Антикорупційні війни: чому хочуть звільнити Назара Холодницкого
Джерела в президентській команді запевняють, що справа проти Холодницкого стала плодом внутрішніх конфліктів між директором НАБУ і керівником САП. "Це особисті амбіції Ситника зняти Холодницького. А прокурорські просто вирішили не заважати, та й особливого вибору у них не було", - стверджує співрозмовник РБК-Україна в президентському оточенні.
Ще позаминулого тижня стало відомо про можливу відставку голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Назара Холодницкого. У п'ятницю, 30 березня, у Генеральній прокуратурі повідомили, що направили скарги до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів на керівника САП. Потім спікер ГПУ Андрій Лисенко заявив, що Холодницький не з'явився на допит в прокуратуру, призначений на 30 березня. А вже через годину генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що буде ініціювати звільнення Холодницького. Чому антикорупційний прокурор опинився на межі звільнення - в матеріалі РБК-Україна.
Інформація про те, що Назар Холодницький може піти з посади керівника САП - заступника генпрокурора, з'явилася в ЗМІ ще 20 березня. Як стверджували поінформовані співрозмовники РБК-Україна, причиною було розслідування, яке проводилося щодо Холодницкого з боку НАБУ під процесуальним керівництвом департаменту ГПУ з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки, що відноситься до вертикалі президента Петра Порошенка. А саме - матеріали, які були виявлені в результаті проведення негласних слідчих дій щодо Холодницького. Нібито в кабінеті голови САП на акваріумі була встановлена апаратура фіксації.
За інформацією видання, у Холодницького велося не тільки прослуховування, але і відеозапис. "Там дуже цікаві і дуже серйозні матеріали. Їх вже показували американцям. І вони хотіли, щоб він пішов по-тихому", - розповіло інформоване джерело РБК-Україна, і уточнило, що простою доганою в даному випадку обійтися складно. Але по-тихому все ж не вийшло.
Після двох днів мовчання, 22 березня, Холодницький, який перебував на той момент у відрядженні в Брюсселі разом з директором НАБУ Артемом Ситником, підтвердив журналістам, що виявив 6 березня у своєму кабінеті пристрої, що застосовуються для прихованого прослуховування. Разом з тим, Холодницький не підтвердив, що запис вівся саме НАБУ. "НАБУ і САП - єдина структура. Тому ми повинні працювати разом. Я думаю, що тут якась провокація", - говорив Холодницький. Глава САП також розкритикував повідомлення про його можливу відставку, назвавши це "дуже хорошою медійно збалансованою акцією".
27 березня існування розслідування щодо Холодницкого підтвердили і в самій ГПУ. "Дійсно, згідно із законодавством, Генеральна прокуратура України спільно з Національним антикорупційним бюро проводила слідчі дії. Слідчі дії стосувалися керівника САП Назара Холодницького. Зараз слідчі дії тільки починаються", - заявив генпрокурор Юрій Луценко в ефірі ICTV. І уточнив, що тільки після допитів і експертиз зможе сказати, чи є ознаки кримінальних правопорушень, які зафіксовані на пристрої, встановленому в кабінеті Холодницкого.
А вже три дні потому, 30 березня, у Генпрокуратурі повідомили, що на 10 годин ранку викликали голову САП на допит в якості свідка у департамент з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки ГПУ, який очолює Володимир Гуцуляк. Але Холодницький на допит не прийшов.
Пізніше в ГПУ заявили, що в рамках кримінальної справи, яку спільно з ГПУ розслідує НАБУ, направили скарги на Холодницького до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. Скарга стосується дисциплінарних проступків голови САП.
Кульмінацією стала заява генпрокурора Юрія Луценка про те, що він буде ініціювати зняття Холодницкого з посади. Паралельно видання "Дзеркало тижня" опублікувало інтерв'ю з директором НАБУ Артемом Ситником, в якому він назвав Холодницького корумпованим прокурором. За словами директора НАБУ, голова САП міг "зливати" інформацію про підготовку обшуків, гальмував розслідування і тиснув на прокурорів. Підозри НАБУ підтвердилися, розповів Ситник, в ході розслідування справи мера Одеси Геннадія Труханова.
За словами Ситника, на зроблених у кабінеті Холодницкого записах не зафіксована передача грошей. "Керівник САП має системний непроцесуальний контакт з особами, які є об'єктами певних розслідувань - бенефіціарами фірм, які проходять у розслідуваннях НАБУ. І це аж ніяк не менше зло, ніж разова передача грошей. Ми маємо докази системного розголошення закритої інформації потенційним фігурантам або особам, яких стосуються процесуальні дії", - повідомив керівник НАБУ.
Ситник також повідомив, що на записах йдеться про тиск на суд для ухвалення незаконних рішень. Зокрема, щоб суд не розглядав клопотання детективів НАБУ про проведення обшуку у "особи, що є другом Холодницького". Як стверджує директор НАБУ, на записах зафіксовані, серед іншого, неоднозначні дії керівника САП по справі Труханова, у справі про хабар для в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, а також розслідувань, пов'язаних з електронними деклараціями топ-чиновників. Як уточнив Ситник, записи велися приблизно чотири тижні.
Голова бюро підтвердив, що НАБУ не могло зареєструвати справу стосовно Холодницького, оскільки наглядовим прокурором є саме той, кого ця справа безпосередньо стосується. "На певному етапі колеги з Генеральної прокуратури запропонували нам об'єднати зусилля, щоб отримати докази. Ми погодилися...", – заявив він.
