ua en ru

Алжирський дипломат може стати спецпосланцем ООН і ЛАД в Сирії (відео)

Автор: RBC.UA
Наступником Кофі Аннана на посту спецпредставника ООН по врегулюванню сирійського кризи може стати 78-річний дипломат з Алжиру Лахдар Брахімі, повідомляє Reuters. Остаточне рішення по його кандидатурі ще не прийнято, разом з тим, в кулуарах міжнародної організації шанси африканця оцінюються вкрай високо.

Наступником Кофі Аннана на посту спецпредставника ООН по врегулюванню сирійського кризи може стати 78-річний дипломат з Алжиру Лахдар Брахімі, повідомляє Reuters. Остаточне рішення по його кандидатурі ще не прийнято, разом з тим, в кулуарах міжнародної організації шанси африканця оцінюються вкрай високо.

Брахімі займав посаду міністра закордонних справ Алжиру з 1991 по 1993 рік. Саме протягом цього часового проміжку африканська країна пережила один з найважчих криз у своїй історії. Після того, як перемогу на виборах в 1991 р. отримала ісламістська партія, законодавчі збори Алжиру було розпущено, а влада взяли військові.

Щоб дати відсіч фундаменталістської загрозу, генерали пішли на введення перманентного надзвичайного стану. В Алжирі до кінця XX ст. проходили зіткнення, які багато спостерігачів характеризували як громадянську війну.

Нагадаємо, 2 серпня ц.р. Аннан заявив, що залишить посадсу спецпосланця ООН і Ліги арабських держав (ЛАГ) в Сирії після закінчення терміну дії мандата спецпредставника 31 серпня ц.р. Відставка Аннана, на думку багатьох аналітиків, свідчить про те, що ситуація в Сирії найближчим часом буде розвиватися за силовим сценарієм.

Як повідомлялось, 9 серпня ц.р. у місті Алеппо підрозділи армії Сирії взяли під повний контроль ситуацію в районі Салах-ед-Дін. В результаті були знищені десятки терористів, інші склали зброю і здалися владі. Раніше, 6 серпня, в сирійській столиці Дамаску в будівлі, де здійснюється мовлення державного радіо і телебачення, прогримів потужний вибух.

Нагадаємо, 3 серпня Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію з критикою режиму Президента Сирії Башара Асада. Документ містить звернення до всіх сторін сирійського конфлікту припинити насильство і створити умови "для проведеного сирійцями перехідного процесу". Крім того, Генасамблея ООН висловила свою підтримку плану мирного врегулювання колишнього спецпредставника ООН і Ліги арабських держав (ЛАД) Кофі Аннана. У тексті резолюції містяться заклики до Асада припинити використання важкої військової техніки при придушенні виступів опозиції. Генеральна Асамблея ООН також засудила Рада Безпеки ООН за його нездатність вплинути на офіційний Дамаск.

Документ не містить вимог відсторонення Асада від влади, проте наголошується, що Генасамблея ООН вітає всі рішення ЛАД по Сирії, в тому числі, вимоги догляду Асада. В остаточний текст резолюції не увійшов заклик до світової спільноти ввести проти Сирії санкції у зв'язку з громадянською війною на її території.

Збройне протистояння влади та опозиції продовжується в Сирії з березня 2011 р. Опозиція вимагає відставки Президента Асада, звинувачуючи урядові сили в масових звірствах по відношенню до мирного населення. Офіційний Дамаск стверджує, що під прикриттям демократичних гасел у країні орудують "банди озброєних терористів", підтримувані зарубіжними радикальними угрупованнями ісламістів.

Організація Об'єднаних Націй останній раз повідомляла в березні ц.р., що в ході сирійського конфлікту загинули більше 9 тис. цивільних осіб, проте з тих пір перестала вважати загиблих. Згідно з поточними оцінками правозахисної організації "Сирійська обсерваторія прав людини", за час конфлікту в Сирії загинули не менше 19 тис. чоловік.

Міжнародний комітет Червоного Хреста заявив, що кваліфікує конфлікт у Сирії як громадянську війну. Асад також визнав, що у країні йде повномасштабна війна. А 5 липня ц.р. глава наглядової місії ООН у Сирії генерал Роберт Муд заявив, що рівень насильства у країні досяг безпрецедентного рівня і продовжує рости. У той же час, за словами генсека альянсу Андерса Фог Расмуссена, НАТО не збирається втручатися в конфлікт у Сирії.