ua en ru

Анатолій Кінах: Несвоєчасне повернення ПДВ - це кредитування платником податків держави

Автор: RBC.UA
Несвоєчасне повернення ПДВ - це кредитування платником податків держави, вважає президент Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП), народний депутат Анатолій Кінах.

Несвоєчасне повернення ПДВ - це кредитування платником податків держави, вважає президент Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП), народний депутат Анатолій Кінах.

«Ми бачимо, як несвоєчасне повернення ПДВ болісно відбивається і на наших бізнесменах, і на наших партнерах, і на інвестиційному кліматі в Україні, в умовах, коли реальний сектор економіки нашої країни, по суті, ізольований від доступу до кредитних ресурсів», - підкреслив Кінах.

Серед системних проблем, з якими стикаються бізнесмени при отриманні повернення ПДВ, він відзначив відсутність рішень судів на користь підприємств, неконкурентні норми отримання ПДВ в автоматичному режимі, закладені в Податковому кодексі, відсутність узгодженості між податковим та бухгалтерським обліком, систему подвійного контролю за підприємствами, проблеми з реєстрацією платників ПДВ ті ін.

«Автоматичне повернення складає 57% від загальної суми повернення ПДВ, сюди входять до 300 найбільших платників податків, а тисячі й тисячі малих і середніх підприємств страждають від неповернення ПДВ ... До речі, і сам термін «автоматичне повернення» виглядає юридичним нонсенсом - з точки зору рівності всіх перед законом», - особливо відзначив президент УСПП.

Ситуація, що склалася з несвоєчасним поверненням ПДВ вимагає термінового системного рішення, вважають експерти Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД), грунтуючись на недавньому власному дослідженні, присвяченому наслідкам неповернення ПДВ експортоорієнтованим підприємствам. ПДВ перетворився з податку на споживання в податок на виробництво, а неповернення податку веде до скорочення оборотного капіталу і зниження конкурентоспроможності українських компаній на глобальних ринках, говориться в аналітичній записці МЦПД. Також проблеми зі своєчасним поверненням ПДВ знижують і без того несприятливий інвестиційний клімат в Україні.

Необхідність термінового вирішення проблеми підтвердив і заступник голови Ради Федерації роботодавців України (ФРУ) Борис Олійник. Він повідомив РБК-Україна, що по членам ФРУ переплата податку на прибуток становить близько 15 млрд грн. А заборгованість по поверненню ПДВ перед членами ФРУ на початок лютого була на рівні 21 млрд грн. «Прострочена їх частина, тобто, бюджетна заборгованість, перевищувала 14 млрд грн», - сказав Олійник.

Директор Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) Анна Дерев'янко зазначила, що у членів ЄБА є проблеми з поверненням ПДВ, всього - на 986 млн грн. Також у членів ЄБА є проблеми зі сплатою податку на прибуток авансом, чого вимагає податкова в обмін на повернення ПДВ.

Перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Сергій Терьохін вважає, що в Україну ПДВ не працює з двох причин: через високу корупцію і перевищення від'ємної сальдо торгового балансу над внутрішнім ПДВ. «У нас відокремлений торговий баланс зростає, внутрішнє споживання за останній рік впала на 8,7%, і продовжує падати. Є всі підстави вважати, що тиск з боку податкової та Мінфіну на платника ПДВ буде тільки зростати», - підкреслив Терьохін.

На думку представників підприємств машинобудівної, металургійної галузей та легкої промисловості, які більше за інших схильні до ризиків через неповернення ПДВ, зниження оборотного капіталу веде до перебоїв у виробничому процесі, неможливості планування роботи підприємства та відкладання капремонту та впровадження програм переобладнання. Крім того, до негативних наслідків промисловці віднесли неможливість збільшення зарплати та створення заборгованостей перед співробітниками, а також ризик невиконання зобов'язань перед покупцями їхньої продукції.

Експерти вважають, що несвоєчасне повернення ПДВ здатнезупинити цілі підприємства, що погіршить конкурентоспроможність України на зовнішніх ринках, а також призведе до зростання соціальної напруги всередині країни.