На озвучені заяви відреагував і Холодницький. Керівник САП на своєму брифінгу повідомив, що наполягатиме на публічному розгляді кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів скарги щодо нього і пообіцяв відповісти на "кожне слово" у скарзі. Він додав, що заяви Ситника стали для нього сюрпризом. Глава САП також показав свою заяву про звільнення, написану ще 2 грудня 2015 року, у перший день роботи, і сказав, що за посаду не тримається. За словами Холодницького, всі звинувачення проти нього не обгрунтовані, оскільки він просто вимагав "достатньої доказової бази від колег" у тих справах, якими вони займалися. А його колеги гналися за гучними справами і затриманнями, не думаючи про доказовй базу.
Холодницький наполягає, що обов'язково доведе свою невинність кваліфікаційно-дисциплінарній комісії прокурорів, але тільки в тому випадку, якщо будуть демонструвати не вирізки розмов і вихоплені з контексту слова, а всі розмови цілком і наступні дії САП. Він запевнив, що не збирається тікати, а в законності прослушки у його кабінеті розберуться його адвокати. Причому, за його словами, в записах з його кабінету немає жодного криміналу, а виключно нецензурні слова.
Крім того, Холодницький заявив, що в разі його звільнення фактично керувати САП буде Генеральний прокурор. "Враховуючи, що, згідно з законом, формально я безпосередньо підпорядкований тільки генеральному прокурору, то з можливим усуненням або звільненням фактично керувати САП за законом має право лише генеральний прокурор", - сказав він.
Кому вигідно
У дійсності, як уже повідомляло РБК-Україна, в законі "Про прокуратуру" ніяк не регламентується, хто виконує обов'язки керівника антикорупційної прокуратури від моменту звільнення попереднього і до моменту призначення нового, на що піде не мало часу. З одного боку, обов'язки можуть перейти до першого заступника голови САП Максима Грищука. Але з іншого боку, керівник САП, слідуючи букві закону, є одночасно заступником генпрокурора, а Грищук ним не є. Тому обов'язки можуть перейти до генпрокурора Луценка.
У той же час, як пояснив директор НАБУ Ситник, єдині повноваження, які будуть у генпрокурора на період проведення нового конкурсу та призначення, - це призначення конкретного прокурора з числа прокурорів САП у конкретних кримінальних провадженнях. За словами Ситника, всі інші рішення у справі вже приймає сам призначений прокурор.
За словами співрозмовника видання на Банковій, спочатку Холодницький був готовий добровільно піти без скандалу. Але через деякий час повністю змінив тактику дій. У президентській команді причиною таких змін вважають спілкування глави САП з бізнесменом Ігорем Коломойським. І додають, що антикорупційні органи не спроста не дають хід справам у відношенні колишніх власників "Приватбанку". "Він переконав його, що йти не потрібно і піти напролом. Натомість пообіцяв підтримку", - стверджує джерело РБК-Україна. Варто відзначити, що Холодницький дійсно як мінімум знайомий з Коломойським. Ще на початку 2017-го року глава САП в інтерв'ю "Українській правді" розповідав про те, як олігарх приходив до нього в кабінет "познайомитися, поспілкуватися".
У той же час, циркулюють декілька версій причин ймовірної відставки Холодницького.
Як уже зазначалося, розслідування проти голови САП велося НАБУ під наглядом "економічного департаменту" ГПУ, який очолює Володимир Гуцуляк. Цей департамент називають підконтрольним найближчому оточенню президента. І раніше НАБУ і "економісти" ГПУ відверто воювали – у 2016-му доходило навіть до фізичного протистояння на вулиці.
Джерела в президентській команді запевняють, що справа проти Холодницького стало плодом внутрішніх конфліктів між директором НАБУ і керівником САП. "Це особисті амбіції Ситника зняти Холодницкого. А прокурорські просто вирішили не заважати, та й вибору особливого в них не було", - стверджує співрозмовник РБК-Україна в президентському оточенні.
Втім, кілька нардепів, знайомих з ситуацією в правоохоронних органах, плідну співпрацю НАБУ і "президентського" департаменту ГПУ пояснюють існуванням якихось компрометуючих матеріалів проти голови цього департаменту.
"Ситник дійсно хотів збити Холодницкого. Але без переконливого приводу американці йому б цього не дали. І тут своє зіграв запис, який американцям дуже не сподобався. Так, вони хотіли без скандалу. Але сам Холодницький "без скандалу" відмовився. І тоді вони (генпрокурор і директор НАБУ - ред.) почали діяти", - говорить джерело видання в оточенні Луценка.
У той же час, співрозмовники в ГПУ і в "Народному фронті" висувають версію, що одним з ініціаторів справи проти Холодницкого є керівник військової прокуратури Анатолій Матіос. Згідно з цією версією, конфлікт виник навколо гучної справи проти податківців часів президентства Віктора Януковича, фігурантом якої, зокрема, є колишній голова харківської податкової Станіслав Денисюк. За словами адвокатів Денисюка, який з 2011-го року працював в команді одіозного бізнесмена Сергія Курченка, правоохоронці вимагали у нього і його сім'ї хабар в 2 мільйони доларів за "вирішення питання". За словами співрозмовників видання, у справі про хабар фігурує ледь не все керівництво антикорупційних та прокурорських органів.
Правда джерела в президентській команді до цієї версії ставляться скептично і наполягають на тому, що всьому причиною особисте протистояння Ситника і Холодницкого.