як Артеменко виключили з фракції за замітку в The New York Times
Вчора народний депутат від РПЛ Андрій Артеменко прокинувся знаменитим. Газета The New York Times вийшла з статтею в якій повідомлялося про те, що він передав команді Дональда Трампа якийсь план врегулювання російсько-українського конфлікту, а також компромат на президента Петра Порошенка. Зі статті випливало, що «план Артеменко» передбачає зокрема проведення референдумів про особливий статус Донбасу і про передачу Росії Криму в оренду на 50 – 100 років.
Керівництво країни інформацію про «плані Артеменко» не відреагувало. Зате відреагувала Росія. Глава зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров саркастично заявив, що не можна взяти в оренду Крим, бо, як "він і так належить Росії".
Зате розібратися в ситуації взявся лідер РПЛ Олег Ляшко. Ситуація з Артеменко стала предметом тригодинного засідання фракції, за підсумками якої депутат був з неї виключений. Ляшко вимагає від колишнього соратника здати депутатський мандат. У відповідь той пообіцяв подумати над цим, порадитися з дружиною і «старшими товаришами».
Про те, як Олег Ляшко попрощався з черговим соратником - в матеріалі РБК-Україна.
Фракція на три години
Від свого депутат Олег Ляшко відмовився ще вранці вчорашнього дня, після того, як ЗМІ почали активно обговорювати замітку The New York Times. "Щодо "мирного плану" Андрія Артеменка, про який пише NYT. Це виключно його власна позиція, яку ні я особисто, ні наша команда Радикальної партії не підтримуємо", - написав Ляшко на своїй сторінці в Facebook.
Щодо "мирного плану" Андрея Артеменка, про який пише NYT. Це виключно його власна позиція, яку ні я особисто, ні наша ко...
Опубліковано Олегом Ляшком 19 лютого 2017 р.
Він публічно засудив депутата і викликав його на засіданні фракції РПЛ. "Він не повинен бути членом фракції Радикальної партії і не має права представляти Радикальну партію. Те, що сталося, я вважаю дискредитацією України, це дискредитація нашої команди. Якщо Артеменко розповідає, що він новий політик який хоче дружити з Путіним, хоче з Росією дружити - склади мандат і йди дружи, куди хочеш. У Радикальної партії дружать тільки з українцями", - сказав Ляшко вранці на засіданні погоджувальної ради.
Артеменко на засідання фракції слухняно з'явився. Воно тривало три години. Соратники Ляшко розповідають, що лідер "радикалів" відразу надав слово Артеменко. Той зайняв захисну позицію і близько години розповідав колегам про те, що стаття The New York Times – спекуляція журналістів. Мовляв, ніякого конкретного плану по Донбасу і Криму у нього не було, але були пропозиції та напрацювання». Крім того, він підкреслив, що видання опозиційно налаштовано по відношенню до Дональда Трампа, а тому навмисно перебільшує, щоб підставити президента США і його команду. При цьому депутат підтвердив, що дійсно спілкувався з журналістом The New York Times, але нібито його коментар був трохи спотворений. При цьому, він не зміг виразно пояснити, чому видання раптом вирішив на нього вийти.
У відповідь Ляшко вимагав, щоб у такому випадку Артеменко публічно спростував інформацію журналістів, або ж відмовився від своїх слів. Але депутат відповів, що не має наміру цього робити. Тоді фракція проголосувала за його виключення. Олег Ляшко також зажадав, щоб Артеменко здав депутатський мандат. Але той попросив час подумати. «Його будуть пов'язувати далі з нами, тому ми попросили, щоб він склав мандат. Він сказав, що йому треба порадитися з дружиною, зі старшими товаришами, але з ким саме-не уточнив», - говорить один з «радикалів».
Відповіді на питання про компромат на Порошенка, який Артеменко також нібито передав в Білий дім через близьких до Трампу людей, депутати РПЛ не отримали. Пославшись на те, що матеріали йому нібито надав колишній глава СБУ Валентин Наливайченко, Артменко заявив, що не уповноважений їх розголошувати. "Ми проти, щоб компромат передавався не у фракцію. Тоді ми могли б його вивчити і передати в НАБУ. А так це дуже схоже на методи Онищенко", - заявив один з депутатів РПЛ після засідання фракції.
"Я вважаю, що це ("план Артеменко", - ред.) повинно бути предметом розслідування Служби безпеки України, обставини появи цієї публікації і провокації, тому що мова йде про зазіхання на територіальну цілісність України і Служба безпеки повинна розслідувати ці факти та встановити, хто замовники цієї провокації. Я не виключаю антиукраїнські сили - Бойко, Льовочкін, Медведчук, Онищенко і всі інші, беручи до уваги ті факти, які ми всі з вами прочитали ", - зазначив Ляшко після засідання фракції.
