Amnesty International: Кількість смертних вироків в 2011 р. набула загрозливих масштабів

На кінець 2011 р. близько 18 тис. 750 в'язнів знаходилися у тюрмах на лаві смертників, а щонайменше 676 осіб було страчено у всьому світі. Про це йдеться в річній оглядовій доповіді Amnesty International про смертні вироки та страти, у 2011 р. в країнах, де присуджується смертна кара.

На кінець 2011 р. близько 18 тис. 750 в'язнів знаходилися у тюрмах на лаві смертників, а щонайменше 676 осіб було страчено у всьому світі. Про це йдеться в річній оглядовій доповіді Amnesty International про смертні вироки та страти, у 2011 р. в країнах, де присуджується смертна кара.

Серед способів приведення вироку у виконання у 2011 р. налічують обезголовлювання, повішання, смертельні ін'єкції та розстріл.

В той же час, кількість країн, де застосовується найвища міра покарання, зменшилась більш ніж на третину порівняно з десятиріччям тому. Лише 10% країн у світі (20 з 198) здійснювали страти впродовж минулого року.

Однак ці показники не включають тисячі страт, які, на думку Amnesty International, було здійснено у Китаї, де така статистика не оприлюднюється. Ці показники також не відображають можливу кількість випадків здійснення смертної кари в Ірані - Amnesty International отримувала достовірні звіти про значну кількість страт, що не визнаються офіційним Тегераном.

"Переважна більшість країн вже відмовилися від смертної кари. Наш заклик до лідерів країн ізольованої меншості, які продовжують страчувати людей, достатньо зрозумілий: ви не крокуєте у ногу з рештою світу у вирішенні цього питання. Настає час викорінювати такий жорстокий, нелюдський та принизливий спосіб покарання", - відзначив генеральний секретар Amnesty international Саліл Шетті.

Впродовж минулого року кількість зафіксованих страт на Близькому Сході різко зросла - майже наполовину в порівнянні з попереднім роком.

Головні винуватці сумної статистики - це Ірак (щонайменше 82 страти), Іран (щонайменше 360), Саудівська Аравія (щонайменше 82) та Ємен (щонайменше 41). Їхній сукупний показник складає 99% усіх зафіксованих страт у регіоні. Зростання кількості випадків застосування смертної кари лише в Ірані та Саудівській Аравії збільшило загальну кількість страт у світі на 149 випадків у порівнянні з 2010 р.

Тисячі людей було страчено в Китаї протягом 2011 р. - більше, ніж в усіх інших країнах разом. Дані про смертну кару вважаються у цій країні державною таємницею. Amnesty International припинила публікувати показники, надані відкритими джерелами інформації Китаю, оскільки вони занадто применшують реальні цифри.

Організація в черговий раз звернулася до влади Китаю із закликом надати статистику про кількість страчених та засуджених на смерть, вимагаючи, щоб влада підтвердила свої заяви про те, що різноманітні зміни у законі та його виконанні за останні чотири роки суттєво зменшили застосування смертної кари у країні.

США знову відзначилися як єдина країна на Американському континенті та єдиний член Великої вісімки, що страчує в'язнів - 43 людини у 2011 р. У Європі та країнах колишнього Радянського Союзу цього року не було застосовано найвищої міри покарання, за виключенням Білорусі, де стратили двох осіб. У Тихоокеанському регіоні також не зафіксували страт, за виключенням п'яти смертних вироків у Папуа Новій Гвінеї.

У Білорусі та В'єтнамі в'язням, як і їхнім сім'ям та адвокатам, не повідомляли про час страти. Також відомо, що публічні страти за судовим вироком виконувалися у Північній Кореї, Саудівській Аравії, Сомалі, а також в Ірані.

У більшості країн, де страчували людей чи виносили смертні вироки, судові процеси не відповідали міжнародним стандартам справедливого судового розгляду справи. В окремих країнах розгляд справи супроводжувався вибиттям "зізнань" шляхом застосування тортур або ж іншого тиску. Такі випадки зафіксовано у Китаї, Ірані, Іраку, Північній Кореї та Саудівській Аравії.  

Кількість іноземних громадян, що постраждали від смертних вироків, є непропорційно високою в таких окремих країнах, як Китай, Саудівська Аравія, Малайзія, Сінгапур і Таїланд.

Білорусь залишається єдиною країною в Європі, де практикують смертну кару як вищої міри покарання. Так, 18 березня ц.р. в Білорусі розстріляли засудженого до смертної кари головного фігуранта кримінальної справи про теракт в мінському метро Дмитра Коновалова і його спільника Владислава Ковальова.

Відзначимо, за даними міжнародної правозахисної організації Amnesty International, в 1998-2010 рр.. в Білорусі винесено 102 смертних вироки, в т.ч. в 2006 р. - дев'ять, у 2007 р. - один, в 2008 р. - три.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top