Азаров незадоволений ціноутворенням на українському ринку газового споживання (відео)
Прем'єр-міністр України Микола Азаров (на фото) доручив віце-прем'єр-міністру Юрію Бойку, міністрові енергетики і вугільної промисловості Едуарду Ставицькому і голові Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) України Сергію Тітенку розглянути ситуацію щодо порушення прав споживачів на газовому ринку. Про це прем'єр-міністр сказав під час вступного слова на засіданні Кабінету міністрів України, передає кореспондент РБК-Україна.
"Доручаю віце-прем'єр-міністрові Юрію Бойку, міністрові енергетики Едуарду Ставицькому разом з головою НКРЕ Тітенком і залученням Антимонопольного комітету негайно розглянути ситуацію з порушенням прав споживачів на газовому ринку, вимогливо перевірити економічну обгрунтованість цін і тарифів. Ми повинні захистити наших громадян від свавілля", - зазначив прем'єр.
Читайте також: АМКУ оштрафував "Миколаївобленерго" на 100 млн грн за зловживання монополією
Азаров у своєму зверненні був емоційний, що відбувається з ним завжди, коли він із загальнодержавного рівня спускається до розгляду конкретних прохань конкретних людей: "Ось приклад. На мою сторінку в Facebook звернулася Оксана Кибалюк з Черкаської області. Молода сім'я, яка взяла кредит на житло, не в змозі сплатити ще і додаткові 12,5 тис. грн за підключення до газу. Ціну встановила приватна газова компанія, а по допомогу люди звертаються до голови уряду. Я почав розбиратися. Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері енергетики, вперше за історію нашого незалежного газового ринку почала наводити на нім лад. І 31 січня 2013 року прийняла дві постанови, які повинні врегулювати порядок приєднання до газових мереж і оплату за це. 26 березня 2013 року НКРЕ своєю ухвалою №291 встановила ставки плати за стандартне, підкреслюю - стандартне, приєднання до газових мереж на поточний рік. Плата коливається для різних регіонів і умов від 6,8 тис. грн до 10 тис. грн. Підкреслюю: це остаточна гранична ціна, з вартістю матеріалів і робіт. І з цієї миті ніхто не може вимагати від споживача платити більше".
Читайте також: В Україні з сьогоднішнього дня набули чинності нові ставки плати за приєднання до газових мереж на 2013 р
Прем'єр продовжував: "Але, очевидно, що проблема гостріша, ніж формальне регулювання ринку. Мене турбує: чому ціна така висока? На кого вона розрахована? На громадян Люксембурга? Вивчаючи питання, я дізнався і про інші випадки. Так, у Києві, в селі Троєщина (насправді, не тільки там), за банальну заміну казана (наприклад, на економічніший) "Київгаз" вимагає: 300 грн за розробку техумови, 2,5 тис. грн за розробку проекту, 7 тис. грн, - за введення в експлуатацію. І все це без вартості матеріалів і робіт. При цьому люди платять від 5 тис. грн до 16 тис. - хто як домовиться. А за підключення в Києві іноді вимагають десятки тисяч доларів!".
Читайте також: Янукович доручив до кінця 2013 р. встановити населенню мінімум 200 тис. лічильників газу
Закінчив Азаров пропозицією щодо того, якими мають бути дії органів державної влади: "Шановні колеги, це не ринок. Це безконтрольний базар. Газові монополії втратили відчуття реальності. Безумовно, це зловживання, і за нього відповідальні особи повинні понести покарання. Упевнений, що тут потрібно піти далі. Необхідно заборонити діяльність посередників, виключити корупційні, дозвольте сказати, "послуги" бюрократів, ввести "єдине вікно" підключення і встановити жорсткі терміни розгляду звернень людей. Вимагаю упровадити "гарячу лінію" для звернень громадян щодо зловживань на газовому ринку і негайно реагувати на такі звернення".