Андрій Іванчук: Яценюк цілком ймовірно може взяти участь у президентських виборах
Минулого тижня РБК-Україна писало про те, що керівництво держави обговорює можливість об’єднання до наступних виборів Блоку Петра Порошенка та "Народного фронту" у єдину політичну силу з новою "вивіскою". Джерела в БПП запевняли, що домовленість про об'єднання була досягнута ще два роки тому, а з наближенням чергових парламентських виборів питання вимагає фінального рішення. "Поки немає конкретних цифр, а лише обговорення формату", - запевняв співрозмовник у президентський силі. Водночас, у керівництві правлячої коаліції неофіційно говорили, що не особливо вірять у перспективу такого об'єднання.
РБК-Україна вирішило поспілкуватися з цього приводу з Андрієм Іванчуком, одним із впливових членів "Народного фронту" та близьким другом Арсенія Яценюка. У інтерв'ю виданню Іванчук підтвердив, що об'єднання БПП та НФ дійсно обговорюється, а також розповів про наміри Яценюка балотуватися у президенти, справу проти Миколи Мартиненка та свої відносини з Ігорем Коломойським.
"Ми партнерам нічого пропонувати не збираємось. Колгосп - справа добровільна"
- За нашими даними, керівництво держави обговорює можливість об'єднання Блоку Петра Порошенка з "Народним фронтом" до наступних парламентських виборів. Чи це правда?
- Об'єднання партій - це публічний процес, це з'їзди партій. Тобто, коментувати якісь переговори немає ніякого сенсу, тому що це все має відбуватися публічно. Будуть з'їзди, будуть програми, будуть задекларовані принципи цього об'єднання. Це все буде відбуватися у публічному просторі, тому коментувати це все…
- Але таке питання обговорюється чи ні?
- Так. Це питання постійно живе, візьміть, наприклад, останні п’ять років. В Україні постійно відбуваються якісь злиття, йдуть об’єднавчі процеси, це нормально.
- А ви особисто підтримуєте об'єднання з БПП?
- Якщо об'єднання "Народного фронту" і БПП буде носити характер створення якоїсь потужної політичної сили з програмою та ідеологією, яка продовжить реформи в країні, я абсолютно не проти.
- Якими можуть бути ваші умови? Список 50/50…
- Тут умови - це останнє питання. Ключове - домовитися про ідеологію. А умови - це, повірте мені…Ми пам’ятаємо, коли об’єднувались "Фронт змін" із "Батьківщиною", тоді ніхто ні про які умови не говорив. Повинні бути засадничі речі.
Не треба чекати якихось сенсацій, ідуть нормальні переговори. Дві фракції коаліції на сьогоднішній день співпрацюють, як одна команда. Думаю, що це буде абсолютно логічним. На моє переконання - це буде об'єднання не тільки двох політичних сил, а набагато ширше об'єднання.
- А хто ще може долучитися?
- Всі бажаючі. Коли буде ідеологія, на з'їздах буде презентований якийсь курс. Не так все просто - прописати статут, програму, інші документи. Це дуже серйозна річ, швидко не буде. І дізнатися, що буде на фініші, на мій погляд, неможливо. Але процес має бути абсолютно прозорим.
- Справа у тому, що багато соратників президента не розуміють, що ваша партія може їм додати, враховуючи близький до статистичної похибки рейтинг "Народного фронту".
- Якщо хтось не розуміє, то нехай не об’єднуються, що я можу сказати.
- А що ви будете пропонувати партнерам?
- Ми партнерам нічого пропонувати не збираємось. Колгосп - справа добровільна (сміється, - ред). Створювати будь-які об'єднання ніхто нікого палкою не змушує. Якщо вам хтось щось коментує, посилайтеся на них.
- Якщо не буде об'єднання із БПП, то "Народний фронт" самостійно проведе ребрендинг?
- Все можливо. На сьогоднішній день про це рано говорити, тому що до виборів багато часу. Коли реально почнеться виборчий процес, тоді партія буде визначатися і з технологіями походу на вибори, і з меседжами. Зараз дуже багато невідомих. Мене у школі вчили, що рівняння з двома невідомими вирішити неможливо. Треба або одне невідоме зробити відомим або одне невідоме винести за дужки. Ми сьогодні багато чого ще не знаємо.
- Також говорять, що якщо ви не підете із БПП разом, то "Народний фронт" буде "тупо мочити" президента та БПП.
