ua en ru

Азаров хоче перебудувати всю економіку, потрібно 180 млрд грн

Автор: RBC.UA
Сьогоднішнє засідання уряду пройшло під знаком гучних заяв і соціальних проблем. Схоже, прочуханка від Президента трохи струсонула прем'єра Азарова. Слова про саботаж реформ були різкими і вимагали від прем'єра негайно розібратися у своєму господарстві, тобто в Кабміні.

Сьогоднішнє засідання уряду пройшло під знаком гучних заяв і соціальних проблем. Схоже, прочуханка від Президента трохи струсонула прем'єра Азарова. Слова про саботаж реформ були різкими і вимагали від прем'єра негайно розібратися у своєму господарстві, тобто в Кабміні.

Почав Азаров засідання, як він любить, з досягнень. Це була своєрідна відповідь Президенту. Як же так, вберегли країну від дефолту, підвищили "стабільність вітчизняної економіки до безперервної кризи зовнішніх ринків", а Янукович незадоволений. Але Азаров тут же додав, що все це в минулому, а зараз потрібні більш складні і швидкі рішення. І пригрозив міністрам - кожен відповідає за реалізацію реформ головою.

Прем'єр-міністр упевнений, що реалізувати вимоги Президента Кабмін здатний. Ще б пак, адже є план, масштабний план. На виконання завдань, поставлених Президентом, Кабмін розробляє Програму активізації розвитку економіки на 2013-2014 роки. "Це наша відповідь на очікування бізнесу", - уточнив Азаров.

На неї (програму) потрібно знайти ні багато ні мало - 180 млрд грн. Куди ж підуть ці гроші. План у Азарова воістину глобальний - здійснити модернізацію промисловості і структурну перебудову всієї економіки. Іншими словами, декларується нарощування обсягів внутрішнього виробництва, розвиток внутрішнього ринку, щоб замінити імпорт товарами вітчизняного виробництва, а також збільшити експорт, досягти позитивного сальдо торговельного балансу.

Читайте також: Прасолов зазначив шість пріоритетів розвитку економіки на 2013-2014 рр

Це завдання стоїть перед Україною вже 20 років, однак, як любить говорити Азаров, попередня влада цього не робила. Чи буде робити ця? Час покаже, однак сумнівів аж занадто багато.

Азаров хоче домогтися реалізації свого плану шляхом збільшення бюджетних інвестицій, держзамовлення на вітчизняні товари, впровадження податкових і митних стимулів, здешевлення кредитів і держгарантій для пріоритетних проектів. Звучить надто добре. Тільки от як бути з критикованою системою оподаткування, як змусити банки видавати дешеві кредити і чиї компанії отримають держзамовлення на пріоритетні проекти? Для командної адміністративної моделі економіки це чудова програма. Проте, за словами Азарова, - це інноваційні механізми економічного розвитку України. Вкласти кошти в пріоритетні галузі, отримати ресурси, а потім вже вкласти їх в "кардинально нову економіку".

Не викликають довіри і постійно мінливі оцінки зростання макроекономічних показників, які регулярно озвучує Азаров. Нещодавно Янукович розгнівано заявив, що ВВП до 2012 року виросте всього лише на 1 жалюгідний відсоток. Мовляв, куди ж це годиться. Азаров тоді парирував прогнозом 3% на 2013 рік. А вже сьогодні прем'єр говорить про 3-4% зростання. Швидкий перерахунок.

Скажете, що журналісти - песимісти. А ось Азаров, навпаки, оптиміст. Прем'єр вірить в реалізацію Програми. Навів приклади бурхливого розвитку ІТ-галузі, два кораблі згадав. Далі буде більше, пообіцяв прем'єр-міністр.

Читайте також: Кабмін доручив Колобову здійснювати в 2013 р. зовнішні держпозики

На цьому і закінчили про масштабне. На черзі стояли питання більш приземлені, соціальні. І тут політ думки у прем'єра був більш барвистим. Система соцзахисту громадян повинна працювати злагоджено, без збоїв. Хто ж посперечається. І ось тут Азарову на допомогу прийшов "Фейсбук". Нібито прем'єру донесли, що в січні затримують соцвиплати. Азаров всі перевірив, виявилося, що винні бюрократи в регіонах. "Сказати, що я обурений - нічого не сказати. Діти, повинні без грошей сидіти, поки чиновники вирішать абсолютно надумані проблеми?", - розгнівався прем'єр. Камери звернули увагу на міністра Королевську. Вгадали, саме їй Азаров доручив розібратися і доповісти.

Далі - більше. Виявляється, Азаров дивиться ТБ, щоб бути в курсі місцевих проблем. За словами прем'єра, телеканали брешуть. Нахабно брешуть, і неодноразово. Обіцяють підвищення тарифів, несуть викривлену інформацію про розмір комунальних виплат. "Я був шокований", - видихнув прем'єр. І додав, що ніхто в Україні не платить за комунальні послуги понад 10% від доходу для пенсіонерів і 15% від доходу для тих, хто працює. Відразу ж згадалася тирада Азарова на одному з українських металургійних заводів про розмір заробітної плати у робітників.

Прем'єр запевнив, що жодного зростання тарифів не буде, при цьому, не виключивши, що багаті, можливо, будуть платити більше. Проте прем'єр не уточнив, скільки часу ще вони підніматися не будуть.

Читайте також: Кабмін схвалив проект угоди з Shell про розділ продукції при розробці Юзівській площі

Ще одним цікавим моментом засідання Кабміну стала доповідь міністра інфраструктури Володимира Козака про стан сфери перевезень в Україні. Ключові тези в спічі Козака - уряд не допустить банкрутства "АероСвіту", посилить відповідальність авіаперевізників за скасування рейсів, і не буде підвищувати тарифи на перевезення. Крім того, незабаром квитки на поїзди будуть продаватися тільки за паспортами.

Потім ще заслухали Королевську, яка говорила про споживчий кошик. Також розділили продукцію з Shell при розробці Юзівської нафтогазової площі. З подальших виступів нічого надцікавого виділити не вдалося.