Алієв розкритикував нафтогазову ВР за зниження обсягу видобутку в Азербайджані

Президент Азербайджану Ільгам Алієв обрушився на консорціум західних компаній на чолі з міжнародним нафтовим гігантом ВР з критикою за скорочення видобутку нафти на ключових родовищах і відвів їм місяць на виправлення. Алієв сказав, що на тлі стабільно високих цін на нафту (у середньому 100 дол. за барель) через зниження обсягів видобутку Азербайджан "недоотримав" більше 8 млрд дол.

Президент Азербайджану Ільгам Алієв обрушився на консорціум західних компаній на чолі з міжнародним нафтовим гігантом ВР з критикою за скорочення видобутку нафти на ключових родовищах і відвів їм місяць на виправлення. Алієв сказав, що на тлі стабільно високих цін на нафту (у середньому 100 дол. за барель) через зниження обсягів видобутку Азербайджан "недоотримав" більше 8 млрд дол., повідомляє Reuters.

Заява Президента, що прозвучала в четвер в ефірі місцевого телебачення, стала його першим публічним випадом в адресу найбільшого іноземного інвестора, що виступає оператором освоєння родовищ Азері-Чираг-Гюнешлі з оціночними запасами на рівні 1,2 млрд т нафти.

Читайте також: SOCAR оцінює прогнозовані запаси вуглеводнів Азербайджану в 10 млрд т умовного палива

"З BP були обговорення щодо падіння видобутку нафти на АЧГ, вони зізналися, що допустили низку грубих порушень і обіцяли їх усунути протягом місяця. Поки цього не сталося, і тому я офіційно доручив Держнафтокомпанії країни (ДНКАР) вирішити це питання", - сказав Алієв на нараді.

"Неприпустимо давати обіцянки, що не реалізовуються. Всі компанії-учасники проекту АЧГ повинні зробити серйозні висновки", - сказав глава держави.

Читайте також: В Україні видобуток нафти з газовим конденсатом за 8 міс. 2012 р. скоротився на 1,5% - до 2,19 млн т

Проект Азері-Чираг-Гюнешлі повинен був давати більше мільйона барелів нафти в добу після завершення третьої фази розвитку проекту в 2008 р. Однак ці очікування не реалізувалися: після досягнення видобутком рівня 823 тис. бар. на добу в 2010 р. він лише скорочувався. У І половині 2012 року на родовищах добувалося 684 тис. бар. на добу, і, за словами високопоставлених представників нафтової галузі і дипломатів, зараз мова йде про збереження видобутку на рівні близько 700 тис. бар. на добу.

Читайте також: Держкомстат Азербайджану: Зниження обсягів видобутку нафти в країні є запланованим

На думку Алієва, падіння видобутку на Азері-Чираг-Гюнешлі почалося після того, як у відповідності з контрактом Азербайджан з 2008 р. став отримувати 75% прибуткової нафти, а 25% розподілилися між іноземними партнерами за проектом, якими виступають Chevron, ExxonMobil і Statoil.

"В 2010 р. з АЧГ прогнозувалося 42,1 млн т нафти, фактично було 40,6 млн т. У 2011 р. очікувалося 40,2 млн т, за фактом - 36 млн т. Судячи з тенденцій 2012 р., з АЧГ буде добуто не більше 33 млн т", - повідомив Президент Азербайджану.

При цьому він зазначив, що за час реалізації контракту (з вересня 1994 р.) консорціум на чолі з BP вклав у проект 28,7 млрд дол. Сумарний прибуток всіх учасників АЧГ за цей період склав 73 млрд дол.

Як повідомлялось, за 20 років співпраці інвестиції нафтової компанії BP і її партнерів в проекти в Азербайджані склали 35 млрд дол. Британська BP є оператором проектів розробки блоку нафтових родовищ "Азері-Чіраг-Гюнешлі", газоконденсатного родовища "Шах Деніз", трубопроводів Баку-Тбілісі-Джейхан (БТД) і Південнокавказького газопроводу (Баку-Тбілісі-Ерзурум).

Британська нафтогазова компанія BP plc (British Petroleum до травня 2001 р., після - Beyond petroleum) - друга за величиною нафтова компанія Європи після Royal Dutch Shell. Штаб-квартира компанії розташована в Лондоні, штат BP налічує близько 80 тис. співробітників. BP володіє нафтопереробними і нафтохімічними потужностями, мережею АЗС, випускає оливи під маркою Castrol. Також компанії належать частки в 10 газопроводах і п'яти регазифікаційних терміналах в Північному морі. Крім того, компанія володіє  кількома прийомними терміналами для зрідженого природного газу в Мексиканській затоці. BP володіє 50% спільного підприємства TNK-BP Limited - материнської компанії групи ТНК-BP. ТНК-ВР Limited належить на паритетній основі BP Plc. і консорціуму Alfa-Access Renova. До неї входить ТНК-ВР Холдинг, що був створений в 2004 р. в результаті реструктуризації ТНК-ВР. У ньому консолідована більшість добувних підприємств групи ТНК-BP.Чистий прибуток BP в I півріччі 2012 р. скоротився майже в 3 рази - до 4,53 млрд дол. 

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся