ua en ru

Аніщенко: МОЗ вжив заходів щодо викорінення корупції при закупівлі медпрепаратів

Автор: RBC.UA
Нове керівництво МОЗ України зробило декілька кроків, які мають викорінити корупцію в тендерах із закупівлі медпрепаратів. Про це в інтерв'ю виданню "Дзеркало тижня. Україна" повідомив міністр охорони здоров'я Олександр Аніщенко.

Нове керівництво МОЗ України зробило декілька кроків, які мають викорінити корупцію в тендерах із закупівлі медпрепаратів. Про це в інтерв'ю виданню "Дзеркало тижня. Україна" повідомив міністр охорони здоров'я Олександр Аніщенко.

"По-перше, торги відбудуться на початку року. По-друге, ухвалено систему реєстрації ціни, тобто тепер ми визначатимемо ціни на торгах на основі аналізу цін безпосередньо виробників ліків. По-третє, ми подали пропозицію, щоб закупівля ліків проходила за спеціальною процедурою, щоб контракти можна було укладати не річні, а довгострокові. Тільки довгострокові контракти дозволять нам значно оптимізувати ціни й уникнути перебоїв із закупівлею та постачанням препаратів. По-четверте, ми залучили до вирішення проблеми держзакупівель широке коло експертів, представників громадських організацій, що різко підвищує прозорість роботи і її якість. По-п'яте, ми склали науково обґрунтований план усіх конче потрібних пацієнтам різновидів ліків. Крім того, ми проводимо політику імпортозаміщення, шукаємо вітчизняні аналоги, ширше можемо маневрувати при закупівлях на ринку. Таким чином, систему держзакупівель радикально змінено, і це, безперечно, дасть результати", - пообіцяв міністр.

Як повідомляв раніше Аніщенко, вже з січня 2012 р. МОЗ планує приступити до процедури тендерних закупівель лікарських засобів, щоб складна ситуація із закупівлею лікарських препаратів для хворих з важкими формами захворювання не повторилася в наступному році.

"Ми цього року до листопада закінчимо номенклатури і припускаємо ... з січня почати процедури закупівель (ліків) ... Передбачається, що ми будемо закуповувати деякі препарати у наших виробників за держзамовленням, і це буде не тільки на один рік, це буде на кілька років", - сказав міністр.

Крім того, на закупівлю лікарських препаратів для лікування онкологічних захворювань з державного бюджету вже в 2011 р. передбачається витратити 215 млн грн. "Цього року на програму "Онкологія" передбачено 215 млн грн. У найближчі півтора тижні будуть проведені торги, ми закупимо і забезпечимо основними препаратами першого ряду", - сказав міністр. За його словами, забезпечення препаратами даної категорії буде проведено на 100%.

В Україні до сьогоднішнього дня залишається напруженою ситуація із закупівлею деяких ліків з-за того, що при попередньому міністрі охорони здоров'я тендери не проводилися понад півроку.

У той же час держзакупівлі медпрепаратів є об'єктом великомасштабних спекуляцій з боку нечистих на руку чиновників, що неодноразово призводило згодом до розкриття компетентними органами резонансних злочинів. Так, в червні ц.р. Головне слідче управління МВС України порушило кримінальну справу проти директора ДП "Укрвакцина" за звинуваченням у зловживанні службовим становищем при закупівлі вакцини "Пентаксим" в 2009 р. В ході розслідування встановлено, що директор уклав і підписав з порушеннями тристоронній договір про закупівлю вакцини "Пентаксим" на 2009 р. Дії чиновника привели до заволодіння бюджетними коштами на суму понад 50 млн грн.

Раніше, 20 травня 2011 р., суд округу Орегон (США) ухвалив рішення, відповідно до якого до держбюджету Україні буде повернуто понад 19 млн дол., незаконно витрачених урядом Юлії Тимошенко на придбання медпрепаратів за завищеними цінами через ланцюг посередників. 23 травня апеляційна інстанція підтвердила рішення суду, відхиливши вимоги захисту відповідача.

В кінці січня ц.р. контрольно-ревізійна служба України виявила порушення закону і порядку використання публічних фінансів в 2008-2010 рр.. на суму 93 млрд грн (близько 12 млрд дол.), зокрема державні ревізори встановили, що сума збитків, завданих державі, склала понад 35 млрд грн (4,4 млрд дол.).

Зокрема, КРУ виявило порушення щодо закупівлі ліків. Так, компанія "Інтерфарм" поставила Міністерству охорони здоров'я вакцини TETRAct-HIB за ціною 8,11 дол за дозу. У виробника, Sanofi, така доза коштувала близько 2 дол Завищення ціни більш ніж в 4 рази забезпечив посередник - компанія Olden Group LLC.

Всього було закуплено вакцин на 5 млн дол., з яких за розрахунками аудиторів 3,9 млн або 75% грошей платників податків були заплачені зі зловживанням. За вакцину від краснухи МОЗ заплатило 30 грн при ціні виробника 9,5 грн.

Всього з компанією "Інтерфарм" Міністерство охорони здоров'я підписало контрактів на 118 млн грн.