Артеменко і невідомі
Подібні замітки ставлять хрест на політичних кар'єрах, тим більше, на кар'єрах маловідомих депутатів. Якщо уважно прочитати її, то стане зрозуміло, що більш знущального текста важко уявити. Артеменко називається в ній "дипломатом-аматором", "українським законодавцем, який бачить себе майбутнім лідером України у стилі Трампа". "Деякі колеги в парламенті називають його продажним, ненадійним і просто незначною людиною, проте схоже, що він накопичив великий статок. Він бере приклад з Трампа і постає в образі людини, схожого на націоналістичних лідерів Заходу, які зміцнюють свої позиції", - пише The New York Times.
У той же час в США Артеменко дійсно частий гість. Його дружина Оксана Кучма останні кілька років живе у США, де володіє фірмою OKSY GLOBAL LLC. До речі, офіс компанії знаходиться в 10 хвилинах їзди від готелю Loews Regency, де обговорювався план Артеменко" депутатом та його американськими знайомими. Діти Артеменко – син Едвард-Даніель і дочка Амбер Катаріна - мають американське громадянство і живуть разом з матір'ю.
Сам "план" всерйоз можуть сприймати тільки ті, хто не розуміє нинішню ситуацію в Україні або хоч би азів політики. "За словами Артеменка в Трампа він побачив людину, здатну реалізувати мирний план на Україні, а також допомогти його власній політичній кар'єрі. У своїй основі його план передбачає виведення всіх російських військ із сходу України. А українські виборці в ході референдуму повинні вирішити, чи хочуть вони, щоб захоплений Росією в 2014 році Кримський півострів був відданий Росії в оренду строком на 50 або 100 років", - пише видання.
За інформацією РБК-Україна, про цю "маячню" знали в посольстві України в США, зробивши все від них залежне, щоб донести до Білого дому нереальність пропозицій Артеменко, які там всерйоз не сприймають.
Після засідання фракції депутат не вийшов до преси. Пізніше, у коментарі "112-Україна", він заявив, що як-то проживе без мандата, щоправда, не уточнивши, напише заяву про його складання чи ні. "У нас був важкий розмова (на зборах фракції РПЛ, - ред.). Колеги прийняли рішення щодо виключення мене з фракції. Було також вимога, що я повинен покласти мандат. Я думаю, що моє перебування в РПЛ сьогодні неможливо. Я прожив без мандата 46 років, я думаю, що проживу і далі ", - сказав Артеменко.
Визначившись зі своєю позицією з Артеменко, соратники Ляшко задалися питанням, хто насправді може стояти за його пропозиціями. Перші підозри впали на "Опозиційний блок". Радикали звертають увагу на те, що Артеменко останнім часом став регулярно з'являтися в ефірі телеканалу «Інтер» і припускають, що він координує свої дії з співвласником цього телеканалу, народним депутатом Сергієм Льовочкіним (ОБ).
В тому, що Артеменко – всього лише «ширмою», за якою стоять більш серйозні політичні гравці впевнені і в коаліції. Народний депутат Сергій Лещенко (БПП) вважає, що ""план Артеменко" - насправді план Льовочкіна-Бойка/Суркова". "Бойко нещодавно був у Москві на зустрічах, Артеменко ж виконав роль посильного, а в подальшому буде грати роль фронтмена", - написав на своїй сторінці в Facebook Лещенко.
"Оппоблоке" не забарилися з відповіддю на можливе співробітництво з представником РПЛ. Сергій Льовочкін протягом години спростував звинувачення Ляшко і Лещенко в причетності його і Бойка до розробки "плану" дозволу українсько-російського конфлікту. «Звичайно, ніякого відношення ні я, ні Юрій Бойко, ні партія "Опозиційний блок" до так званого «плану Артеменко» не мають. Ми послідовно виступаємо за негайне і невідкладне виконання Мінських домовленостей як єдиного легітимного плану повернення миру в Україну. А щодо Лещенко і Ляшка, то вони поки ще порівняно молоді політики і багато фантазують собі, а потім лякаються того, що понапридумували», – цитує депутата сайт партії.
РПЛ буде продовжувати вимагати від Артеменко складання мандату. Якщо цього не відбудеться, то колишній член фракції РПЛ поповнить ряди позафракційних депутатів чи іншої фракції, як це в свій час з ще одним виключеним "радикалом" – Сергієм Мельничуком. Після виключення його з фракції РПЛ він увійшов до депутатської групи "Воля народу". У разі, якщо Артеменко складе мандат, то наступним депутатом за списком РПЛ стане 39-річної Валерії Заружко, волонтер з Донецька.