- Наступні планові президентські вибори навесні 2019 року. Америку ніхто не відкриває, коли говорять, що Петро Порошенко як діючий президент піде на президентські вибори. Зрозуміло, що інші кандидати будуть його критикувати. Як на цю критику будуть реагувати виборці, який вибір вони будуть робити - покаже тільки час. Але однозначно політична боротьба, конкуренція буде яскраво виражена.
- Яценюк піде у президенти?
- Коректніше було б йому поставити це питання, але я можу сказати своє особисте припущення. Я думаю, що Арсеній Петрович цілком ймовірно може взяти участь у президентських виборах.
- Ви б йому радили? Як друг.
- Я вважаю, що з Арсенія Петровича був би дуже гарний президент.
- А ким ви бачите себе у випадку президентства Яценюка?
- Якщо немає до мене претензій, я із задоволенням залишуся на своєму місці, депутатом парламенту, може й далі буду працювати головою Комітету економічної політики.
- У вас є ще один амбітний політичний партнер - Арсен Аваков. Він може себе спробувати у якості кандидата у президенти?
- Я особисто не помічав і не бачив бажання у Арсена Борисовича балотуватися у президенти. Те що я бачу - він останніми роками сконцентрований на реформуванні відомства та реформі поліції. Велику частку свого часу він приділяє боротьбі зі злочинністю, наведенню порядку на вулицях. Він хоче добитися результату у Міністерстві внутрішніх справ, і йому немає коли думати про щось інше.
- І він також із задоволенням залишиться міністром внутрішніх справ України?
- Можу сказати , що декілька разів він хотів залишити посаду міністра. Він теж жива людина, він там старається-старається, а замість того, щоб сказати "дякую", на тебе виливають відро бруду. Це абсолютно дестабілізує.
Фото: Андрій Іванчук допускає, що лідер НФ Арсеній Яценюк балотуватиметься в президенти (Віталій Носач, РБК-Україна)
"Конфлікту з президентом немає, якби він був, ми б вийшли з коаліції"
- Доводилося чути про певні тертя всередині самого "Народного фронту". Зокрема, з приводу справи проти Миколи Мартиненка.
- А вам не здалося, що була одностайна позиція у фракції? Я ніякого тертя не бачу і фракція зайняла дуже чітку позицію.
- На поруки Мартиненка не брали, зокрема, ви і Арсен Аваков.
- Ви хотіли, щоб всі 82 народних депутати прийшли? Чи що ви маєте на увазі?
- Маю на увазі, що і ви, і Аваков є мажоритарними акціонерами "Народного фронту".
- По-перше, у нас немає такого, що у когось акції чи частка - це абсолютна нісенітниця. А що стосується суду, то мене не було на той момент у Києві. А Арсен Борисович - міністр внутрішніх справ. Воно й не треба було, щоб він ходив. Він силовий міністр, і всі знають, що він представляє нашу політсилу.
- Як ви взагалі оцінюєте справу Миколи Мартиненка? Ваших коментарів з цього приводу, здається, не було.
- Будь-яку справу треба розслідувати і передавати до суду для того, щоб суд прийняв рішення. Є склад злочину, чи нема складу злочину, є вина чи ні. Більше ніхто ж нічого не придумає. Є Конституція, і є презумпція невинуватості. Але чому справа так довго не передається до суду, і ми не можемо почути рішення судової гілки влади?
Я чую різноманітні пояснення, що є якісь експертні запити, ще щось. Але вже скільки часу пройшло, що мали б вже всі відповіді на запити надійти. Що стосується самої ситуації, то Микола Володимирович для цього і склав депутатський мандат, щоб співпрацювати зі слідством, довести свою невинуватість. І я думаю, що він чітко розуміє, що може це зробити лише у суді.
На сьогоднішній день про правоохоронні органи, зокрема, про НАБУ, ми все дізнаємося з інтернету, і це не має жодного процесуального характеру. Я глибоко переконаний, скільки мотузці не витись, кінець завжди наступає.
Я хотів би, щоб скоріше це все пішло до суду і закінчилось. На сьогоднішній день у мене дуже багато запитань до того, як відбувається цей процес. Це все більше нагадує публічний процес у засобах масової інформації, а не процес, згідно чинного кримінально-процесуального кодексу.
- Ви поділяєте думку Мартиненка, що цей процес - це політичне переслідування?
