Американський посол повертається до Сирії
Президент США Барак Обама прийняв рішення повернути американського посла Роберта Форда в Сирію. Про це сьогодні повідомив представник адміністрації Білого дому, який побажав залишитися неназваним, передає Associated Press.
За даними джерела, Обама відправляє Форда в Сирію для проведення зустрічі з лідерами опозиції. Раніше повернення посла до Сирії було заплановане на кінець листопада, проте пізніше адміністрація Обами відклала поїздку Форда.
Нагадаємо 24 жовтня Сирія відкликала свого посла в США у відповідь на аналогічні дії американської влади. 22 жовтня держдеп США підтвердив інформацію про те, що посол США в Дамаску Роберт Форд, якого місцеві власті звинувачують у втручанні у внутрішні справи країни, був відкликаний через побоювання за його безпеку.
Зазначимо, діяльність глави американської дипломатичної місії Форда неодноразово піддавалася критиці з боку сирійської влади. Особливе невдоволення викликала поїздка в місто Хама, де відбувалися наймасовіші акції протесту.
Нагадаємо, 29 вересня 2011 р. прихильники Президента Сирії Башара Асада закидали камінням і помідорами Форда та інших співробітників американської дипмісії. Інцидент стався в столиці країни Дамаску, коли співробітники посольства прибули на зустріч з центристським політиком Абдель Азізом аль-Хасаном, який очолює заборонений в країні Арабський соціалістичний союз. Саме він називав припинення застосування сили відносно супротивників режиму в якості основного умови початку переговорів між опозицією і Башаром Асадом.
1 грудня міністр закордонних справ країн Євросоюзу за підсумками засідання в Брюсселі домовилися посилити санкції відносно Ірану і Сирії, істотно розширивши "чорні списки". Списки по Сирії поповнилися додатково 11 установами і 12 офіційними особами, близькими до режиму Президента Башара Асада, якого міжнародне співтовариство звинувачує в жорстокому придушенні антиурядових демонстрацій, передає Reuters.
Раніше влада країни заявила, що понад 900 осіб, заарештованих за участь у нещодавніх антиурядових акціях, звільнені. Державні сірійські ЗМІ стверджують, що з початку листопада за амністією вже звільнили понад 1,5 тис. ув'язнених. Також влада Туреччини офіційно оголосила про прийняття пакету економічних санкцій щодо Сирії.
27 листопада ц.р. Ліга арабських держав (ЛАД) схвалила пакет санкцій проти Сирії. Санкції передбачають припинення ряду фінансових відносин між членами ЛАД і сирійським урядом, включаючи операції з Центробанком Сирії. Крім того, заходи передбачають заборону на в'їзд до країн-членів блоку ряду сирійських офіційних осіб.
Рішення про введення санкцій проти Сирії було прийнято після того, як сплив термін ультиматуму, пред'явленого ЛАД сирійській владі, згідно з яким Дамаск мав у триденний термін виконати вимоги досягнутої раніше угоди з ЛАД з врегулювання конфлікту в країні.
Політика санкцій з боку ЄС і США вже призвела до серйозних наслідків для Сирії. Так, Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Крім того, на початку вересня 2011 р. ЄС ввів ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.
Раніше уряди країн - членів ЄС попередньо схвалили розширення санкцій. Європейський союз додав до "чорного списку" імена 18 сирійських чиновників і довівши його, таким чином, до 74 осіб. Люди, які потрапили до цього списку позбавляються права на в'їзд до ЄС. Крім того, їх вклади в європейських банках заморожені.
З березня 2011 р. у Сирії тривають заворушення, викликані аналогічними подіями в інших країнах арабського світу. Опозиція домагається відставки Президента Башара Асада та проведення реформ. Глава держави пішов на ряд поступок опозиції, зокрема скасував надзвичайний стан, що діяв в країні з 1963 р., і оголосив про широку амністію. Однак, уряд продовжує жорстко придушувати несанкціоновані виступи, використовуючи для цього поліцію і армію. За даними Організації Об'єднаних Націй (ООН), за час конфлікту в країні загинули понад 4 тис. осіб. Офіційний Дамаск заявляє, що ця цифра нижче в рази, і підкреслює, що серед загиблих багато поліцейських і військовослужбовців армії, які займалися наведенням порядку.