Amnesty International: РБ ООН не справляється зі своїми обов'язками
Рада Безпеки Організації Об'єднаних Націй (ООН) не справляється зі своїми обов'язками, вважає правозахисна організація Amnesty International. Про це йдеться в щорічній доповіді, випущеній 24 травня 2012 р. У доповіді оцінюється ситуація з правами людини в період з 1 січня по 31 грудня 2011 р.
"У минулому році влада не впоралася зі своїми обов'язками і виникаючими проблемами. Політики або придушували масові виступи, або просто їх ігнорували. Уряди повинні взяти на себе відведену їм законом роль і покінчити з несправедливістю, захищаючи слабких і обмежуючи сильних. Прийшов час ставити потреби людей над потребами корпорацій, а права людини - перед прибутком", - відзначив генеральний секретар Amnesty International Саліл Шетті.
На його думку, в 2011р. фінансові інтереси виявлялися важливішими прав людини, у той час як великі держави боролися за вплив на Близькому Сході та в Північній Африці.
"Права людини використовуються як риторичний прийом, до якого вдаються, коли в цьому є політична або корпоративна необхідність. Але коли потреба в них проходить або вони стають незручними, від них швидко відмовляються", - підкреслив Шетті.
У доповіді Amnesty International наводяться дані, згідно з якими щонайменше в 91 країні існує обмеження свободи преси. Тортури та інші методи силового впливу, за інформацією правозахисної організації, застосовуються в 101 країні світу.
Правозахисники зазначають, що договір про торгівлю зброєю, що ООН повинна ратифікувати в червні 2012 р., стане перевіркою для політиків. На думку організації, члени Радбезу ООН володіють правом вето відносно рішень Ради і одночасно є найбільшими експортерами зброї. Без договору про торгівлю озброєннями роль Ради Безпеки ООН як миротворчого органу, підкреслює Amnesty International, буде приречена на невдачу.
В якості позитивних тенденцій Amnesty International відзначає відмову від смертної кари, а також затримання і суд над учасниками війни в Югославії сербським генералом Ратко Младічем і хорватським сербом Гораном Хаджічем.
Amnesty International була створена в 1961 р. у Великобританії. Організація удостоєна Нобелівської премії миру та премії ООН в області прав людини.
Зазначимо, Радбез ООН в останні півтора року неодноразово піддавався критиці за нездатність вплинути на конфлікти в країнах Північної Африки і Близького Сходу. Бурю обурення викликало рішення РБ ООН дозволити авіації НАТО встати на одну зі сторін конфлікту в Лівії, в результаті якого колишня влада на чолі з Муамаром Каддафі була повалена, а сам Каддафі був по-звірячому вбитий. Також РБ ООН не змогла запобігти порушенням прав людини під час війни в Лівії і Сирії. Замість рішучих дій Радбез приймає чергові декларації та резолюції, які часто блокуються окремими країнами, в силу чого рішення органу не можуть мати юридичних наслідків.