Азаров: Україна готова до розгляду газових угод з РФ в Міжнародному арбітражі
Україна готова до розгляду газових угод з РФ в Міжнародному арбітражі. Таку заяву зробив сьогодні на своїй сторінці у Facebook прем'єр-міністр України Микола Азаров.
"Україна готова до розгляду нашого спору в Міжнародному арбітражі, але ми розраховуємо на те, що якщо у відносинах між стратегічними партнерами не буде досягнуто взаєморозуміння, то тоді така можливість для нас залишається єдиною можливістю. Але до цього ми хочемо домовитися, якщо ми дійсно є стратегічними партнерами", - сказав Азаров.
Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович відзначав, що для України є прийнятною ціна газу 250 дол./тис. куб. м, у той час як Росія не хоче міняти газовий контракт, за яким ціна газу для України до 2012 р. буде на рівні 416 дол./тис. куб. м.
Цікаво, що риторика про Міжнародний арбітраж знову повернулася в обіг української влади після того, як Україна і Росія не змогли домовитися про зниження ціни на газ на рівні президентів 20 грудня в Москві. Крім того, вчора глава "Газпрому" заявив, що РФ продовжить будівництво "Південного потоку", навіть у разі успішних переговорів з Україною щодо української ГТС.
Слід зазначити, що тема перегляду газових угод 2009 р. з допомогою Стокгольмського суду була актуальна у висловлюваннях українських політиків у вересні, однак потім, на тлі просування переговорів, таку риторику перестали використовувати.
У вересні міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що Україна підготувала пакет документів в Стокгольмський міжнародний суд і готова їх туди подати, якщо Росія не піде на поступки в переговорах.
Прес-секретар Президента РФ Дмитра Медведєва Наталія Тімакова пізніше заявила, що Росія готова відстоювати умови газових угод з Україною у будь-якому суді, і буде діяти в суворій відповідності з цими документами. Вона зазначила, що "в Москві вважають, що чинний договір між двома країнами повністю визначає і істотні умови газового співробітництва". За її словами, документ підлягає безумовному виконанню і не може бути переглянутий у односторонньому порядку.
У свою чергу, Міністерство закордонних справ Росії заявило, що договори Росії і України щодо газу не потребують "зовнішнього аудиту", а ставити їх під сумнів "неправомірно".
Наприкінці жовтня Бойко вже заявив, що Україна більше не планує оскаржувати в міжнародних судах газові угоди з Росією, підписані в січні 2009 р. "Ми будемо змінювати діючі договори виключно в ході переговорів", - пообіцяв Бойко, пояснивши таке рішення "стратегічним характером відносин з Росією".
Потім сторони почали активні переговори, які планувалося завершити до кінця року. Однак домовитися не вдалося. Нещодавно Міллер повідомив, що підписання додаткової "газової угоди" з Україною можливо, швидше за все, в 2012 р. "Я вже говорив, що до кінця року "новорічних подарунків" не буде. Є розуміння, що ми не будемо укладати новий контракт. У будь-якому випадку мова йде про діють старі контракти від 2009 р. Старе чудово", - сказав він.
Потім з'явилася інформація, що Росія і Україна продовжать газові переговори 15 січня 2012 р. "Під час зустрічі Бойко і Міллер підвели підсумки переговорного процесу в газовій сфері. Сторони відзначили позитивний і конструктивний характер проведених в 2011 р. переговорів і хороші перспективи наступного раунду переговорів, який відбудеться 15 січня 2012 р.", - сказано в повідомленні Міненерговуглепрому.
Перед цим голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді (ВР) Олександр Єфремов повідомив, що Україна не може погодитися на низку вимог РФ в газових переговорах. "Переговори тривають, вони йдуть в досить жорсткій атмосфері, і є питання, на які наша сторона піти не може", - зазначив він.
21 грудня Кабмін затвердив проект держбюджету з прогнозованою ціною газу в 416 дол. за тисячу кубометрів. На наступний день документ схвалила ВР, а пізніше підписав Президент. До цього уряд деякий час затягував розгляд держбюджету у ВР, оскільки сподівався, що ціну вдасться знизити до 250 дол. за тисячу кубометрів. Однак було сказано, що у разі подальших успішних переговорів про зниження цін на газ для України, ВР може переглянути держбюджет на наступний рік пізніше
Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Росія не раз підкреслювала, що перегляд контрактів можливий лише при злиття "Нафтогазу" з "Газпромом", що, на думку експертів, призведе до встановлення контролю над українською компанією і ГТС.
"Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.