ua en ru

у Авдіївці російська армія використовувала для залякування смс-розсилку

у Авдіївці російська армія використовувала для залякування смс-розсилку Російські військові використовують безпілотник "Орлан-10" для втручання в український зв'язок

Крім використання у Авдіївці забороненого Мінськими угодами важкого озброєння, Росія і проросійські бойовики використовували і психологічні методи тиску на українську армію. Солдати Збройних сил України почали масово отримувати смс-повідомлення з погрозами.

За даними РБК-Україна, такі повідомлення могли розсилати з російських безпілотників. Напередодні стало відомо, що на озброєння армії РФ надійшли безпілотники, які здатні підміняти собою базові станції.

Розсилка повідомлень - не єдина загроза, яку можуть нести подібні апарати. Завдяки їм російська розвідка може отримати доступ до даних українських військових. Детальніше - у матеріалі РБК-Україна.

Хибний виклик

Наприкінці минулого тижня, 29 січня, бойовики почали обстріл Авдіївки Донецької області. За даними штабу АТО, вогонь вівся із гранатометів, стрілецької зброї, артилерії, зокрема, реактивних систем залпового вогню БМ-21 "Град", застосування яких заборонено Мінськими угодами. Застосування "Градів" у Авдіївці підтвердила міжнародна група слідчих Bellingcat. З їх доповіді випливає, що по Авдіївці стріляють "Градами" з житлових кварталів Донецька.

З 31 січня сторона, яка протистоїть українським ВСУ, почала використовувати ще один вид, цього разу, психологічної зброї. Противник спробував деморалізувати українських солдатів за допомогою смс-розсилки . На мобільні телефони українців, які перебували у Авдіївці, включаючи військових, стали приходити повідомлення українською мовою із залякуваннями. “Солдат ЗСУ! Тебе знайдуть, коли сніг розтане. Боєць АТО! Цієї зими ти як німець під Сталінградом", - говорилося у повідомленнях. У якості відправника вказувалися різні номери телефонів з кодами українських мобільних операторів.

Як стверджують самі мобільні оператори, через їх мережі розсилка не здійснювалася, а використовувалися помилкові базові станції. "Нам надходили сигнали про розсилку, у тому числі, люди надсилали скріншоти смс із зазначенням номерів телефонів, з яких йшла розсилка. Номери неіснуючі. Це робота пересувних комплексів, які використовують спецслужби", - розповіла начальник відділу зв'язків з громадськістю "Vodafone-Україна" Вікторія Рубан.

Обладнання, про яке йде мова, представляє собою аналог пересувних базових станцій. Воно працює на частотах мобільних операторів і створює потужний сигнал, примушуючи телефони абонентів підключатися до них. "Таким чином, можуть розсилати провокаційну інформацію абонентам, які знаходяться у зоні прийому сигналу. Більше вони нічого зробити не можуть, але деморалізуючи розсилки і є їхньою метою", - розповіла Рубан.

Безпілотна атака

Пересувні комплекси, за допомогою яких відбувалася розсилка, могли розміщуватися на безпілотниках. У російській пресі раніше були повідомлення про застосування дронів "Орлан", які вміли відправляти смс, але не могли підключатися до смартфонів у 3G і 4G мережах.

Минулого тижня російські ЗМІ повідомили про надходження на озброєння армії РФ нового комплексу безпілотних літальних апаратів "Лєєр-3". Він складається з трьох безпілотників "Орлан-10", здатних підміняти собою вишки зв'язку. Пункт управління дрону знаходиться на вантажівці КамАЗ-5350. На борту безпілотників встановлені "глушилки", які пригнічують сигнал від вишок операторів зв'язку і можуть повністю контролювати пристрої абонента. Крім відправки текстових і голосових повідомлень, вони зможуть керувати дзвінками і трафіком, а через браузер можна буде відправляти відеоповідомлення або вивести будь-яку інформацію. Згідно з повідомленнями у пресі, дрони пройшли випробування у Сирії.

"Російські військові використовують Донбас, як місце для обкатки нових озброєнь. Тому там застосовуються не тільки системи "Лєєр-3", але і навіть "Лєєр-4". Крім того, ми помічали у зоні бойових дій автомобільні станції, які могли застосовуватися як для інформаційних атак, так і для радіорозвідки, - розповів РБК-Україна народний депутат, член парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони Дмитро Тимчук ("Народний фронт"). - Зараз у рамках створеного нами консорціуму з протидії російській пропаганді "Бастіон" ми спільно з РНБО хочемо обговорити проведення аналогічних операцій з нашого боку. Але щоб це були не поодинокі атаки, а цілеспрямована програма".

Чи можна не допустити втручання російських дронів в українську мобільну мережу? За словами Рубан, оператори зв'язку мало чим можуть допомогти у такій ситуації. Оскільки номери телефонів, з яких здійснюється розсилка, не справжні, і заблокувати їх не можна. Але українські військові самі можуть "заглушити" роботу пересувних комплексів, пригнічуючи сигнал за допомогою спецобладнання.

Ще один спосіб захисту - це використання спеціальних мереж зв'язку. "У зоні бойових дій, і особливо на передовій, категорично не можна користуватися цивільним мобільним зв'язком. Для цього існують системи спецзв'язку", - розповіла Рубан. За її словами, бійці і волонтери на сході України нерідко скаржаться співробітникам Vodafone на розсилки з різних номерів і різного змісту. Вони ж кажуть, що вже навчилися не звертати на них уваги.

"Військові реагують на ці смс з посмішкою, вони вже кілька років на передовій і не так-то просто їх демотивувати", - повідомив РБК-Україна представник штабу АТО Леонід Матюхін.

Слід також нагадати, що минулого року в Україні був прийнятий закон про порядок обмеження користування мобільними пристроями. Згідно нього, командири можуть обмежувати солдатів у використанні особистих мобільних коштів. Це робилося для того, щоб супротивник не міг відстежити місце розташування українських військових, яке часто обчислювалося по телефону, і прослуховувати розмови. Наскільки норма виконується на місцях, не відомо. Однак, за словами Тимчука, бойовики у своїх доповідях відзначають, що їм стало складніше відстежувати точки присутності українських бійців.