АМКУ просить "Київстар" і МТС знизити тарифи
Антимонопольний комітет України (АМКУ) надіслав двом найбільшим операторам мобільного зв'язку в країні - "Київстару" і МТС - офіційні листи з рекомендаціями знизити тарифи. Про це повідомив перший заступник голови комітету Рафаель Кузьмін, передає "Коммерсант-Украина". Самі оператори говорять, що листів від АМКУ поки не отримували.
Ціни на мобільний зв'язок в Україні зростають з весни. Так, у березні "Київстар" на 30% збільшив вартість SMS-та MMS-повідомлень і почав вводити щоденну абонплату в ряді тарифних планів. Учора компанія повідомила про подорожчання з 19 червня SMS-та MMS-повідомлень для абонентів тарифних планів Beeline на 50%. МТС з 1 червня в популярних тарифних планах "Супер МТС", "MAX Energy" і "Народний" збільшив вартість внутрішньомережевих і міжмережевих дзвінків на 50% і 20% відповідно, а з 15 червня збирається на 20-80% підвищити щоденну плату за користування деякими тарифними планами. "Астеліт" в березні підвищив суму обов'язкового щомісячного поповнення у ряді тарифних планів.
Прикметно, що попередження від АМКУ не отримав "Астеліт". Оператор, який обслуговує на кінець квітня 7,15 млн абонентів, в березні теж підвищував на 20% вартість SMS-та MMS-повідомлень, а також суму мінімального щомісячного поповнення рахунку в ряді тарифних планів. "Ми вирішили, що якщо тарифи знизять два найбільші оператори, то третій це зробить автоматично", - пояснив позицію комітету Кузьмін.
За словами гендиректора "Астеліту" Олександра Баринова, березневе підвищення було вимушеним - компанія вирівнювала свої тарифи із середньоринковими. "Більше підвищувати ціни ми не збираємося", - додав він. Зростання цін в "Київстарі" і МТС вважають обгрунтованим і пояснюють в першу чергу інфляцією. "У нас зростають витрати на утримання мережі: плата за електроенергію, збори за радіочастотний ресурс, зарплати, - пояснив президент" Київстару "Ігор Литовченко.
Однак, незважаючи на зростання витрат, фінансові показники операторів зростають, звертає увагу аналітик ІК Concorde Capital Олександр Паращій. Так, в I кварталі 2012 р. виручка МТС виросла на 7,8%, до 2,2 млрд грн, а OIBDA - на 15,3%, до 1,05 млрд грн. У компанії запевняли, що головні чинники зростання - "якісна абонбаза з найвищим на ринку рівнем споживання голосових і додаткових послуг внаслідок реалізації програми з утримання і розвитку абонентів, а також високий рівень під'єднань нових абонентів". "Київстар", втім, знизив показник EBITDA на 2%, до 1,57 млрд грн, однак збільшив дохід на 3%, до 3,08 млрд грн. "Висока операційна рентабельність на рівні 50% навряд чи стане гідним доказом в суперечці з АМКУ", - говорить Паращій. До того ж новими тарифами "Київстар" і МТС намагаються стимулювати абонентів якомога менше дзвонити на номери інших операторів і здійснювати більше внутрішньомережевих дзвінків, що може бути сприйнято комітетом як антиконкурентні дії, вважає аналітик.
Раніше до масштабних одночасних підвищень тарифів оператори вдавалися тільки під час кризи - в 2009 р. Тоді в компаніях пояснювали, що через девальвацію гривні їхні капітальні та операційні витрати сильно виросли.
Як повідомлялося, в Україні кількість абонентів мобільного зв'язку станом на 1 квітня становила 55 млн 943,7 тис., в тому числі домашніх - 53 млн 136,9 тис. За даними Держстату, з січня кількість абонентів мобільного зв'язку зросла на 8,5 тис.