ua en ru

Азаров: З часом Україна розірве контракт "Нафтогазу" і "Газпрому"

Автор: RBC.UA
Україна не буде мати вічно газову угоду "Нафтогазу України "і "Газпрому", і настане час, "коли ми розірвемо контракт " Нафтогазу "і" Газпрому ". Про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Україна не буде мати вічно газову угоду "Нафтогазу України" і "Газпрому", і настане час, "коли ми розірвемо контракт "Нафтогазу" і "Газпрому". Про це в ефірі Першого національного каналу в програмі "Шустер Live" заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров.

"Я заявив найголовніше, що Україна не буде цей контракт мати вічно - настане момент, коли ми його розірвемо і тому краще рано чи пізно домовитися про нормальні складові цього контракту...", - сказав Азаров, коментуючи переговори з прем'єром Російської Федерації Володимиром Путіним.

"І тому ніяких поступок ми не просили. Ми говорили тільки про рівноправний підхід, тільки про той підход, який повинен бути і поширений на всі Європейські країни, в тому числі і на Україну. Я глибоко переконаний, що рано чи пізно ми цей підхід знайдемо", - зазначив прем'єр-міністр.

У той же час, Азаров зазначив, що переговори з Путіним пройшли "позитивно".
"Головний результат переговорів позитивний. Прем'єр-міністр Росії погодився з тим, що формула в цьому контракті дає для України ціни на газ вище ніж у наших сусідів... у мене були одні дані, що надало Міністерство палива та енергетики, Володимир Володимирович оперував іншими даними - це цілком природно. Тому ми домовилися не відкладати справу на довгий термін, а в найближчий же час прояснити ситуацію, пов'язану з таким різночитанням підходів", - додав Азаров.

Також, за словами Азарова, Україна буде мати приблизно 100 млрд транзиту російського газу. "Я сподіваюся, що коли наша співпраця набуде повномасштабного обсягу і сфери, нам буде простіше переконати керівництво Росії відмовитися від "Південного потоку". Але в будь-якому випадку, я думаю, що ми будемо мати приблизно 100 млрд транзиту", - сказав Азаров.

Прем'єр також відзначив, що українська газотранспортна система може постачати в Європу понад 200 млрд кубів газу. «Ми переконуємо Російське керівництво і керівництво Європейського Союзу: немає нічого більш надійного, ніж наша газотранспортна система, яка здатна при невеликій, відносно, реконструкції, модернізації поставляти в Європу понад 200 млрд кубів газу. Тобто практично і абсолютно надійно закривати потреби Європи. Ми переконуємо наших партнерів у тому, що набагато краще вкласти гроші в реконструкцію, модернізацію нашої системи, ніж вкладати 20 млрд євро в «Південний потік», - сказав Азаров.

27 травня Азаров направив Путіну лист, в якому виклав основні аргументи і пропозиції української сторони щодо перегляду газових угод.

24 травня ц.р. Президент України Віктор Янукович під час зустрічі з Міллером заявив, що підписана в 2009 р. газова угода «є некоректною відносно України». Янукович також відзначив, що ціна на газ для нашої держави, в порівнянні з країнами Європи, має бути значно нижчою - враховуючи, зокрема, меншу відстань між Україною і Росією і підписані торік харківські угоди.

Раніше Азаров в інтерв'ю інформагентству Bloomberg висловив переконання, що справедлива ціна на російський газ для України складає близько 200 дол. за тис. куб. м.

Ціна природного газу для України в першому кварталі 2011 р. складала близько 264 дол. за тис. куб. м, в другому кварталі - вже близько 297 дол. За прогнозами Міністерства енергетики і вугільної промисловості, ціна російського газу для України в кінці 2011 р. перевищить 400 дол. за тис. куб. м з урахуванням знижки в 100 дол.

Планується, що в 2011 р. Україна купить в РФ близько 40 млрд куб. м газу в порівнянні з 36,5 млрд куб. м в 2010 р. У 2010 р. Україна перерахувала Росії за газ близько 13 млрд долл.

19 січня 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" підписали контракти на постачання газу і його транзит на період з 2009 р. по 2019 р. Згідно документам, Газпром і "Нафтогаз" з 1 січня 2010 р. перейшли до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу в повній відповідності з європейськими стандартами. У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз Україна" погодили знижку на газ для України, згідно з якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол. за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги постачань до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м в наступні роки.