ua en ru

Азаров підтримує прийнятий ВР закон про мови (відео)

Автор: RBC.UA
Прем'єр-міністр Україна Микола Азаров вважає, що прийнятий Верховною Радою (ВР) України закон про основи державної мовної політики покращує законодавчу базу забезпечення прав і свобод людини в Україні.

Прем'єр-міністр Україна Микола Азаров вважає, що прийнятий Верховною Радою (ВР) України закон про основи державної мовної політики покращує законодавчу базу забезпечення прав і свобод людини в Україні. Про це повідомляється на сайті Кабміну.

"Парламент абсолютно легітимно прийняв європейський закон, який нарешті забезпечує право громадян на спілкування рідною мовою - право, закріплене статтею 10 Конституції України", - заявив голова уряду.

Він підкреслив, що для європейських країн нормою, яка не підлягає сумніву, є забезпечення права національних меншин говорити рідною мовою в усіх ситуаціях і в усіх регіонах. З набранням чинності закону про основи державної мовної політики така ж правова практика, на думку Азарова, діятиме в Україні.

Водночас Микола Азаров відкидає спекуляції щодо будь-якого обмеження або утиску української мови. "Українська мова захищена Конституцією як державна мова. Це факт абсолютний, незмінний і безперечний", - заявив він.

Прем'єр-міністр підкреслив, що впродовж дискусії щодо закону про регіональні мови опозиція зайняла абсолютно деструктивну позицію ігнорування прав та інтересів більше половини громадян України. Азаров вважає, що опозиція намагалася перешкоджати не тільки прийняттю, але навіть обговоренню законопроекту силовими методами. "Блокування трибуни, напад на авторів законопроекту і їхніх прихильників, залякування, заклики до силового протистояння, спекуляції замість аргументів: подивіться, який арсенал задіяла опозиція, відкинувши всі демократичні принципи, - підкреслив Микола Азаров. - Як ці люди можуть декларувати європейський вибір, якщо відкидають європейські демократичні цінності? Які вони демократи? Годі збагнути".

Азаров підкреслив, що уряд України і очолювана ним Партія регіонів, яка проголосувала за європейську мовну політику, "захищатиме права всіх громадян України, незалежно від того, якою мовою вони говорять, якої вони національності і які політичні сили підтримують".

Нагадаємо, вчорашнє прийняття в ВР закону про основи мовної політики, який розширює сферу застосування російської мови в Україні, викликало резонанс як у парламенті, так і за його стінами. Питання було поставлено на голосування за відсутності спікера ВР Володимира Литвина, який виступає разом із опозиційними силами проти цього документа. Із 2 тис. поправок, підготовлених до законопроекту до другого читання, не було прийнято жодної. Опозиція заявляє, що закон про мови був прийнятий із порушеннями норм Конституції і закликала українців приєднатися до масової акції протесту, яка стартувала напередодні в Києві біля Українського дому. Там же 6 народних депутатів проводять безстрокове голодування.

Сьогодні вранці заявили про намір піти у відставку спікер ВР Володимир Литвин і віце-спікер Микола Томенко, а прес-служба "Фронту змін" розповсюдила заяву, згідно з якою Литвин запевнив, що не підпише мовний закон за жодних обставин. Рада не забарилася відреагувати на ці заяви і вже сьогодні після обіду прийняла в першому читанні як закон проект закону, яким пропонується змінити порядок призначення і звільнення спікера ВР. Після цього Литвин поширив заяву, що підпише закон про мови за умови дотримання регламенту ВР. При цьому опозиція впевнена, що парламентська більшість повернеться до переголосування закону про мови і вважає, що повторне голосування має відбуватися в поіменному режимі.

Крім того, сьогодні Президент України Віктор Янукович заявив, що у випадку якщо не вдасться стабілізувати роботу парламенту, "треба буде переходити до процедури дострокових парламентських виборів".

Під Українським домом триває акція протесту на захист української мови, яка почалася напередодні. Незважаючи на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва про заборону проведення мирних акцій протесту, і зокрема під Українським домом, цієї ночі мітингувальники залишаться біля Українського дому, а вранці в 9:00 протест переміститься під стіни парламенту.

На прийняття закону відреагувала і українська інтелігенція - герої України письменник Іван Драч і художній керівник театру ім. Івана Франка Богдан Ступка вийшли сьогодні з Громадської гуманітарної ради при Президентові України на знак протесту проти ухвалення закону про мови.