ua en ru

Андрій Садовий знову воює з командою президента

Андрій Садовий знову воює з командою президента Команда мера Львова звинуватила уряд у сдачі національних інтересів

У стосунках команд мера Львова Андрія Садового та президента Петра Порошенка чергове загострення. 18 січня віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд (обрана до парламенту за списком партії Садового "Самопоміч") з трибуни парламенту закликала СБУ відкрити кримінальне провадження проти членів уряду Володимира Гройсмана за фактом державної зради.

Приводом для такої заяви стало те, що 11 січня уряд затвердив документ під назвою "План заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо окремих районів Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження". Віце-спікер переконана, що цей документ несе загрозу національним інтересам України. На думку Сироїд план Кабміну перекладає фінансування окупованого Донбасу на плечі українських платників податків. Крім того віце-спікер обурилась, що замість «окупованими» уряд називає території Донбасу, на які не поширюється дія української влади, «неконтрольованими» . Також  невдоволена депутатка і тим, що в документі пропонується врегулювати господарську діяльність на неконтрольованих територіях та забезпечити виплату зарплат на підприємствах усіх форм власності, за умови, що вони не фінансують терористів.

У той же день Андрій Садовий у відеозверненні до громадян вкотре звинуватив центральну владу у перешкоджанні вирішити проблему вивозу сміття зі Львова. За словами мера, місто опинилось на межі екологічної катастрофи, однак Київ перешкоджає вирішенню проблеми вивозу сміття через принципову позицію "Самопомочі" у парламенті з питань особливого статусу Донбасу та проведення виборів в окупованих районах Донбасу.

Відповідь урядовців не забарилася. Прем'єр Володимир Гройсман назвав звинувачення Сироїд "маячнею сивої кобили", після чого закликав "не шукати нових тем, які можуть розколювати Україну". РБК-Україна спробувало з'ясувати, що стоїть за новим витком конфлікту між командами Садового та президента.

Відлуння війни

"У нас вже півроку війна", - такими словами один із депутатів "Самопомочі" пояснив те, що відбувається між партією мера Львова Андрія Садового та Банковою. Ця "неоголошена війна" триває з початку літа минулого року. Тоді фракція "Самопоміч" у Верховній Раді демонстративно відмовилась голосувати за судову реформу, яку підготувала команда президента президента за участі тієї ж самої віце-спікера Сироїд.. Майже одночасно з цим сталася пожежа на Грибовицькому сміттєзвалищі, куди міська влада Львова вивозила сміття. Після чого Садовий намагався домовитись з керівництвом інших великих міст країни про країни про вивіз побутових відходів, однак у відповідь отримував відмови.

Садовий регулярно звинувачував Адміністрацію президента у протидії щодо вирішення "питання сміття", однак від звинувачення конкретних чиновників утримувався. Це не заважало "Самопомочі" у Верховній Раді регулярно голосувати синхронно з фракціями БПП та НФ, які входять до коаліції. Варто зазначити, що від серйозних звинувачень на адресу уряду Садовий та його соратники у Верховній Раді до останнього часу утримувались.

Після того, як уряд затвердив план заходів по неконтрольованим територіям ситуація змінилась. Оксана Сироїд підготувала розгорнутий висновок щодо цього документу. Вона розкритикувала Кабмін за те, що у документі використовується термін "неконтрольовані території", та не згадується про те, що ці території окуповані Росією. Окрім того, віце-спікер висловила претензії до трьох пунктів "плану дій":

  • Пропозиції на законодавчому рівні врегулювати особливості здійснення господарської діяльності на непідконтрольних територіях
  • Створення сприятливих умов для розвитку підприємництва, зниження тиску на бізнес з боку контролюючих органів;
  • Недопущення виникнення заборгованості із заробітної плати на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності.

Зокрема, Сироїд вважає, що державне регулювання будь-якої сфери суспільних відносин на певній території неможливе, якщо на цій території не діє жодний орган державної влади, зокрема, правоохоронні органи та суд. На думку віце-спікера, будь-яка господарська діяльність за таких умов неможлива.

Особливо прискіпливо Сироїд відреагувала на пропозицію забезпечити виплату заробітної плани працівникам державної компанії "Укрзалізниця", які забезпечують функціонування об’єктів залізниці, що знаходяться на окупованій території. Віце-спікер зазначає, що об’єкти "Укрзалізниці"на неконтрольованій території зараз контролюють російські військові, які використовують їх для ведення бойових дій проти України.

"Ці документи були народжені у теренах Міністерства з питань окупованих територій під впливом людей, які заробляють на війні і зацікавлені в інтересах Росії. Ці люди мають величезний вплив на міністерство настільки, що міністр з питань окупованих територій і його перший заступник заперечують факт окупації Донбасу. Вони кажуть про те, що у нас тільки окупований Крим. На скільки мені про це казали, я підтвердити не можу, йдеться про вплив з боку Ахметова Ріната Леонідовича, що в принципі відображено у плані заходів тому, що він передусім зацікавлений. А також із попередників - пан Клименко (міністр доходів і зборів в уряді Азарова)", - сказала РБК-Україна Оксана Сироїд. Рінат Ахметов поки що на звинувачення Сироїд не відреагував.

