Астрономи попереджають про магнітну бурю, що насувається на Землю
Астрономи зафіксували масивну роздвоєну пляму на Сонці в області AR 1416, розмір якої за кілька днів збільшився в два рази. Фахівці Національного управління з повітроплавання і дослідженню космічного простору (National Aeronautics and Space Administration, NASA) припускають, що пляма має магнітну енергію, яка здатна викликати серію сонячних спалахів М-класу.
Ці спалахи не так небезпечні, як спалахи Х-класу, але тим не менш викликають короткі перебої в радіозв'язку в полярних регіонах, а також провокують невеликі магнітні бурі.
"Будь-яка активність Сонця в найближчі дні відіб'ється на Землі, так як наша планета повертається якраз в сторону зростаючої плями", - говорить провідний фахівець NASA Тоні Філліпс.
Один сонячний спалах, що відбувся 10 лютого з. р., вже став причиною потужного прояву сонячної активності - викиду плазми або так званої корональної маси, яка представляє собою згустки іонізованого газу у формі серця. Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США повідомило, що за його розрахунками цей викид дасть про себе знати на Землі як раз у вівторок, 14 лютого, в День святого Валентина. Саме сьогодні жителі Швеції, Норвегії та Ісландії зможуть побачити в небі північне сяйво.
Ще одна активна область Сонця - AR 1402, як тала причиною полярних "світлових шоу" в січні, днями зникла з поля зору вчених. Фахівці планують спостерігати зміни цього регіону, коли він знову опиниться в доступній зоні. До слова, не кожен викид корональної маси досягає земної атмосфери, так як в масштабах Сонячної системи наша планета досить мала.
Тим часом в 2013 р. сонячна активність досягне свого піку в рамках повторюваного 11-річного циклу, так що викиди плазми будуть все частіше спрямовуватися до нашої планети. Проте, за оцінками російських учених, магнітні бурі, що насуваються, не повинні виводити з ладу техніку або доставляти інші неприємності жителям Землі. У році всього кілька десятків днів, коли на Сонці не буває плям, і останній раз його мінімальна активність спостерігалася кілька років тому. У 2008 р. кількість таких днів досягло в цілому півроку.
"Пляма, що збільшилася, не принесе ніяких незручностей, від неї не потрібно чекати потужного магнітного збурення. Для здорової людини поява плям на Сонці не представляє ніякої загрози", - розповів завідувач відділом сонячної земної фізики Інституту земного магнетизму РАН Володимир Обрідко. Він додав, що одна з найсильніших магнітних бур сталася в 1989 р. в Канаді. Тоді 6 млн жителів канадської провінції Квебек залишилися без електрики на 11 годин.
За словами старшого наукового співробітника Державного астрономічного інституту ім. П.К. Штернберга МГУ Володимира Сурдіна, в найближчі п'ять років кількість плям на Сонці буде збільшуватися, "але це зовсім нормально". "Якщо хмара плазми, яка утворюється в результаті спалахів на Сонці, досягає Землі, то вона може вплинути на роботу електроприладів, але це відбувається досить рідко", - підкреслює фахівець.
Сонячний спалах - вибух на Сонці, який відбувається коли енергія, що міститься в скручених магнітних полях (зазвичай навколо плям), вивільняється назовні. Спалахи породжують потік радіації у всіх діапазонах електромагнітного спектра, від радіохвиль до рентгенівських і гамма-променів.
Вчені ділять сонячні спалахи по їх яскравості в рентгенівських променях в діапазоні довжин хвиль від 1 до 8 Å на три основні групи:
- спалахи Х-класу: великі, можуть викликати радіо перешкоди на всій планеті, а також довгі магнітні бурі;
- спалахи М-класу: середні за розміром, викликають короткі перебої в зв'язку в полярних регіонах. Іноді утворюються невеликі магнітні бурі;
- спалахи С-класу: невеликі, з незначними наслідками для нашої планети.
Остання найбільша за п'ять років магнітна буря на Сонці зафіксована в ніч з 5 на 6 серпня 2011 р.
Раніше фахівці Академії наук США повідомили про можливу так званої "сонячну війну" в 2012 р., коли світило своїми колосальними спалахами або коронарними викидами атакує Землю.