Олександра Павленко: Квіташвілі відповів Кабміну, що моє звільнення передчасне
Перший заступник міністра охорони здоров'я України Олександра Павленко у першій частині інтерв'ю розповіла про намічені реформи, в тому числі, в області правил проведення держзакупівель.
У другій частині інтерв'ю РБК-Україна перший заступник голови МОЗ акцентувала увагу на новій програмі продажу інсуліну, про нові правила ліцензування лікарів, а також щодо можливих призначень на посади голів держпідприємств, що перебувають у підпорядкуванні міністерства.
Зрозуміло, було піднято і питання можливої відставки міністра Олександра Квіташвілі і майбутнього самої Олександри Павленко. "... є занепокоєння у груп впливу в сфері охорони здоров'я за частину мого функціоналу. А саме - за комунікації з зовнішнім світом, з правоохоронними органами, СБУ, прокуратурою, іншими міністерствами, Кабміном, Адміністрацією Президента", - сказала, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна перший заступник міністра охорони здоров'я Олександра Павленко.
Про інсулін
РБК-Україна: Раніше в Україні діяла програма з відшкодування частини ціни на препарати для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями. Буде відновлено дію цієї програми?
Олександра Павленко: Поки що не розглядаємо питання про повернення цієї програми. Разом з тим, ми плануємо з 2016 року запустити програму з відшкодування частини ціни на ліки для пацієнтів з цукровим діабетом - інсулінів.
Ми отримали у спадок від попередніх міністрів документ, який, скажімо так, намагався вступити в силу кілька років поспіль. Але з політичних та економічних причин (то революція, то стрибок долара) весь час відкладали цю програму - пілотний проект щодо відшкодування вартості інсулінів.
Під цю програму потрібно, крім ухвалення постанови, яка, до речі, вже прийнята, ще кілька кроків. Зокрема, кілька підзаконних нормативно-правових актів. Також має з'явитися реєстр інсулінозалежних.
Всі ці документи у нас готові на 80%. Ми поставили собі внутрішній термін - до 1 вересня забезпечити готовність проектів нормативно-правових актів, які ми запустимо за процедурою погодження центральними органами виконавчої влади.
Також до кінця року ми повинні створити єдиний реєстр інсулінозалежних. Його прототип вже готовий - практично це техзавдання, яке можна буде дати будь-якій IT-компанії, і вона зможе нам зробити софт.
Навіщо нам цей реєстр і весь цей пілотний проект? Ми хочемо відійти від регіональних закупівель інсулінів до часткового відшкодування їх вартості пацієнтам через аптеки. Так практикується у багатьох країнах.
РБК-Україна: Що власне зміниться для пацієнтів? Раніше вони одержували інсуліни у лікарів, тепер будуть в аптеках.
Олександра Павленко: В рамках цієї програми пацієнти будуть отримувати інсуліни не у лікарів, а в аптеках, які, як мінімум, можуть забезпечити необхідні умови зберігання і не брати участь у закупівлях.
Є чотири прогресивних регіони, де вже впроваджена програма з відшкодування вартості через аптеки. Тепер цей проект буде розповсюджений у всіх регіонах України.
Ми позбавляємо обласні управління охорони здоров'я фактично корупційної функції закупівель інсулінів. Сподіваємося, що дійсно відчутний ефект.
Як це буде працювати? Пацієнт прийде в аптеку, провізор подивиться по базі, чи є такий пацієнт в реєстрі інсулінозалежних. Якщо є, то за пред'явлення рецепта безкоштовно видасть йому необхідний препарат.
Якщо пацієнт захоче інший, більш дорогий інсулін, то йому потрібно буде доплатити різницю між ціною інсуліну, який йому виписав лікар, і препарату, що він хоче купити. Раніше у пацієнтів фактично не було альтернативи - їм доводилося або брати безкоштовно той, який закупив облздрав, або самостійно купувати за повною ціною бажаний інсулін.
З реалізацією проекту з відшкодування вартості інсулінів, ми відходимо від ручного управління закупівлями, коли обласному управлінню охорони здоров'я пускалася зі столиці сума, і він з місцевою владою займався розподілом грошових коштів.
Звичайно ж, не варто забувати і про приписи лікаря. Як правило, пацієнт вже добре знає, який вид інсуліну йому підходить.
Чим цікавий реєстр? Він у якійсь мірі оголить маніпуляції, "мертві душі", які фігурують при регіональних закупівлях інсулінів, коли препарати продавали з-під полиці.
Тобто, цей проект - шлях визначення реальної потреби країни в інсулінах. Це дозволить нам реально оцінити потребу в грошах на закупівлю цих препаратів.
РБК-Україна: Скільки вдасться зекономити?
Олександра Павленко: Подивимося після того, як пацієнти почнуть включатися до реєстру. Якщо "мертві душі" не будуть приходити, ми це побачимо.
Про ліцензування лікарів
РБК-Україна: Наскільки відповідає дійсності інформація про те, що МОЗ розробляє нові ліцензійні умови для отримання ліцензії лікаря?
Олександра Павленко: Так, МОЗ у процесі підготовки такого проекту.
У чому суть змін? Ми виходимо з нової редакції закону "Про ліцензування господарської діяльності", де позначено довгий перелік обов'язкових критеріїв, які ми повинні врахувати. На жаль, їх чимало, і за кожним критерієм ми повинні будемо виписати ліцензійну умову і документ, який доводить її існування.