- Знову ж таки, повертаюся до своєї попередньої відповіді. Буде рішення суду - тоді надамо всі оцінки, і політичні, і юридичні. Без рішення суду ніхто не має права на те, щоб претендувати на істину в останній інстанції. Однозначно, буде рішення на користь Миколи Володимировича, він матиме право звинувачувати опонентів, і тих людей, які починали цей процес розкручувати. Пам’ятаєте, яка була хвиля? Всі оцінки будуть дані, коли буде рішення суду.
- Політичні оцінки вже зараз можемо давати.
- Я маю юридичну освіту, тому намагаюсь утримуватись від емоцій.
- Існує думка, що цей масовий похід депутатів і міністрів до суду над Мартиненком - це демонстрація сили з боку "Народного фронту" для президента Порошенка. Що, мовляв, якщо таке буде продовжуватись, то ці всі люди будуть проти нього.
- Можна придумувати будь-які історії. Я можу сказати, що взяття на поруки Миколи Володимировича відбувалося згідно чинного КПК і немає ніяких порушень. Комусь може це подобатись, комусь ні, але так працює і живе весь цивілізований світ.
- Ви чули записи Онищенка за участю Мартиненка?
- Чув.
- І як вам?
- Країна стає зовсім іншою, я про це попереджав останніх три роки. Це все швидко поширюється, і таких речей буде випливати все більше і більше.
- Ви вважаєте, що сказане у цих записах - правда?
- Дуже не люблю коментувати те, що говорять інші люди. Я думаю, що хай вони самі відповідають за свої слова.
- Зараз у "Народного фронту" є конфлікт із президентом?
- Ви ставите питання "чи зараз є". А в мене зустрічне питання - а у нас був конфлікт? Я щось такого не пам’ятаю. Ми конкуруємо, це різні політичні сили, але так сталося, що ми в одній коаліції були і залишаємось, не дивлячись на те, що пройшли зміни в Уряді і Верховній Раді, ми продовжуємо працювати. Конфлікту немає, якби він був, ми вийшли з коаліції, або перестали співпрацювати.
- А така загроза існує?
- Ні. Тому відповідь на ваше питання - конфлікту немає. Якщо хтось хоче різницю у позиціях чи підходах висвітлити як конфлікт, то це некоректно. Так, є дуже багато речей, на які є різні точки зору у "Народного фронту" і БПП. Але для цього і є переговори, щоб дійти консенсусу, або взагалі зняти питання, якщо неможливо дійти згоди. Але це не конфлікт. У нас конфлікт з "Опозиційним блоком", але не з БПП.
- У чому природа конфлікту між "Народним фронтом" і "Опозиційним блоком", а точніше між групою Арсенія Яценюка та Дмитра Фірташа? У чому його причина?
- Я вже навіть не пам'ятаю. Це вже така ідеологічна боротьба світоглядів.
- А у чому у них неспівпадіння світоглядів?
- Він (Яценюк, - ред.) вважає, що вони дуже багато зла принесли Україні, отримали економічну вигоду за рахунок здачі інтересів нашої держави. У нього це на підсвідомому рівні, тут не розберешся, не докопаєшся. Це не тому, що вони з ранку до ночі "мочили" його на "Інтері", не тому, що безпідставно звинувачували. Він не такий, він нікому не мстить.
Він, навпаки, мені здається, всім прощає. Але є речі, які він не прощає. Він вважає, що це була зрада України, що ця вся кров, яка пролилася, має походження звідти, з тих подій. Він їх бачить "агентами Кремля".
- Я чув версію про те, що цей конфлікт йде з 90-х років, коли Фірташ забрав якийсь базар у Чернівцях.
- Та ну, який базар. Коли ми були в опозиції - так, дійсно у брата Максима Бурбака (глави фракції Народного фронту, - ред.) шляхом беззаконня щось забрали представники "Партії регіонів". Але тоді у всіх все забирали - кафе, ресторани, готелі. Ця банда створювала всім проблеми.
"Омелян по формі багато у чому був не правий, по суті - я не можу дискутувати"
- Які у вас стосунки з Володимиром Гройсманом? Ви спілкуєтесь?
- Так, дуже часто, я ходжу на кожне засідання уряду, і прем’єр приходить на пленарні засідання до парламенту.
- А окрім цього?
- Буквально вчора обговорювали питання приватизації. Багато робочих моментів, часто спілкуємось.
- До кого зараз Гройсман ближчий - до БПП, чи до "Народного фронту"?
