Олексій Савченко як партійне фіаско БПП
Миколаївська область загубилася в самому хвості рейтингу соціально-економічного розвитку. Регіон ледь випереджає за показниками наполовину окуповані Донецьку і Луганську області. Тому діяльність Олексія Савченка на посаді голови ОДА можна назвати фіаско БПП і повним розчаруванням.
Падаючий регіон
Для того, щоб оцінити рівень керівництва областю досить прочитати одну новину. Голова ОДА збирається попросити субвенцію Укроборонпрому (!) на ремонт басейну. Підприємство Зоря-Машпроект передає свій басейн місту, але в бюджеті немає коштів на його реконструкцію.
І це в той час, коли рахунки місцевих рад в банках ломляться від грошей. Ще навесні Рахункова палата повідомляла Кабміну про те, що місцеві бюджети неефективно використовують кошти, а мери і глави ОДА тримають в банках 24 млрд грн.
Нічим не краще справи в Миколаївській області і з дорогами. Тут не змогли освоїти і п'ятої частини коштів, виділених з держбюджету на ремонт дорого державного значення. Використано всього 17%. Навіть прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що в області панує безгосподарність, а її керівництво "розповідає байки". Освоїти кошти, що залишилися, не встигнуть. Аналогічна ситуація і державними субвенціями для освітніх установ. Вони освоєні лише на 10%.
У нещодавно опублікованому рейтингу голів ОДА Олексій Савченко опинився на 19 місці. За дивним збігом обставин Миколаївська область займає таке ж "почесне" 19 місце в моніторингу соціально-економічного розвитку Мінрегіону. Хоча ще в 2015 році в цьому ж рейтингу область займала шосте місце. Гірше Миколаївської області тільки ті, в яких йдуть військові дії.
Схоже, нічим не закінчиться історія з Миколаївським аеропортом. Обласної ради заявив, що хоче побачити обґрунтування для отримання додаткових 50 млн грн, запитаних новим керівником підприємства. Зараз влада всерйоз розглядають радянський варіант: спочатку відкрити аеропорт, а працювати він почне тільки в наступному році. Але без відповіді залишається головне питання, кому і, головне, навіщо летіти в Миколаїв?
Банківські брати
Авант-Банк є загальною точкою, в якій зійшлися біографії декількох людей. Тут перетнулися Олексій Савченко і Віталій Ярема. Перший – глава Миколаївської області, другий – керівник обласного осередку БПП у Київській області.
Савченко придбав цей банк у 2015 році. Найімовірніше, Віталій Ярема був співвласником ліквідованого Авант-Банку. Як ми вже писали, коли він обіймав посаду генпрокурора, відомство активно переводило свої зарплатні проекти саме в Авант-Банк і навіть розглядалося питання розміщення в цьому банку рахунків Генпрокуратури. А до 2012 року син Віталія Яреми працював помічником голови правління банку. Свого часу віце-президентом Авант-Банку працював нинішній глава УДО і колишній міністр оборони України Валерій Гелетей.
Близькість обох співвласників до силовиків, відкривала їм доступ до фінансових ресурсів. Так, через банк Савченко проходили гроші, призначені для фінансування будівництва фортифікаційних споруд на кордоні з Російською Федерацією.
Аналогічно, платіжні термінали Авант-Банку використовувалися при обслуговуванні громадян, які отримували біометричні паспорти.
Проблеми Авант-Банку почалися ще в кінці 2015 року. Банк поступово почав згортати свою філіальну мережу. Але це не заважало Олексію Савченку активно збирати депозити фізосіб. Тоді Авант-Банк пропонував практично фантастичні 26% річних у гривні, 12% у доларах США та 11% в євро.
Юридичним особам обіцяли 25% річних. Цими ставками спокусилися більше тисячі компаній, ще сотня почала тут зарплатно-карткові проекти. Восени 2015 року в них перебувало в банку близько 1,2 млрд грн. Гарантія Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на них не поширюється.
Олексій Савченко "перевів стрілки" за проблеми в банку на обрушився Дельта Банк. Авант-Банк зміг відсудити у компанії Lauffer три об'єкта вартістю 1,2 млрд грн. але не зміг їх продати через судів з Миколою Лагуном.
Але що більш важливо, в Авант-Банку доля Олексія Савченка перетинається з Юрієм Крисіним. На той момент він працював директором з розвитку компанії П'ятий регіон. Ця фірма охороняла Авант-Банк.
Старі друзі Савченко
У грудні минулого року Юрій Крисін був засуджений Шевченківським районним судом до чотирьох років позбавлення волі з випробувальним терміном на два роки... за вбивство журналіста В'ячеслава Веремія. І був звільнений прямо в залі суду.
Слідство встановило, що Юрій Крисін був керівником і організатором цілої мережі бригад тітушок, які орудували в околицях Майдану в лютому 2014 року. Сам Крисін був найнятий нібито Арменом Саркісяном і разом з загоном бандитів здійснював напади на протестувальників під час штурму Майдану правоохоронними органами.
18 лютого 2014 року Юрій Крисін з групою тітушок зупинив автомобіль, в якому знаходився В'ячеслав Веремій. Один з них вистрілив у журналіста з пістолета. Після чого Юрій Крисін разом з іншими співучасниками добивав Веремія палицями на землі. Причому цей факт колишній охоронець Авант-Банку підтвердив у судовому засіданні.
