ua en ru

Арбузов: Для України дуже важливо отримати черговий транш кредиту МВФ

Автор: RBC.UA
Для України дуже важливо отримати черговий транш кредиту від МВФ і не через те, що не вистачає коштів, адже резерви Нацбанку достатньо високі, а для того, щоб дати маяк інвесторам, що МВФ працює в цій країні. Про це в інтерв'ю "5 каналу" заявив голова НБУ Сергій Арбузов.

Для України дуже важливо отримати черговий транш кредиту від МВФ і не через те, що не вистачає коштів, адже резерви Нацбанку достатньо високі, а для того, щоб дати маяк інвесторам, що МВФ працює в цій країні. Про це в інтерв'ю "5 каналу" заявив голова НБУ Сергій Арбузов.

"Я вважаю, що роль МВФ сьогодні дуже важлива. Ми зробили все, що вимагалося від Національного банку, стовідсотково виконали усі умови меморандуму, який підписали. Але є проблема, проблема в одному питанні - це газові домовленості, це ціни внутрішні на газ, і коли це питання буде вирішено, я думаю, що ми повернемось до розмови з МВФ. Нам дуже важливо отримати транш, і не тому, що нам не вистачає грошей, у нас достатньо високі валютні резерви, але для інвесторів дуже важливо мати маяк, що МВФ працює в цій країні. Тому я впевнений, що ми знайдемо порозуміння і повернемось до цієї теми", - заявив голова НБУ.

Разом з цим Арбузов пояснив, що НБУ не витрачає гроші МВФ, а підтримує за рахунок цих коштів платіжний баланс.

"Хочу пояснити, що гроші МВФ ми не витрачаємо - ці гроші нам потрібні, щоб підтримувати платіжний баланс. І коли платіжний баланс є профіцитним, то Нацбанк викуповує зайві гроші і повертає кредити МВФ. І я хочу сказати, що віддавати ці запозичення будемо ми, а не наші діти. Стурбованість громадян треба пояснити, тому ми робимо все, щоб збалансувати платіжний баланс", - сказав Арбузов.

Також глава НБУ пояснив ситуацію в резервах Нацбанку. За його словами, Національний банк використовує свої резерви у загальному обсязі міжбанківського розрахунку не більше ніж на 9% - цей показник каже про дуже обережне втручання НБУ на валютний ринок. Арбузов відзначив, що сьогоднішній обсяг золотовалютних резервів говорить про те, що НБУ і надалі може забезпечувати курсову стабільність гривні.

"Резерви є для того, щоб регулювати попит та пропозицію на валютному ринку. Ми втручаємось в ситуацію коли є великі коливання. Хочу вам сказати, що Національний банк використовує свої резерви у загальному обсязі міжбанківського розрахунку не більше ніж на 9%, тому цей показник каже про те, що ми достатньо обережно відносимось до втручання. Я вважаю, що сьогоднішній обсяг резервів говорить про те, що у нас є можливість підтримувати і далі курсову стабільність національної валюти", - заявив Арбузов.

"Десь близько 50% резервів - це долари США, загальна кількість - цінні папери і інша валюта. Ми не маємо залишків нашої валюти в тих країнах де є криза. Сьогодні ми дуже ретельно стежимо за цими показниками, і я хочу запевнити, що загрози для золотовалютних резервів країни нема", - додав голова НБУ.

Арбузов також торкнувся питання переходу у розрахунку з Росією на рублі. Глава НБУ бачить економічну привабливість такого кроку, адже це дозволить заощадити золотовалютні резерви країни.

"Це питання заполітизоване, хоча я бачу економічну привабливість для країни у тому, що ми маємо з Росією товарообіг десь близь 50 млрд дол., і розраховуємось не національною валютою, а валютою третьої країни. Тому, якщо ми перейдемо на розрахунок хоча б на 10% це не додасть ніяких ризиків, а для наших товаровиробників дає можливість вибирати якою валютою платити. Ми ж не кажемо, що ми відмовляємось від оплати у доларах США, ми даємо можливість вибирати. Сьогодні країна має запас, потенціал утримання рублів Росії, десь близько на 4 - 5 млрд дол. Але через те, що нема попиту, рубль не є привабливою валютою для нашого ринку. Коли ми перейшли на оплату на рубль ми створили попит. Я думаю зараз підуть пропозиції і ми будемо купувати за гривню ці рублі, платити за енергоносії, за імпорт, будемо платити у рублях і золотовалютні резерви не будуть зменшуватись", - заявив Арбузов.

Відзначимо, раніше Арбузов заявив, що перехід на сплату за газ у рублях збереже Україні 8 млрд дол. в золотовалютному резерві України.

Також глава НБУ зазначав, що Україна в 2012 р. зробить російський рубль резервною валютою. "Коли ми переведемо рублі в першу категорію, вони стануть нашою резервною валютою. Я думаю, що це буде в наступному році", - говорив Арбузов.

Нагадаємо, золотовалютні резерви в листопаді 2011 р. склали 32 млрд 408,22 млн дол. Таким чином, резерви скоротилися на 1 млрд 175,44 млн дол. (5,1%), в порівнянні з 34 млрд 162,66 млн дол. Це мінімальний рівень ЗВР з липня 2010 р., коли резерви склали 30 млрд 875,73 млн дол.

Скорочення відбулося в основному за рахунок зменшення обсягу резервів в іноземній валюті на 1 млрд 644,92 млн дол. - до 30 млрд 847,69 млн дол. Також знизився обсяг СПЗ (спеціальних прав запозичення МВФ) - з 111,45 млн дол. до 18,1 млн дол., і золота - на 16,17 млн дол., до 1 млрд 542,4 млн дол.

Слід додати, що Україна могла отримати черговий транш кредиту МВФ наприкінці жовтня. 25 жовтня ц.р. місія МВФ прибула в Україну і приступила до вивчення виконання раніше погодженої програми співпраці. У вересні глава представництва МВФ в Україні Макс Альєр оприлюднив перелік вимог, виконання яких необхідне для отримання Україною нового траншу. Серед них - проведення пенсійної реформи, корекція тарифів на газ для населення і теплокомуненерго, пошук коштів для покриття дефіциту НАК "Нафтогаз України". Ще однією умовою фонду, виконаним ще в червні, було скасування обов'язкового викупу Нацбанком облігацій в капіталі банків.

Однак двотижневі переговори місії МВФ з українською владою не увінчалися домовленістю про відновлення фінансової допомоги країні. Сторони змогли тільки домовитися про коригування програми співпраці на 2012 р., і обіцяли повернутися за стіл переговорів після перегляду газових угод з РФ.

Нагадаємо, ключовою кредитор України в липні 2010 р. схвалив програму співпраці stand-by на загальну суму понад 15,5 млрд дол. і в 2011 році був готовий щокварталу виділяти Києву за 1,5 млрд дол. для підтримки реформ.

Одразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш у розмірі 1 млрд 890 млн дол. Рішення про виділення другого траншу в розмірі 1 млрд 500 млн дол. рада директорів МВФ ухвалила 22 грудня 2010 р.

Однак з початку 2011 р. країні не вдалося отримати жодного із запланованих траншів через невиконання взятих у рамках програми зобов'язань. Зокрема, пенсійна реформа, спрямована на скорочення дефіциту державного Пенсійного фонду, стартувала з 1 листопада замість обіцяного початку року. А дата обіцяного підвищення тарифів на газ для населення для скорочення дефіциту держхолдингу "Нафтогаз" взагалі не визначена. Фінансове становище "Нафтогазу" погіршується через продаж газу комунальній теплоенергетиці і населенню за цінами нижче ринкових.