ru ua

Амбарний замок: МАУ Коломойського хоче заробити на літаках Порошенка

Амбарний замок: МАУ Коломойського хоче заробити на літаках Порошенка Фото: МАУ намагається заробити за рахунок авіакомпанії президента України
Апетит у авіакомпанії Ігоря Коломойського "Міжнародні авіалінії України" розігрався. Перевізник ускладнює бізнес-діяльність невеликої авіакомпанії "Буковина" з двома її літаками. Але на цьому МАУ може і не зупинитися – вона намагається заробити за рахунок авіакомпанії президента України.

Апетит у авіакомпанії Ігоря Коломойського "Міжнародні авіалінії України" розігрався. Перевізник ускладнює бізнес-діяльність невеликої авіакомпанії "Буковина" з двома її літаками. Але на цьому МАУ може і не зупинитися – вона намагається заробити за рахунок авіакомпанії президента України.

На вихід

Лідер українського авіаринку – компанія "Міжнародні авіалінії України" – робить нові кроки з витіснення з ринку конкурентів. Тепер в хід пішов недопуск літаків конкурентів в єдиний ангар в аеропорту "Борисполя". Там перевізники проводять техобслуговування своїх літаків. МАУ Коломойського орендує цей ангар у Фонду держмайна з літа минулого року.


Зокрема, в розпорядження РБК-Україна потрапив лист МАУ, який перевізник направив 13 травня на адресу авіакомпанії "Буковина", в якому лідер авіаринку попросила з 13 червня "Буковину" вивезти обладнання з ангара в "Борисполі". При цьому МАУ попросила "Буковину" "по можливості, не планувати виконання технічного обслуговування літаків вашої авіакомпанії, так як виділення місця стоянки буде можливим тільки в тому випадку, якщо технічного обслуговування повітряних суден не буде заплановано для літаків авіакомпанії".

Директор державної авіакомпанії "Україна" Юрій Солончук розповідає, що ангар є частиною всього комплексу аеропорту. "До 2015 року авіакомпанії, що базуються в аеропорту, мали договори з "Борисполем" на технічне обслуговування повітряних суден в ангарі. Є великий перелік технічних робіт, які необхідно робити тільки в ангарі. Це передбачається технологією проведення кожного літака. Авіакомпанії, до повної передачі ангара в оренду МАУ, надавали заявки аеропорту. Він їх обробляв, складав графік і все вчасно обслуговували свої повітряні судна", - розповідає він.

За словами Юрія Солончука, після того як пройшов конкурс, на якому перемогла МАУ, оператором ангара став не аеропорт, а ця авіакомпанія. "У проекті договору на послуги в ангарі, який ми отримали від компанії МАУ, ціна вже була збільшена в два рази. До 2015 року за 12-годинний цикл робіт в ангарі ми платили аеропорту 5 тис. гривень, у цьому році – 11 тис. гривень ми платимо авіакомпанії МАУ. Але навіть за такими цінами авіакомпанії, які базуються в "Борисполі", готові платити, у них немає виходу – вони будуть платити і більше", - розповідає Юрій Солончук.

Конкурс для одного

Історія з передачею бориспільського ангара в оренду МАУ Коломойського триває вже більше півтора років. Як повідомили РБК-Україна у Регіональному відділенні Фонду держмайна по Київській області, 5 листопада 2014 року на адресу відділення надійшла заява МАУ з проханням про укладення договору оренди ангара.

Після цього регіональне відділення запросило у Мінінфраструктури, яка уповноважена управляти цим майном, відповідно воно передати ангар в оренду.

Мінінфраструктури, погодившись з таким проханням, направило до Фонду держмайна умови договору оренди та умови конкурсу, яким повинні були відповідати потенційні орендарі, у тому числі умова про наявність у претендента не менше 10 літаків, базування авіакомпанії в "Борисполі", наявність сертифікату на обслуговування повітряних суден в Україні і тд.

Після цього, як повідомили РБК-Україна у регіональному відділенні Фонду держмайна, відділення провело вивчення попиту на оренду ангара – крім МАУ Коломойського нею зацікавилися авіакомпанії "Буковина" і "Браво".