Близькі зв'язки з Авант-Банку сильно допомогли Юрію Крисіну у справі уникнення справедливого покарання за вбивство журналіста в лютому 2014 року. Його справи пішли на лад після того, як генеральним прокурором був призначений старий знайомий Крисіна – Віталій Ярема. Зв'язку з УБОЗу і Авант-Банку не підвели. Влітку 2015 року, всього через п'ять днів після призначення нового генпрокурора, кримінальну справу проти колишнього шефа охорони Авант-Банку швидко перекваліфікували зі статті "вбивство" на "хуліганство".
У ході слідства спливли і зв'язку Юрія Крисіна з Олексієм Савченком. Начальник відділу Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Олексій Донський в інтерв'ю заявив, що слідству було відомо про зв'язок Юрія Крисіна з нинішнім головою Миколаївської облдержадміністрації, екс-нардепом від БПП Олексієм Савченком. Більш того його допитували у справі Крисіна в якості свідка.
Як заявив пізніше один з депутатів БПП, Крисін знав про підготовку розстріли учасників Євромайдану. Сам Олексій Савченко давав свідчення в Генеральній прокуратурі, в яких визнав, що Крисін повідомляв йому таку інформацію за дві доби до початку трагічних подій.
Досить складно судити, хто доклав найбільше зусиль до звільнення Юрія Крисіна, Савченко чи Ярема. Судячи з того, що ім'я глави Миколаївської області спливло по дотичній і з рук іншого народного депутата, він грав у вигороджування вбивці більш значущу роль, хоча інший друг за Авант-Банку Віталій Ярема використовував, був на той момент у розпорядженні адмінресурс.
Проклятий аеропорт
Історія з ремонтом Миколаївського аеропорту почалася з того, що скандального підрядника - Житлопромбуд-8 - завели на об'єкт за допороговым закупівель. Сума контракту на проведення протиаварійних робіт становила лише 980 тис. грн. Договір підписував заступник директора аеропорту Максим Карпін.
Це стара будівельна організація, колишнє БМУ-8. Нинішній власник компанії Житлопромбуд-8 Григорій Стерпул був призначений начальником управління ще в 1991 році. З 2016 року компанія отримала в області 22 тендеру на 205 млн грн.
Як стверджує Карпін, ще до початку ремонту аеродрому, на керівництво почав тиснути глава області Олексій Савченко і пред'являти вимоги про призначення на ті чи інші об'єкти своїх підрядників, своїх постачальників. Керівник Миколаївської облдержадміністрації погрожував сфабрикувати кримінальні провадження, якщо Карпін і Владислав Волошин не будуть виконувати його вказівки. Савченко хвалився тісними зв'язками з правоохоронцями, які шукали порушення в їх діяльності.
Проблеми виникли, коли Житлопромбуд-8 перейшов до капітального ремонту без проведення тендеру та укладення договору. Роботи не супроводжувалися авторським та технічним наглядом. Не було і проекту, за яким працював забудовник.
Але тендер все ж провели в січні 2018 року, який виграла столична компанія ЄІС. За словами Максима Карпіна, Савченко обіцяв прикрити в.о. голови Миколаївського аеропорту Владислава Волошина в питаннях з Житлопромбуд-8, тому договір був укладений.
Через місяць на підставі довіреності Олексія Савченка Волошин розірвав укладений договір. Співробітниця в.о. голови Миколаївського аеропорту повідомляла, що на нього тиснули чиновники облдержадміністрації на чолі з головою ОДА Олексієм Савченком.
Останні два тижні перед самогубством Волошин вів переговори з Миколаївською облдержадміністрацією. Вони стосувалися підписання акта з Житлопромбуд-8 по роботам, які вже були проведені. Договори на їх проведення не було, тому Волошин не погоджувався, а Савченко хотів прикрити своїх підрядників. 18 березня Владислав Волошин вчинив самогубство.
Він був пілотом штурмовика Су-25 299-ї Миколаївської бригади тактичної авіації. Під час служби скоїв 33 бойових вильоту. У серпні 2014 року після удару по російським десантникам під Новокатеринівкою його літак збили. Волошин катапультувався і приземлився на окупованій території. При координації куратора зі штабу АТО йому вдалося вибратися до позицій ВСУ.
На жаль, говорити про об'єктивному розслідуванні самогубства не доводиться, тому як його курирує начальник ГУНП у Миколаївській області Юрій Мороз. Колишній співробітник "Авант-банку".
***
Призначений за квотою БПП Олексій Савченко входить в передвиборний рік з дуже слабкими результатами. Миколаївська область знаходиться в жахливому стані, а місцева влада навіть не в змозі конвертувати виділені з бюджету кошти у передвиборчі козирі.
Сам Савченко замішаний у низці резонансних скандалів, один гірше іншого. Справа Крисіна, скандал з Волошиним. Будь-який начальник ЖЕКу в його кріслі буде виглядати міцним господарником і перспективним регіональним політиком, здатним гідно представляти президентську партію в області.
Тому Олексій Савченко для БПП зараз більшою мірою баласт і тягар, яку краще скинути до початку двох виборчих компаній. У розпорядженні президента є безліч публічних служб та громадських рад, де можна було б заховати лузера-голову ОДА.
Схоже, що Савченко може згодитися на вибори тільки в тому випадку, якщо йому спробують зліпити імідж "українського Кадирова". У цій ролі він зміг би прикрасити і без того непоганий вибір клоунів і паяців, які збираються на президентські вибори в 2019 році.