ua en ru

Ассанж готовий на екстрадицію до Швеції, якщо Стокгольм не депортує його до США

Автор: RBC.UA
Якщо влада Швеції надасть гарантії не видавати засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа Вашингтону, то він буде готовий розпочати переговори зі Стокгольмом.

Якщо влада Швеції надасть гарантії не видавати засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа Вашингтону, то він буде готовий розпочати переговори зі Стокгольмом. Про це повідомляє Deutsche Welle з посиланням на прес-службу скандального порталу.

Ассанж готовий почати переговори про виїзд до Швеції, якщо Стокгольм гарантує йому, що він "ніколи" не буде депортований до США, заявила прес-секретар WikiLeaks Крістінн Храфнссон в інтерв'ю AFP в неділю, 19 серпня.

Подібна гарантія стала б хорошою основою для врегулювання спору між Еквадором і Великобританією, зазначила далі співрозмовниця агентства.

Сам Ассанж сьогодні в своєму першому публічному виступі після отримання статусу політичного біженця від уряду Еквадору, закликав Президента США Барака Обаму зробити правильний вибір і припинити полювання на відьом. На його думку, ФБР має припинити розслідування стосовно всіх співробітників Wikileaks.

Зокрема, має бути, як вважає Ассанж, випущений з в'язниці Бредлі Меннінг - військовослужбовець армії США, який був інформатором скандального сайту, а тепер сидить у в'язниці. За його словами, незважаючи на всі проблеми, Wikileaks продовжить боротися за свободу слова у всьому світі. Головною загрозою свободам Ассанж назвав США. Наостанок він заявив, що виступає проти будь-якого гноблення з боку держави і підтримав засуджену в Москві панк-групу Pussy Riot.

Нагадаємо, Джуліан Ассанж переховується в посольстві Еквадору, оскільки відмовляється від екстрадицію до Швеції. Юристи скандального публіциста вважають, що зі Скандинавії Ассанжа можуть відправити у США, де його чекають обвинувачення в шпигунстві і розголошенні державної таємниці. Згідно з американським законодавством, розголошення секретних даних може розцінюватися як державна зрада або шпигунство, а за ці злочини передбачається покарання аж до страти.

Еквадор ухвалив рішення надати Ассанжу політичний притулок 16 серпня. Засновник ресурсу WikiLeaks перебуває в резиденції дипломатичної місії Еквадору в Лондоні з 19 червня 2012 р. Прихильники Ассанжа заявили напередодні, що в разі спроби взяти посольство Еквадору штурмом вони готові стати за захист австралійця і відбити його у поліції.

Ассанж, який отримав всесвітню популярність після скандальної публікації американської дипломатичної переписки та військових документів, засуджений британським судом до екстрадиції до Швеції. Шведська влада звинувачує його у злочинах сексуального характеру, нібито вчинених ним під час відвідин Швеції влітку 2010 р. Проте захист наполягає на тому, що звинувачення проти засновника WikiLeaks мають політичне підгрунтя і пов'язані з публікацією на ресурсі листування американських дипломатів.

В кінці листопада 2010 р. WikiLeaks почав публікацію 250 тис. конфіденційних документів Держдепартаменту США. Послання показали зворотний бік американської дипломатії, справжнє ставлення Вашингтона до багатьох іноземних лідерів і його справжню точку зору на ряд актуальних проблем сучасної дипломатії. Крім того, на сайті розміщувалася секретна інформація стосовно війни в Афганістані, Іраку, Сирії, що мало широкий резонанс.