В подальшому конкурсною комісією регіонального відділення було прийнято рішення про визначення орендаря на конкурсі. Крім того, ця ж комісія, враховуючи пропозиції Мінінфраструктури, затвердила умови конкурсу.

Але, незважаючи ні на що, оголошення про проведення конкурсу було опубліковано в пресі 13 травня 2015 року. Свої документи подали лише дві авіакомпанії МАУ і "Буковина". В результаті конкурс виграла авіакомпанія Ігоря Коломойського - МАУ, з якою 24 червня минулого року регіональне відділення ФДМУ і уклало договір оренди.

По суті, умов конкурсу могла відповідати практично тільки авіакомпанія МАУ, яка належала Ігорю Коломойському.

У Мінінфраструктури заперечують авторство умов конкурсу. У відповіді відомства на запит РБК-Україна, зазначено, що умови конкурсу та техніко-економічне обґрунтування доцільності передачі ангара в оренду були підготовлені "Борисполем".

У відповіді аеропорту на запит РБК-Україна не сказано хто саме розробляв умови конкурсу.

В прес-службі Мінінфраструктури, коментуючи умови конкурсу, повідомили, що умовами конкурсу було передбачено необхідність використання ангара за цільовим призначенням, тобто для технічного обслуговування повітряних суден перевізників, які мають відповідні сертифікати і використовують флот літаків для розвитку перевезень через аеропорт. "Звичайно, перевізник, який володіє двома або трьома повітряними судами, не в змозі заповнити ангар і, як наслідок, використовувати його для забезпечення істотного розвитку перевезень", - заявили у відомстві.

Отримати коментар у МАУ не вдалося.

Президентське обслуговування

Передача ангара в оренду МАУ Коломойського призвела до несподіваних наслідків і для авіакомпанії, яка займається перевезенням вищих посадових осіб України – держпідприємства "Україна".

За словами Юрія Солончука, раніше "Україна" мала певний пріоритет при постановці в ангар. "Оскільки ми не завжди можемо знати заздалегідь, коли потрібно буде виконати виліт, нам складно своєчасно подавати заявки на обслуговування в ангарі. Маючи особливі взаємини з аеропортом, ми могли в терміновому порядку звернутися із заявкою і поставити на ніч на обслуговування літаків в ангар для того, щоб на наступний день він міг вилетіти", - продовжує він.

Після того як ангар був переданий в оренду МАУ, у президентської авіакомпанії почали виникати труднощі з обслуговуванням в ньому. "Нам кілька разів відмовляли у заявках, коли ангар був зайнятий літаками МАУ Ігоря Коломойського. Якщо Президенту необхідно буде летіти в США, то для перельоту через океан літак повинен в обов'язковому порядку пройти ангарне обслуговування при підготовці до трансконтинентального перельоту. МАУ може сказати: "Вибачте, у нас там лежить розібраний літак і ми зможемо вас обслужити через тиждень". І президент не зможе полетіти в США, коли цього вимагають питання зовнішньої політики держави. Слава Богу, такої ситуації ще не було", - розповідає керівник "України".

Крім того, з-за передачі ангара МАУ в "України" зросли витрати на обслуговування літаків. "Літаки ДАП "України" не виконують регулярних рейсів, вони можуть перебувати на спецстоянці в "Борисполі" і тиждень, і два, але все одно їм необхідно проводити календарне технічне обслуговування. Є певні технічні роботи, які можна провести на спецстоянці, а є, які необхідно робити тільки в ангарі", - розповідає Юрій Солончук.

"Наприклад, взимку, коли літак стоїть на спецстоянці, він схильний до впливу змін погодних умов (сніг, дощ, перехід температури через "0"). В такому випадку, для того щоб літак підготувати до вильоту, ми максимально очищали планер і ставили повітряне судно на ніч в ангар, де він максимально висихав, перед вильотом проводилася протиобліднювальна обробка, після чого повітряне судно було готове до вильоту", - продовжує керівник "України".

Але, минулої зими, за словами Юрія Солончука, коли ангар був переданий МАУ Коломойського, було два чи три випадки, коли літаки "України" не потрапляли в ангар в ніч перед вильотом у зв'язку з отриманим відмовою. "І нам доводилося проводити повну процедуру з видалення льоду і снігу і противообледенілу обробку повітряного судна за допомогою рідини проти обмерзання, що збільшувало витрати на обслуговування за кожен такий випадок з 30 тис. гривень до 200 тис. гривень, а це гроші державного бюджету", - розповідає Юрій Солончук.

