення про виділення другого траншу в розмірі 1 млрд 500 млн дол. рада директорів МВФ ухвалила 22 грудня 2010 р.

Нагадаємо, віце-прем'єр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко у вересні 2011 р. сказав, що відсутність фінансової підтримки МВФ позбавляє Україну також можливості отримати кредити Світового банку та інших міжнародних фінансових організацій, необхідні в умовах недоступності зовнішніх позик через волатильність міжнародних ринків капіталу.