Відповідь прем’єра не забарилась. 18 січня, на засіданні уряду він не стримував своїх емоцій. "Брєд сівой кобили. Ну, чесно, як я можу назвати іншими словами те, що не відповідає дійсності?... Не треба звинувачувати уряд у тому, чого немає…. Якщо у вас закінчилися політичні аргументи ,які утримають ваш рейтинг, не шукайте нових тем, які можуть розколювати Україну", - дуже промовисто відреагував Гройсман на позицію "Самопомочі".

Не змовчав і міністр з питань тимчасово окупованих територій Вадим Черниш, який власне і є відповідальним за підготовку "Плану заходів з реінтеграції окупованого Донбасу". "Я не розумію, що поганого у тому, що діти, які вимушено перебувають на території, яку зараз тимчасово уряд України не контролює, матимуть можливість вступити і вчитися у вишах України. Це для когось так небезпечно? Це така тактика маніпуляції, щоб дискредитувати рішення уряду, а насправді рішення уряду направлено на реінтеграцію людей, які там проживають, і територій у єдиний конституційний простір України", - сказав міністр.

Зазначимо, що у скільки державі обійдеться реінтеграція окупованого Донбасу, у Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій вичерпну відповідь дати не змогли. "Реалізація плану не передбачає використання додаткових бюджетних коштів. Він буде виконуватися у рамках існуючих бюджетних програм", - прокоментували РБК-Україна у прес-службі відомства.

На зустрічних курсах

У команді Гройсмана напади "Самопомочі" назвали не інакше як грою, яка мала б відволікти увагу українців від неспроможності міського голови Львова Андрія Садового вирішити питання вивозу сміття. При чому вчергове підкресливши, що ця проблема виключно у компетенції місцевої влади. "Це елемент їхньої гри, щоб відбитися від халепи зі сміттєзвалищем. Вирішення цієї проблеми - у віданні і у компетенції місцевої влади, і влада має для цього навіть гроші. У них завдяки децентралізації - 1,8 млрд гривень зараз. А вони не можуть домовитись з місцевими за територію під нове сміттєзвалище. Щоб "відмазатись", Садовий каже, що центральна влада блокує їм процес через принципову позицію "Самопомочі" щодо Донбасу", - пояснив співрозмовник РБК-Україна у команді прем’єра.

З іронією у команді президента коментують і звинувачення Садового у перешкоджанні центральної влади у вирішенні проблеми сміття у Львові. "Це звучить навіть по-ідіотськи. По-перше, міські голови від різних партій. Міський голова Тернополя від "Свободи" - опозиційної партії, міський голова Івано-Франківська, сусіднього зі Львовом міста, від "Свободи". Кому Банкова дзвонить? Меру Івано-Франківська? Меру Тернополя? Це абсурд", - пояснює РБК-Україна заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко.

У "Самопомочі" дійсно серйозно стурбовані ситуацією, що склалася у Львові. Адже ще в грудні Садовий був втішений, що зможе частково вирішити питання зі сміттям. Для цього місто придбало техніку, яка дозволяє пресувати та фасувати побутові відходи у поліетиленові пакети. Відтак, об’єм сміття зменшується орієнтовно у шість разів. "Я ще жартував тоді на політраді у грудні, що Андрію Івановичу потрібно ці блоки зі сміттям вивозити на кордон з Росією. Він би вбив двох зайців - очистив би Львів від сміття і реалізував би проект "Стіна", який так і не зробив Яценюк", - розповідає РБК-Україна один із депутатів від "Самопомочі". Техніку закупили, а запустити в роботу так і не змогли. Пояснюють, що як і з вивезенням сміття до інших регіонів, встановлення та робота пресувальної техніки заблокована.

У той же час оточення Садового спростовує, що активна критика уряду щодо здачі національних інтересів через схвалення "Плану заходів реінтеграції Донбасу" зумовлена бажанням повпливати на уряд, аби той сприяв вирішенню питання сміття. "Якщо уряду потрібна така критика, щоб допомогти українському місту вирішити проблему, яку держава через політичні мотиви сама створила, а тепер вже шантажує мерів міст, які допомагають Львову через підписані договори за гроші, виходити з цієї ситуації, тоді гріш ціна цим політикам і цьому уряду", - пояснює лідер фракції Олег Березюк.

У новому році Садовий змінив лідерку «Батьківщини» Юлію Тимошенко у статусі головного критика влади, яку вона тримала всю осінь. А "Самопоміч" нагадала, що вона з весни минулого року перебуває в опозиції. Водночас, в особі Володимира Гройсмана, мер Львова отримав нового серйозного опонента. Влітку минулого року прем’єр довів, що може створити серозні проблеми для своїх опонентів. Тоді багато в чому його стараннями інший його противник у команді президента – Віталій Ковальчук - не отримав посаду голови Адміністрації президента. Втім, самому прем’єру вже скоро може знадобитись підтримка "Самопомочі" у сесійній залі. Адже вже у квітні цього року уряд втратить річний імунітет від відставки і це питання може бути винесене на розгляд парламенту.