Виконавчий директор авіакомпанії "Аероджет" Анатолій Мазуренко вважає, що в "Україні" кілька згущують фарби, але погоджується, що процес, особливо в зимовий час, ускладнюється без ангара. "Наприклад, снігові погодні умови дійсно можуть призвести до затримки рейсу без ангарного зберігання, коли необхідно обробляти літак спеціальною рідиною. Ясна річ, що взимку для забезпечення польоту Президента зручніше на ніч поставити літак в ангар. Але якщо ангарного зберігання немає, то технічна служба авіакомпанії завжди забезпечить виліт літака і без ангара. Тільки може бути затримка", - зазначає він.

Виходу немає

"Ми як державна авіакомпанія, що перевозить вищих посадових осіб, не можемо змінити базовий аеропорт. Але інші авіакомпанії поступово йдуть з "Борисполя" і в цілому України. Як наслідок, вони витрачають кошти на техобслуговуванні закордоном, а не в Україні", - зазначає Юрій Солончук.

Мазуренко Анатолій каже, що авіакомпаніям ангар необхідний за місцем базування. "Адже перельоти на інші аеродроми для технічного обслуговування вимагають додаткових витрат", - пояснює він. За словами Анатолія Мазуренко, авіакомпанії повинні базуватися там, звідки вони виконують найбільше своїх рейсів.

Експерт з транспорту Офісу ефективного регулювання BRDO Сергій Хижняк каже, що українські правила сертифікації зобов'язують авіакомпанію визначити базовий аеропорт, у якому треба налагодити всі необхідні умови, в тому числі і для проведення певних видів технічного обслуговування і ремонту літаків.

"Деякі види робіт можна проводити в інших аеропортах, однак це суттєво збільшує витрати авіакомпанії, наприклад, на порожні перельоти повітряного судна. Як правило, кожна авіакомпанія намагається проводити ці роботи у своєму базовому аеропорту або в тому місці, куди регулярно виконує рейси. Оскільки у "Борисполі" базується кілька авіакомпаній, а ангар всього один невеликий, виникають певні складності: як розподілити обмежений ресурс", - продовжує Сергій Хижняк.

На думку експерта BRDO, суперечка навколо ангара, який аеропорт "Бориспіль" нещодавно передав в оренду авіакомпанії МАУ Ігоря Коломойського, неоднозначний. "З одного боку, правила конкурсу були прописані таким чином, що одна авіакомпанія отримала переваги перед іншими українськими перевізниками. Ці умови також обмежили участь компаній, які спеціалізуються на технічному обслуговуванні і ремонті літаків, але авіакомпаніями не є. Наприклад, Lufthansa Technik, яка, крім літаків своєї материнської авіакомпанії Lufthansa, який обслуговує літаки безлічі інших авіакомпаній по всьому світу", - зазначає він.

Разом з тим Сергій Хижняк критикує небажання авіакомпаній будувати власні ангари, а не тільки орендувати. "Відсутність повноцінної інфраструктури в подальшому стане серйозним обмеженням для розвитку вантажних і пасажирських авіаперевезень в нашій країні. І це ті інвестиції, які повинні зробити авіакомпанії. Аеропорти їм у цьому допомогти не зможуть. Так авіаційний бізнес працює в усьому світі", - говорить він.

Примітно, але авіакомпанії не прагнуть оскаржити результати конкурсу в суді. За словами партнер юрфірми "Анте" Андрій Гук, який обслуговує декілька авіакомпаній, оскаржити конкурс вже важко, так як пройшло досить тривалий час і відразу не було скарг в АМКУ або суд. "Крім того, наскільки мені відомо, авіакомпанії, які постраждали від передачі ангара в оренду МАУ Коломойського, не вірять, що суд об'єктивно розбереться і вважають, що без ініціативи держави не повернути ангар. Розірвати договір оренди можна за ініціативи аеропорту або Фонду держмайна, але їх поки що влаштовує нинішній стан справ", - підсумовує Андрій Гук.