ua en ru

Азаров розкритикував діяльність Мінагрополітики за посівну, пригрозивши відставками, - джерело

Автор: RBC.UA
На закритому засіданні Кабінету міністрів України в понеділок, 27 травня, прем'єр-міністр Микола Азаров розкритикував діяльність Міністерства аграрної політики і продовольства. За його наполяганням роботу відомства визнали незадовільною всі міністри, крім першого віце-прем'єра Сергія Арбузова.

На закритому засіданні Кабінету міністрів України в понеділок, 27 травня, прем'єр-міністр Микола Азаров (на фото праворуч) розкритикував діяльність Міністерства аграрної політики і продовольства. За його наполяганням роботу відомства визнали незадовільною всі міністри, крім першого віце-прем'єра Сергія Арбузова. За результатами засідання будуть винесені кадрові рішення, пише "Комерсант-Україна" з посиланням на джерела в уряді.

Читайте також: Кабмін утворив ПАТ "Аграрний фонд" зі статутним капіталом у 5 млрд грн

Подробиці закритого засідання Кабміну, яке традиційно проходить по понеділках, повідомили народні депутати із фракції "Свобода", присутні на заході. "Кабінет міністрів заслухав кілька звітів - про виконання програми Президента, звіт міністра освіти і науки Дмитра Табачника і звіт міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького. Але критика з боку прем'єр-міністра пролунала на адресу Міністерства аграрної політики та продовольства", - розповів народний депутат Юрій Сиротюк.

Глава Мінагрополітики Микола Присяжнюк (на фото ліворуч) на засіданні був відсутній. Замість нього з доповіддю про виконання весняних польових робіт виступив заступник міністра Олександр Сень.

"Мінагрополітики запропонувало скоротити посівні площі під цукровий буряк, аргументувавши це тим, що, у разі перевиробництва цукру, ціна на нього суттєво впаде, і аграріям буде невигідно садити буряки надалі. Та ж ситуація із гречкою - за словами представника міністерства, немає потреби створювати перевиробництво цієї культури", - зазначив Сиротюк.

Читайте також: У 2013 р. в Україні планують виробити сільгосппродукції на 6% більше, ніж у 2012 р., - на 236 млрд грн

Втім, ці доводи не задовольнили Кабмін. "Критики було багато - в основному щодо зменшення посівних площ під гречку і буряк. Аргументи міністерства здалися переконливими, але в уряді радянський підхід - є план, і його треба виконувати", - заявив депутат.

За словами інших учасників засідання, після звіту представника Мінагрополітики з доповідями виступили голови Сумської, Полтавської і Хмельницької обласних державних адміністрацій - Юрій Чмирь, Олександр Удовиченко і Василь Ядуха. "Їм дорікнули за те, що вони не стежать за виконанням посівних робіт", - розповів співрозмовник видання.

Вислухавши голів ОДА, Микола Азаров запропонував "визнати незадовільною роботу Мінагрополітики під час весняних польових робіт". Відповідне рішення підтримали всі присутні на засіданні міністри.

Читайте також: Україна у 2013 р. може почати експорт зерна до США

"Склалося враження, що це була спроба Миколи Азарова вказати на місце міністрам, близьким до сім'ї Президента Віктора Януковича, а ми знаємо, що Микола Присяжнюк, за чутками, входить до їхнього кола", - сказав Юрій Сиротюк. За його словами, єдиним, хто утримався при голосуванні, виявився перший віце-прем'єр Сергій Арбузов. "Він намагався переконати уряд у тому, що ситуація в АПК не настільки плачевна, але йому це не вдалося", - наголосив Сиротюк.

Учасники засідання зазначили, що претензій до інших ораторів не було. Зокрема, звіт міністра освіти і науки Дмитра Табачника про реформування системи освіти у 2013 році був сприйнятий позитивно. "Наприкінці засідання Микола Азаров сказав, що (урядом), можливо, будуть прийматися кадрові рішення", - повідомило джерело в Кабміні.

Микола Присяжнюк вчора не відповідав на телефонні дзвінки. Однак експерти вважають, що Мінагрополітики отримало незаслужено низьку оцінку своєї роботи. "Аграрний сектор - єдина галузь у країні, яка дає високі показники експорту", - зазначив директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Читайте також: У Мінагрополітики спростували інформацію про отримання хабара заступником міністра Чужмиром

На думку експерта, претензії уряду до роботи міністерства лежать у політичній сфері. "У контексті земельної реформи Мінагрополітики стане ключовим міністерством економічного блоку, тому, можливо, до його керівництва зараз хочуть привести іншу людину", - вважає Карасьов.

У Партії регіонів рішення Кабінету міністрів коментували стримано. "Я радник прем'єр-міністра, і мені критикувати Миколи Яновича не дуже доречно, але я знаю, що Микола Присяжнюк досить авторитетний і фаховий міністр. Не думаю, що рекомендації з посіву цукрових буряків і гречки були взяті зі стелі", - заявив член парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Олег Царьов (ПР).

В опозиції, навпаки, назвали рішення Кабміну справедливим. "Добре, що нарешті уряд визнав незадовільною роботу Мінагрополітики по деяких галузях, але було б правильно, якби таке рішення стосувалося останніх трьох років роботи міністерства", - упевнений заступник глави аграрного комітету Василь Кравчук ("Батьківщина").

Читайте також: В Україні у 2013 р. за оренду землі буде заплачено 9,8 млрд грн, - Держземагентство

Як повідомлялося, цього року аграрії провели сівбу на площах, що перевищують минулорічні. Посівна площа під урожай 2013 р. складе 27,6 млн га, що на 0,4% більше, ніж у 2012 р. Зерновими культурами засіють 16,2 млн га, а яровими зерновими і зернобобовими - 8,2 млн га, що також дещо перевищує показники минулого року. При цьому, як зазначають фахівці, аграрії збільшували площі посівів саме тих культур, які користуються переважним попитом на зовнішніх ринках.

Додамо, що в Україні наближається до завершення весняна посівна кампанія. Станом на 13 травня в Україні були засіяні ярові зернові і зернобобові на площі 7,7 млн ​​га, що становить 94% від прогнозу, в тому числі засіяно 4,5 млн га кукурудзою на зерно. Як повідомляв Присяжнюк, зараз завершується сівба пізніх зернових - гречки та проса.

Як відомо, у поточному році весняно-польові роботи в Україні, завдяки сприятливим погодним умовам, розпочалися майже на місяць раніше, ніж у 2012 р. Крім того, всю кампанію планувалося провести в більш стислі терміни.

Читайте також: МінАП планує збільшити імпортозаміщення сільгосптехніки до 60%

Аграрії у 2013 р. на весняну посівну планують витратити близько 38,6 млрд грн, що на 1,3 млрд більше, ніж торік. Найбільше, близько 8,3 млрд грн, аграрії витратять на мінеральні добрива. Крім того, гроші витрачаються на закупівлю насіння, ПММ, засобів захисту рослин, а також техніку та оплату праці.

Наприкінці березня повідомлялося, що для проведення посівних робіт регіонам бракує 7,94 млрд грн.

"Більшу частину суми, якої не вистачає, планується залучити через банківські та комерційні кредити - 7,7 млрд грн. Також оборотні кошти в розмірі 300 млн грн сільгоспвиробники зможуть залучити, взявши участь у форвардних закупівлях, які вже почав Аграрний фонд. Протягом першого кварталу 2013 р. установа запланувала додатково закупити близько 700 тис. т зерна", - зазначали раніше у прес-службі Мінагрополітики.