ua en ru

Асад: За заворушеннями в Сирії стоять зовнішні сили

Автор: RBC.UA
За заворушеннями в Сирії стоять зовнішні сили, проте вони зазнають поразки, заявив у телезверненні до нації Президент країни Башар Асад. Він також дорікнув Лізі арабських держав (ЛАД) у тому, що вона зайняла антисирійську позицію.

За заворушеннями в Сирії стоять зовнішні сили, проте вони зазнають поразки, заявив у телезверненні до нації Президент країни Башар Асад. Він також дорікнув Лізі арабських держав (ЛАД) у тому, що вона зайняла антисирійську позицію.

"Регіональні та міжнародні сили, які намагаються дестабілізувати ситуацію в Сирії, більше не в змозі фальсифікувати факти і події", - заявив Асад, виступаючи в Університеті Дамаску.

"Вони вдалися до вбивств, які широко висвітлюються регіональних та міжнародних ЗМІ", - додав він і підкреслив, що не піде у відставку до тих пір, поки народ його підтримує, передає BBC.

В ході свого виступу в Університеті Дамаску Асад засудив ЛАД за те, що вона приєдналася до хору критиків сирійської влади. За словами Башара Асада, влада не віддавала наказу стріляти по мирних демонстрантах: "Відповідно до закону, ніхто не має права відкривати стрілянину, за винятком випадків самооборони".

Це був перший публічний виступ сірійського лідера з моменту прибуття в країну спостерігачів ЛАД.

З березня 2011 р. в Сирії тривають заворушення, викликані аналогічними подіями в інших країнах арабського світу. Опозиція вимагає відставки що перебуває при владі з 2000 р. Президента Башара Асада і проведення реформ. Глава держави пішов на ряд поступок опозиції, зокрема скасував надзвичайний стан, який діяв в країні з 1963 р., і оголосив про широку амністію. Проте, уряд продовжує жорстко присікати несанкціоновані виступи, використовуючи для цього поліцію і армію.

За даними Організації Об'єднаних Націй (ООН), за час конфлікту в країні загинули більше 5 тис. осіб. Офіційний Дамаск заявляє, що ця цифра нижча в рази, і підкреслює, що серед загиблих багато поліцейських і військовослужбовців армії, які займалися наведенням порядку.

Нагадаємо, під тиском санкцій Дамаск дозволив роботу спостерігачів ЛАД на території країни. 19 грудня 2011 р. міністр закордонних справ Сирії Файсал Мекдад підписав пропонований ЛАД договір про допуск її спостерігачів на територію країни.
Група з 50 спостерігачів, очолювана генералом армії Судану Мохаммедом Ахмед Мустафою аль-Дабі, прибула до столиці Сирії 27 грудня 2011 р. Першою точкою в маршруті місії став оплот опозиції - м.Хомс.

27 листопада 2011 р. ЛАД схвалила пакет санкцій проти Сирії. Санкції передбачають припинення низки фінансових відносин між членами ЛАД і сирійським урядом, включаючи операції з Центробанком Сирії. Крім того, заходи передбачають заборону на в'їзд до країни-члена блоку ряду сирійських офіційних осіб.

Рішення про введення санкцій проти Сирії було прийнято після того, як закінчився термін ультиматуму, висунутого ЛАД сирійській владі, згідно з яким Дамаск повинен був у триденний термін виконати вимоги досягнутої раніше угоду з ЛАД по врегулюванню конфлікту в країні.

Політика санкцій з боку ЄС і США призвела до серйозних наслідків для Сирії. Так, Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Крім того, на початку вересня 2011 р. ЄС ввів ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.

Раніше уряди країн - членів ЄС попередньо схвалили розширення санкцій. Європейський союз додав до "чорного списку" імена 18 сирійських чиновників і довівши його, таким чином, до 74 людей. Особи, що потрапили в цей список, позбавляються права на в'їзд до ЄС. Крім того, їх вклади в європейських банках будуть заморожені.

Зазначимо, в останні тижні в Дамаску були здійснені два теракти, в результаті яких загинули не менше 66 людей, ще близько 200 отримали поранення. Офіційний Дамаск звинувачує в подібних вибухах неуточнених "терористів". Опозиція стверджує, що напади інсценує сама влада, щоб звинуватити своїх опонентів, а за жертви видають убитих в ході замовчувань протестів проти влади.

Раніше міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch звинуватила владу Сирії в переведенні сотень затриманих у ході придушення антиурядових акцій протесту в секретні в'язниці, щоб позбавити спостерігачів доступу до них.