- Провокаційне запитання. Так не можна говорити, він прем’єр-міністр України і ближче до українського народу. Не дивлячись на те, що він пройшов до парламенту за квотою БПП і за цією ж квотою став прем’єр-міністром, це минуле.
З того моменту, як він очолив уряд, у нього набагато ширші зобов’язання. Ви зрозумійте, Гройсман спирається на коаліцію, тому що у нас парламентсько-президентська республіка. До коаліції входить і Блок Петра Порошенка, і "Народний фронт". Він однаково наближений до двох політичних сил, тому що він стоїть між ними посередині.
- Він працює буфером між "Народним фронтом" і БПП?
- Він генерує ідеї. Він скоріше детонатор якихось наших суперечок. Наприклад, він презентує пенсійну реформу, а у парламенті починається дискусія між двома політичними силами. Йому дуже допомагає те, що він був спікером і знає особисто депутатів і з БПП, і з "Народного фронту".
- Чи правда, що у "Народному фронті" на політичному рівні обговорювалася можливість, що Гройсман на наступних виборах очолить список вашої партії?
- Ні, я про це не знаю.
- Допускаєте входження Гройсмана до НФ?
- Навіть гіпотетично, ця ініціатива має виходити від нього. По-друге, чесно кажучи, ми про вибори ще не думали. Останній рік ми думаємо про те, щоб не було політичної кризи, яка дасть можливість проросійським силам розхитати ситуацію всередині країни, не допустити якогось землетрусу всередині держави.
Андрій Іванчук (НФ) підтвердів, что об'єднання БПП і "Народного фронту" обговорюється (фото РБК-Україна)
- Втім, є конфлікти всередині уряду. Є ваш міністр Омелян, є голова "Укрзалізниці" Войцех Балчун. Конфлікт між ними очевидний.
- Міністра Омеляна рекомендувала наша фракція. Балчун переміг на конкурсі, який проводив Айварас Абромавічус. Уряд просто виконав рішення конкурсної комісії. Ну і що? Вони зовсім чужі люди, у них різні бачення. Омелян каже: "Я вважаю, що він щось робить неправильно", а той каже "Ні, ми робимо правильно".
Щоб не було конфлікту, уряд прийняв рішення підпорядкувати залізницю Кабміну. Інакше може бути паралізована робота. Зараз закінчився контракт у Балчуна. Скажу чесно: Омелян по формі багато у чому був не правий, по суті - я не можу дискутувати.
- Омелян все ще з вашою командою, чи він із групою Ігоря Кононенка?
- Я не можу відповідати на такі питання. Це все мені нагадує ворожіння на кавовій гущі. До чого тут Ігор Кононенко?
- Є інформація, що Омелян переорієнтувався, скажімо так.
- Хтось тобі каже, що Кононенко має стосунки з ним, ти береш і пишеш, хто це каже. Я не хочу коментувати те, що прийшло до чиєїсь голови. Більше того, я не виключаю, що це все напівправда. Я не виключаю, що могли десь побачити, коли Кононенко говорив з Омеляном, це нормально.
Я так само можу говорити із Зубком про щось, із Розенком. Вони із БПП, я із "Народного фронту". І можна сказати те саме.
"Я з Коломойським нічого не маю - ні конфлікту, ні стосунків, нічого іншого"
- Останніми тижнями у ЗМІ з'явилась інформація щодо урядового рішення про затвердження грандіозних квот на імпорт нафтопродуктів для компанії "Карпатнафтохім", з якою вас пов'язують. Начебто, це може стати черговою "схемою Курченка". Ви дійсно купили цю компанію?
- Ні.
- Але акціонером "Карпатнафтохіму" стала фірма "Технісервіс". Бізнесмен Ігор Коломойський казав, що це ваш спільний бізнес.
- Коломойський багато чого казав.
Будь-який журналіст, якщо захоче, може двома-трьома запитами побачити всі оригінальні документи, вони є у державних органах. Це відкрита публічна інформація. Зараз неможливо сховатись.
Повірте мені, якби я приховав якусь не задекларовану компанію чи якісь акції, то ми б уже мали 150 кримінальних справ, і всі ЗМІ надрукували б ці документи.
- Але чому медіа-ресурси Коломойского почали по вам стріляти цією історією? У вас конфлікт?
