ua en ru

АП підготувала проект нового Кримінально-процесуального кодексу

Автор: RBC.UA
Робоча група під керівництвом Президента України Віктора Януковича розробила проект нового Кримінально-процесуального кодексу України, який повинен бути прийнятий парламентом до кінця поточного року. Про це Янукович заявив на сьогоднішньому засіданні робочої групи з питань реформування кримінального судочинства.

Робоча група під керівництвом Президента України Віктора Януковича розробила проект нового Кримінально-процесуального кодексу України, який повинен бути прийнятий парламентом до кінця поточного року. Про це Янукович заявив на сьогоднішньому засіданні робочої групи з питань реформування кримінального судочинства.

"Я впевнений в тому, що запропонований проект кодексу практично буде відповідати поставленій меті (оновлення законодавства для збільшення демократичних стандартів у сфері кримінального права). В цілому у нас є проект, який можна вважати робочим. Він вводить якісно нову систему правових засобів захисту людини, суспільства і держави від кримінальних правопорушень, а також забезпечує швидке, повне і неупереджене розслідування кримінальних справ ", - підкреслив Президент.

Він також зазначив, що даний документ базується на принципах верховенства права, відповідно до яких людина, її права і свободи "визнаються найвищими цінностями" та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Янукович заявив, що під час підготовки даного документи були враховані сучасні європейські стандарти, а також практика Європейського суду з прав людини. Також, за словами глави держави, оброблялися пропозиції, що надходять від міжнародних експертів, провідних вітчизняних наукових діячів, неурядових організацій, Міністерства юстиції України, Верховного суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також правоохоронних органів.

"Вважаю, що проект кодексу повинен бути оброблений Верховною Радою ще в 2011 г. Впевнений, що прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу є запорукою будівництва в Україні правової держави і виступає однією з найважливіших гарантій дотримання прав і свобод людини в нашій країні", - сказав Янукович.

Крім того, проект нового Кримінально-процесуального кодексу передбачає право обвинуваченого у вчиненні особливо тяжкого злочину на розгляд його справи судом присяжних, а також можливість укладення договору між обвинуваченим, потерпілим і обвинувачем.

"Кодексом передбачена можливість укладати договір між прокурором і підозрюваним, а також договір між потерпілим і підозрюваним. Це призведе до істотного скорочення термінів розслідування кримінальних правопорушень", - сказав Янукович і додав: "Кодексом передбачається, що людина, яка звинувачується в скоєнні особливо тяжкого злочину , має право на розгляд його справи судом присяжних ". Також Янукович впевнений, що новий Кримінально-процесуальний кодекс багато уваги приділяє праву людини на справедливий розгляд і вирішення його справи незалежним і неупередженим судом. Крім того, кодекс закладає основи для оперативного здійснення правосуддя в кримінальних справах в найкоротші терміни. Для цього встановлено ряд спрощених процедур при судовому розгляді кримінальних справ.

Також даний документ з урахуванням всіх стандартів встановлює перелік випадків, в яких правоохоронні органи мають право здійснювати негласні слідчі дії, при цьому передбачено, що вони можуть здійснюватися при розслідуваннях тільки тяжких та особливо тяжких злочинів і тільки за рішенням суду. Крім того, за словами Януковича, кодекс збалансує повноваження слідчого і прокурора, що призведе до більш об'єктивного та оперативного розслідування кримінальних правопорушень. Також він встановлює суворий механізм контролю за діями органів слідства та надає право підозрюваному і обвинуваченому на оскарження дій або бездіяльності прокурора і слідчого.

Крім того, прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу України дозволить збільшити кількість виправдовуючих вироків, яких за цей рік винесено судами тільки 0,2%.

"Необхідно особливо підкреслити, що проект кодексу забезпечує рівність і боротьбу з боку обвинувачення і сторони захисту перед судом під час обгрунтування своєї правової позиції. Ми змінимо існуючу в Україні практику, коли суди демонструють відданість тільки одній стороні процесу - звинуваченому - зазначив Янукович.

"За цей рік судами винесено лише 0,2% виправдовуючих вироків, у той час, коли в європейських країнах ця цифра є в десятки разів більшою", - підкреслив Янукович.

Він також зазначив, що даним кодексом "суттєво розширено права адвоката, який отримав можливість на рівні з прокурором збирати і подавати свідчення в суд", а одним з основних його переваг "є втілення в його положеннях принципу гуманізму і забезпечення поваги до людської гідності".

"Він втілює заборону для суду розглядати в якості доказів дані, які були отримані органами слідства шляхом погроз по відношенню до підозрюваного, або іншим незаконним способом", - зазначив Янукович.

Нагадаємо, що 14 червня в Україні набув чинності закон про ліквідацію інституту народних засідателів у кримінальному процесі. Законом внесено зміни до Кримінально-процесуального кодексу, які ліквідували інститут народних засідателів у кримінальному процесі, а справи, які на сьогоднішній день підсудні складу суду за їх участю, передати в компетенцію складу суду, який утворюється з трьох професійних суддів.

У січні 2011 р. ВР прийняла за основу і в цілому зміни до Кримінально-процесуального кодексу України (КПК) щодо поняття терміна "близькі родичі". З метою забезпечення однакового розуміння і застосування терміна "близькі родичі" в усіх стадіях кримінального судочинства та забезпечення рівності процесуальних прав чоловіка і дружини, внесено зміну до пункту 11 статті 32 Кримінально-процесуального кодексу України, якою доповнюється перелік осіб, які належать до "близьких родичів" .

Раніше, у вересні 2010 р. ВР ухвалила зміни до Кримінально-процесуального кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поміщення дітей у приймальники-розподільники для дітей".