ua en ru

Алмазбек Атамбаєв переміг на президентських виборах в Киргизії

Автор: RBC.UA
За даними Центральної виборчої комісії (ЦВК) Киргизії, на президентських виборах у першому турі переміг 55-річний прем'єр-міністр країни Алмазбек Атамбаєв. За словами голови ЦВК, на даний момент опрацьовано 95%, за Атамбаєва віддали голоси 63% виборців, повідомляє BBC.

За даними Центральної виборчої комісії (ЦВК) Киргизії, на президентських виборах у першому турі переміг 55-річний прем'єр-міністр країни Алмазбек Атамбаєв. За словами голови ЦВК, на даний момент опрацьовано 95%, за Атамбаєва віддали голоси 63% виборців, повідомляє BBC.

Найближчий конкурент, який походить з півдня країни, лідер партії "Єдиний Киргизстан" Адахан Мадумаров, набрав близько 15% голосів. Інший представник півдня, Камчибек Ташієв, який за правління екс-президента Курманбека Бакієва очолював міністерство з надзвичайних ситуацій, а зараз є лідером проурядової партії "Вітчизна", також отримав близько 15%.

Голова ЦВК Киргизії Туйгунали Абдраїмов заявив, що Атамбаєв набрав більше половини голосів від загальної кількості громадян, які брали участь у голосуванні, і тому отримав перемогу вже в першому турі. Остаточні результати виборів будуть оголошені впродовж 22 днів після того, як з усіх територіальних комісій будуть привезені оригінали протоколів.

Однак конкурент кандидата Атамбаєва, Мадумаров, заявив про "безпрецедентні порушення". "Сотні тисяч громадян не знайшли себе в списках виборців і не змогли реалізувати своє конституційне право", - сказав Мадумаров. За словами незгодних з результатами голосування, результати будуть оскаржені. В ЦВК визнали факти, що свідчать про спроби вкидання сфальшованих бюлетенів для голосування на деяких виборчих дільницях.

Голосування на президентських виборах у Киргизії - перше після вигнання екс-лідера Бакієва минулого року. Міжнародні спостерігачі ще раніше відзначили наявність багатьох кандидатів, а також звернули увагу на поліпшення у виборчому законодавстві. За оцінками оглядачів, ці вибори, в разі їхнього успішного завершення, могли би стати прикладом демократії для авторитарних сусідів Киргизії у Центральній Азії. Втім, існує занепокоєння щодо можливих внутрішніх міжрегіональних суперечностей, які загострюють ці вибори. Крім того, спостерігачі ОБСЄ заявили, що сподівалися на "кращі вибори Президента Киргизії. ОБСЄ також розкритикувала роботу ЦВК. "Ми сподівалися на кращі вибори. ЦВК працював адекватно, але ми розчаровані роботою ЦВК в області прозорості та відносин до спостерігачів", - сказала спостерігач ОБСЄ Корін Джонкер.

Вибори Президента, крім місцевих незалежних спостерігачів і спостерігачів від кандидатів та ЗМІ, відстежували близько 800 міжнародних спостерігачів з 47 організацій, представлених 56 країнами світу, і понад 100 представників закордонних ЗМІ.

Нагадаємо, на посаду Президента претендувало 16 кандидатів, але найпопулярнішим вважали 55-річного Атамбаєва з півночі Киргизстану. Раніше він очолював уряд країни, а зараз успішно займається бізнесом. Два його основні конкуренти - вихідці з південної частини країни. Це колишній міністр з надзвичайних ситуацій Ташиєв та екс-спікер парламенту Мадумаров. Вибори будуть вважати такими, що відбулися, за будь-якої явки. За даними місцевого виборчкому, в голосуванні взяли участь 44% виборців. Президент Киргизстану обирається на шість років, але лише на один термін.

Поки що на посту керівника залишається Президент перехідного періоду Роза Отунбаєва. Її призначили за підсумками референдуму, який пройшов минулого літа. Повноваження Отунбаєвої завершуються 31 грудня, а балотуватися на нинішніх виборах вона не мала права. Нова конституція, прийнята на торішньому референдумі, послабила повноваження Президента на користь парламенту.

Торік країну охопила хвиля протестів, які призвели до вигнання Президента Бакієва у квітні 2010 р. Внаслідок тих подій загинули більш як 90 людей. Потім, влітку минулого року, в країні спалахнули сутички між етнічними киргизами та узбеками на півдні країни, жертвами яких стали більш як 400 людей.

На території Киргизії розміщені військові бази одразу двох держав - США та Росії, що підвищує міжнародний інтерес до цієї країни. За останні шість років тут від влади усунули двох Президентів: спочатку Аскара Акаєва, який перебував при владі майже 15 років і був скинутий в результаті так званої "революції тюльпанів", а потім і його наступника - Бакієва.