- Я з ним нічого не маю - ні конфлікту, ні стосунків, нічого іншого. Два роки тому, коли почалася кампанія проти прем’єр-міністра Яценюка, технологи прописували якісь певні сценарії. Я там був, як основна ключова ціль для розстрілу. З мене робили сірого кардинала, корупціонера.
Пройшло скільки часу, я відкрито почав спілкуватися із журналістами, тому що не хотів, щоб про мене щось говорили, краще я сам за себе буду відповідати. Всі журналісти отримали від мене чіткі пояснення по кожному факту. Всі зрозуміли, що це абсолютна брехня і нісенітниця. Це вже 5 чи 10 хвиля.
- Чому від Коломойського?
- Ну звідки я знаю. Буде не від Коломойського, буде від Фірташа, буде не від Фірташа, буде ще від когось. Це ж таке.
- А ви вважаєте, що Фірташ і Коломойський - це тотожні персони?
- Ні, це зовсім різні люди, але я говорю про себе. Так сталося, що була придумана така технологія - звинуватити у чомусь Іванчука, Іванчук поганий, він товариш Яценюка. Тут абсолютно немає ніякого підґрунтя.
В мене багато друзів. Я ними пишаюсь, допомагаю. Життя, дуже довге, ми прожили до моменту, як я став політиком, проживемо і далі. Вони чимось займаються, і у ЗМІ говорять, що у мене з ними якісь стосунки. З усіма, з ким я товаришую, ні за кого мені не соромно.
- А за Коломойського соромно?
- У мене немає близьких стосунків з Ігорем Валерійовичем. Так сталося, що ми познайомилися, під час Майдану. Канал Коломойського - "1+1" - перший став на сторону Революції гідності.
- Першим був "Інтер".
- Я не пам'ятаю, щоб "Інтер" транслював ті подіі.
- Побиття студентів.
- Ну побиття студентів - так. А я кажу вже про січень 2014-го. Я тоді говорив, що за це Коломойський заслуговує поваги, тому що ніхто не знав, чим Майдан закінчиться. Він пішов проти режиму Януковича. Ризикував, молодець. Потім пішов у губернатори.
- Підходить 1 липня - термін виплат Коломойського по реструктуризації боргів перед "Приватбанком". Чи варто очікувати якихось рухів навколо "Привату"?
- Ну так теж не можна говорити. "Приват" - це не єдиний банк, у якому була введена тимчасова адміністрація.
- Але найбільший.
- Це не важливо. Ми говоримо зараз про політику Національного банку. Керівник Національного банку вибрала таку стратегію очищення, але говорити, чи це добре, чи погано, це відносні речі. Я можу чітко сказати, що реформування банківської системи повинно було призвести до якогось позитивного результату.
Це доступність українських громадян до дешевих кредитних коштів. Ми це отримали? Не отримали. Здешевлення кредитних коштів для української економіки - не отримали. Тому зараз говорити, чи правильне було реформування, чи неправильне, правильні кроки, чи неправильні. Я знаю чітко: те, що ми повинні були за ці декілька років отримати, ми нічого не отримали, ми тільки втратили.
Ця вся макроекономіка і ці всі високі матерії - дуже добре. Нехай хтось вийде на вулицю і мені покаже, де людина може взяти дешевий кредит на квартиру, машину, підприємець може взяти гроші на розвиток ресторану чи бізнесу. Національний банк - це серце, він повинен гроші качати, він повинен підтримувати ліквідність, наводити порядок, слідкувати, щоб не було того, про що так багато говорять - що банк не платоспроможний. Це ж не стається за один день. Нацбанк має колосальні повноваження, він може зробити з будь-якої фінансової установи все, що завгодно.
- То як Нацбанк пропустив те, що сталося у "Приваті"?
- Про це треба спитати у представників Національного банку. Мені теж це цікаво. Усі такі правильні, всі такі розумні, але ж чомусь на жодне питання ніхто не може дати відповіді.
- Ви проти збереження команди Валерії Гонтарєвої у керівництві Нацбанку?
- Мені все одно - Гонтарєва чи інше якесь прізвище, мене хвилює результат. Будь-яка людина, яка йде на державну службу, має чітко розуміти, що це вона йде на роботу. На роботу її наймає народ України, який платить податки.
Ти повинен робити максимум на своїй посаді для того, щоб людям було краще. І не треба думати, що тобі хтось скаже "дякую", що у тебе буде якийсь рейтинг. Просто робити те, що ти повинен робити. Без віри нічого неможливо зробити. Ти можеш помилятись, але ти повинен у це вірити.