ua en ru

Азаров: Використовувати вугілля буде вигідно тільки за умови надто високої ціни газу

Автор: RBC.UA
Використання вугілля замість газу в Україні доцільне та економічно виправдане тільки за умови високої ціни на російський газ. Про це заявив прем'єр-міністр Микола Азаров під час відкриття ділянки автодороги "Київ-Ірпінь", передає кореспондент РБК-Україна.

Використання вугілля замість газу в Україні доцільне та економічно виправдане тільки за умови високої ціни на російський газ. Про це заявив прем'єр-міністр Микола Азаров під час відкриття ділянки автодороги "Київ-Ірпінь", передає кореспондент РБК-Україна.

"Практично 2010-2011 рік - (це) були роки, коли ми серйозно займалися розвитком вугільної промисловості. Цього року ми вперше вийшли на профіцит, у нас 5 млн тонн вугілля - профіцит, тобто "в плюсі​​". Значить, основне завдання - перейти на власне паливо. Друге - альтернативні види палива. За всіма цими напрямками розроблені серйозні великі програми. І, звичайно, якщо говорити про використання вугілля замість газу, коли газ коштує 416 дол, як він зараз коштує, використання вугілля доцільне і економічно виправдане. Але якщо вартість газу буде близько 220 (дол. за тис. куб. м), то використання вугілля в порівнянні з газом стає неефективним. Тому ми повинні дуже гнучко працювати і гнучко вибудовувати свою економічну політику, тому що це все величезні витрати" , - зазначив Азаров.

За його словами, з одного боку, уряд наполегливо веде переговори з Росією, а з іншого боку, готує країну до того, щоб вона витримала таку ціну на газ.

Нагадаємо, раніше міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що замість російського газу Україна планує використовувати вугілля. Відносини між Москвою і Києвом у газовій сфері загострилися у зв'язку з різким збільшенням вартості російського газу для України. До бюджету на 2012 р. закладена вартість газу в 416 дол за тис. куб. м. У свою чергу, Росія хотіла б отримати контроль над українською ГТС. Чергові переговори між країнами, за попередніми даними, повинні відбутися 17 січня 2012 р.

Протягом останніх кількох днів триває "суперечка" між Україною і Росією на тему обсягів поставок газу і ціни, яку Україна повинна за нього заплатити. 11 січня ц.р. Юрій Бойко заявив, що Київ зменшить закупівлю газу у РФ в два рази до 27 млрд кубометрів - рівня внутрішньої потреби. Російська сторона на це відповіла, що за умовами контракту потрібно оплачувати постачання 52 млрд куб.м., а зниження обсягів можливе тільки в межах 20%.

Зазначимо, що видобуток вугілля в Україні за підсумками 2011 р. досяг рекордних показників. За даними профільного міністра, підприємства галузі в 2011 р. видобули 81,8 млн т вугілля, що на 8,8% більше, ніж у 2010 р. Бойко підкреслив, що "вперше за останні 10 років нам вдалося досягти такого рівня видобутку, який був у 2000-2002 рр..".

Раніше Бойко повідомляв, що в 2012 р. видобуток вугілля складе 82 млн т.

Зазначимо, що в огляді світової енергетики, підготовленому британською нафтогазовою BP влітку 2011 р. повідомлялося, що доведені запаси вугілля в Україні - 33,873 млрд т, і становлять 3,9% світових запасів.

Термін дії програми "Українське вугілля" сплив у грудні 2010 р., тому був розроблений проект "Програми перспективного розвитку вугільної галузі на середньостроковий період до 2015 р.". У програмі закладено такі параметри: на етапі до 2015 р. обсяг видобутку вугілля прогнозується на рівні 91,7 млн т на рік, включаючи 63,5 млн т енергетичного вугілля. На етапі розвитку галузі в період з 2015 по 2020 рр.. обсяг передбачається збільшити до 100 млн т, включаючи близько 65 млн т енергетичного вугілля. Підсумковий потенційний рівень видобутку до 2030 р. очікується на рівні 115 млн т, з яких 75 млн т - енергетичне вугілля.

Нині тільки 4 шахти (3,7% від загальної кількості діючих) державної форми власності працюють менше 30 років з початку вуглевидобутку. Термін експлуатації 17 шахт (15,6%) становить від 30 до 50 років, 51 шахти (46,8%) від 50 до 70 років, а 37 шахт (34%) більше 70 років. Нині потребують проведення реконструкції 83 шахти з сумарною річною виробничою потужністю 51,6 млн тонн, після чого їх потужність збільшиться на 12,5 млн тонн.