Арсеній Яценюк спробував посилити свої позиції в "Народному фронті"
Скандальне голосування Ради за закон №1558-1 про реструктуризацію валютних кредитів допомогло прем'єр-міністру Арсенію Яценюку поставити на чолі фракції "Народний фронт" свою людину.
Давній друг і соратник прем'єр-міністра Арсенія Яценюка Максим Бурбак тепер - голова парламентської фракції "Народного фронту". Щоб знайти заміну на цій посаді Олександру Турчинову, НФ знадобилося вісім місяців.
З грудня минулого року, коли Олександр Турчинов був призначений секретарем РНБО, у фракції НФ було тривладдя. Де-факто, керівниками фракції виступали Андрій Тетерук, Вікторія Сюмар та Олена Ледовських - перші заступники глави фракції.
Тетерук і Сюмар - люди Турчинова. Ледовських - креатура Миколи Мартиненка, фактично - єдиного офіційного спонсора "Народного фронту".
Але обирати нового главу фракції в НФ не поспішали. Всередині фракції достатньо складні відносини між групами депутатів, які орієнтуються на різних ключових лідерів "НФ".
"Яценюк ще в грудні минулого року пропонував кандидатуру Бурбака, але тоді на це місце було дуже багато бажаючих, в якості компромісу зійшлися на тріумвіраті", - розповів РБК-Україна співрозмовник в НФ.
За його словами, Ледовських відповідала за питання господарського забезпечення та управління структурою партії, зокрема, її регіональних організацій. Тетерук займався організацією голосувань у парламенті і стежив за дисципліною фракції. Також він разом з Сюмар представляв фракцію на переговорах у Президента Петра Порошенка і на засіданнях Ради коаліції.
Від тріумвірату лідери "Народного фронту" вирішили відмовитися після голосування за закон 1558-1 про реструктуризацію валютних кредитів. Документ підтримав 51 нардеп від "Народного фронту". Всього у фракції 81 депутат.
Зазначимо, що саме соратники Арсенія Яценюка і підготували законопроект - нардепи Євген Дейдей, Денис Дзендзерський, Валерій Лунченко, Ігор Бриченко і Сергій Файермарк.
"Коли Гройсман поставив законопроект на голосування, Женя Дейдей почав кричати, що треба голосувати "за". Ось я і проголосував на свою голову", - скрушно пояснив РБК-Україна Микола Княжицький ("Народний фронт").
Депутати розповідають, що на наступний день після голосування Арсеній Яценюк скликав екстрене засідання фракції, де звинуватив соратників у популізмі. Після цього було поставлено питання про обрання керівника фракції.
"Він запропонував кандидатуру Бурбака. Всі проголосували одноголосно "за". Не голосувала лише Сюмар, яка сама дуже хотіла бути головою фракції", - розповів РБК-Україна нардеп від НФ.
Тепер Тетерук є першим заступником голови фракції. Сюмар - один із шести заступників голови фракції. А Ледовських - звичайний депутат, але зберегла всі повноваження по госпдіяльності і партбудівництву.
Старовинний друг прем'єра
Максим Бурбак знайомий із Яценюком з юності. Його старший брат Олексій - однокласник прем'єра.
Як і Яценюк, Бурбак закінчив Чернівецький національний університет ім. Федьковича. В кінці 1990-х - початку 2000-х Бурбак займався бізнесом у Чернівцях у сфері автоперевезень.
У політику прийшов у 2008 році, коли Яценюк і компанія заснували партію "Фронт змін" (ФЗ). У 2012 році Максим Бурбак пройшов у парламент за об'єднаним списком ФЗ і "Батьківщини".
Після зміни влади в 2014 році, Максим Бурбак очолив Міністерство транспорту і зв'язку - в першому Кабміні Арсенія Яценюка. У той час циркулювали чутки, що Бурбаку, нібито, допомагав розбиратися в тонкощах роботи міністерства Борис Колесніков - профільний екс-віце-прем'єр, друг Ріната Ахметова. При цьому, Ахметова називають спонсором Яценюка з самого початку його походу у велику політику.
На дострокових виборах у Раду восени 2014 року Максим Бурбак став депутатом за списком "Народного фронту". А крісло міністра інфраструктури зайняв Андрій Пивоварський.
Стримування і противаги
На посаді лідера фракції НФ Максиму Бурбаку буде дуже непросто. НФ - це збірна солянка декількох груп нардепів, які орієнтуються на впливових політиків, інтереси яких далеко не завжди збігаються.
Велика частина депутатів від НФ пройшли в Раду за партійним списком (66 осіб). Мажоритарників у фракції 17. До недавнього часу в НФ входив і В'ячеслав Костянтинівський (220 округ, Подільський район Києва). У червні він вийшов з фракції.
За словами нардепів від НФ, Костянтинівський на зборах фракції обурювався тим, що міністр внутрішніх справ Арсен Аваков не допомагає йому в протистоянні з Генпрокуратурою.
ГПУ підозрює Костянтинівського в незаконному видобутку піску в с. Погреби Київської області. За наявними даними, з цим пов'язаний нещодавній скандал, коли заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе затримав на робочому місці заступника обласного прокурора Олександра Корнійця.
У формуванні партійного списку "Народного фронту" брали участь Арсеній Яценюк (прем'єр), Олександр Турчинов (секретар РНБО), Арсен Аваков (голова МВС), Микола Мартиненко (глава комітету Ради з ПЕК), Андрій Парубій (перший віце-спікер ВР), Павло Петренко (міністр юстиції) та Сергій Пашинський (глава комітету Ради з нацбезпеки). Кожен з них пролобіював місця в прохідній частині списку для своїх протеже.
Але несподіваний успіх НФ на виборах (партія набрала 22,14% голосів, хоча соціологи прогнозували їй результат в два рази гірше) позначився на балансі сил у фракції. Наприклад, Павло Петренко провів в Раду більше 10 своїх протеже, які раніше працювали в Мін'юсті.
Велику групу депутатів провів і Микола Мартиненко. За різними оцінками, зараз на нього орієнтуються від 20 до 30 нардепів від НФ.
Суттєве представництво отримала і група Парубія. У фракції 17 протеже нинішнього першого віце-спікера.
У той же час Турчинов і Яценюк - головні ідеологи створення "Народного фронту" - не отримали переважну більшість "багнетів" у фракції, як і Арсен Аваков.
Довгий час у фракції спільно проти групи Мартиненко боролися люди Турчинова і Парубія. При формуванні керівництва Ради Мартиненко намагався домогтися, щоб крісло першого віце-спікера отримав його товариш Андрій Іванчук. Але крісло дісталося Парубію.
Після цього Мартиненко зробив ставку на молодого юриста Павла Пинзеника. Він формально не мав посади в керівництві фракції, але озвучував на її засіданнях порядок денний. Що, до речі, продовжує робити і після обрання Максима Бурбака головою фракції.
"Пинзеник відмовився від боротьби за посаду після скандалу з позбавленням депутатства Сергія Клюєва. Адже парламентський комітет з питань регламенту, яким у статусі в. о. голови керує Пинзеник, довго не міг провести відповідне рішення. У підсумку, щоб переконати колег проголосувати за потрібне формулювання, на засідання комітету довелося прийти Парубію і його хлопцям", - розповів один з нардепів від НФ.
Роздробленість фракції часто проявляється при сесійних голосуваннях. Наприклад, група Парубія підтримала зміни до закону про акціонерні товариства, який позбавив Ігоря Коломойського кворуму на зборах акціонерів "Укрнафти". Тоді Ігор Коломойський в приватних бесідах вкрай несхвально відгукувався про Андрія Парубия і його групу. При цьому, вся інша фракція НФ проголосувала проти.
Однак, останнім часом далеко не вся фракція НФ голосує навіть за законопроекти Кабміну, віддаючи за ініціативи уряду Яценюка 60-70 голосів.
Але "фронтовики" намагаються не виносити сміття з хати, а на засіданнях фракції шукають компроміси. Так, група Парубія у своїй більшості проголосувала за відставку Валентина Наливайченка з посади голови СБУ, хоча спочатку була проти цього. Але соратники першого віце-спікера не стали йти врозріз з рішенням фракції, після того, як Яценюк пояснив соратникам, що звільнення голови спецслужби - прерогатива Президента.
Таким чином, в особі Максима Бурбака Арсеній Яценюк отримав на чолі фракції "Народного фронту" потрібну йому людину, яка буде стежити за тим, щоб надалі депутати справно голосували за законопроекти уряду і не намагалися проштовхнути непотрібні закони.
Але це зовсім не означає, що тепер Арсенію Яценюку, як і Олександру Турчинову, не доведеться бувати частими гостями на засіданнях фракції НФ.