З одного боку, ринок може бути незадоволений. Але міністерство взяло на себе зобов'язання, незалежно від кількості критеріїв, виписати їх чітко і зрозуміло.
Плюс, звичайно ж, ми підходимо до умов диференціації різних рівнів медичної допомоги. Для кожного повинні бути особливості.
РБК-Україна: Коли нові норми наберуть чинності?
Олександра Павленко: Коли закінчимо роботу над проектом, він буде переданий на погодження до центральних органів виконавчої влади, оскільки ліцензійні умови будуть затверджуватися Кабміном. Це ціла процедура.
РБК-Україна: В цьому році можуть вступити в силу?
Олександра Павленко: Так, звичайно, це у нас в планах.
Про призначення
РБК-Україна: Коли буде призначений керівник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками?
Олександра Павленко: Відповідно до законодавства, призначення керівника цього відомства - функція Кабміну. Ми не маємо права проводити конкурс на голови Держслужби з лікзасобів і контролю за наркотиками. МОЗ має право тільки подати кандидатуру. Ми маємо право проводити конкурси тільки на підлеглих нам держпідприємствах.
По добрій волі міністра охорони здоров'я був оголошений відкритий збір резюме на посаду голови Держслужби з лікзасобами і контролю за наркотиками. Це було його право, а не обов'язок. Він вибрав, а далі всі питання треба задавати Кабміну.
На жаль, кадрові питання на засіданнях уряду розглядаються не часто. У нас досі навіть не призначені всі заступники.
РБК-Україна: У МОЗ досі не призначений заступник міністра з євроінтеграції. Коли його призначать?
Олександра Павленко: Не знаю.
РБК-Україна: Крім керівника Держслужби з лікзасобів і контролю за наркотиками, досі залишається вакантним місце керівника держпідприємства "Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України". МОЗ оголосило конкурс на цю посаду. Коли будуть результати?
Олександра Павленко: Резюме подали дев'ять осіб. 14 липня ми провели засідання конкурсної комісії, на якому розкривали пакети, перевіряли їх комплектацію.
Всі пакети подані до правильної комплектації. Тому всі кандидати допущені до конкурсу. 14 серпня ми проведемо інтерв'ювання.
Поки кожному кандидату дається право з 14 липня по 14 серпня відвідати центр, ознайомитися з інформацією, необхідною для роботи підприємства.
РБК-Україна: Чи будете оприлюднювати інформацію про те, хто подавався на цей конкурс?
Олександра Павленко: Ми її оприлюднили (на сайті МОЗ на 12 серпня не оприлюднені імена і прізвища претендентів, тільки інформація про загальну кількість кандидатів, - РБК-Україна).
РБК-Україна: Чи є якісь знакові персони, хто подавався на цей конкурс? Іноземці? Відомі публічні персони?
Олександра Павленко: Немає, іноземці не подавалися. Подавався нинішній в. о. керівника. З тих, хто подавався, я мало кого знаю.
Про суди і чутки
РБК-Україна: Одним з найбільших держпідприємств, яке знаходиться у підпорядкуванні МОЗ, є "Індар". Яка ситуація з керівником цього підприємства Любов'ю Вишневською? Навколо цієї посади йде довгий судовий процес ще з минулого року.
Олександра Павленко: Ми проаналізували документи, які є у МОЗ стосовно нині діючого керівника "Індару". У нас є з цього приводу питання.
На мою думку, судячи з документів, нинішній керівник "Індару" повинен задуматися про свій статус. У свій час було видано забезпечення Голосіївського райсуду. Це була заборона на внесення будь-яких змін до реєстру організацій, підприємств і установ, де фігурує такий статус як директор. Забезпечення виносилося на початку процесу по звільненню Вишневської з посади директора. Пройшов рік, справа не розглядалася, забезпечення діяло.
Міністерством охорони здоров'я було подано клопотання з викладенням своєї позиції, в результаті розгляду якого ухвалу було скасовано. Зараз спір буде розглядатися по суті.
Я вважаю, що підприємство, в якому 71% належить державі, повинно мати чітко продержавний вектор роботи. Із цим в останні роки було складно.
Треба, щоб всі 100% власників розуміли, що відбувається всередині підприємства, комунікувати з директором, між собою, мали єдину політику. Держава повинна отримувати від прибуткового підприємства дивіденди, а не перебувати в невіданні.
Ми хочемо розуміти якість виробленої продукції, знати, які договори укладає керівництво, які зобов'язання є у цього підприємства.
РБК-Україна: Раніше вас постійно звинувачували у зв'язках з фармкомпанією "Дарниця", зокрема, з її власником Глібом Загорієм. Як ви можете прокоментувати ці звинувачення?
Олександра Павленко: Перестали звинувачувати, тому що немає доказів моєї роботи в чию-небудь користь.
У попередні роки було кілька судових спорів, де я і моя юридична компанія "Павленко і Побережнюк" (зараз -PavlenkoLegalGroup) залучалися до захисту цього заводу. Це було приблизно в 2011 році.
За півроку на посаді, я не поставила жодного підпису, який можна було б розцінити як преференцію якої-небудь компанії. Я вважаю, що це доказ моєї об'єктивності.
Про ротації в керівництві МОЗ
РБК-Україна: Якщо Олександра Квіташвілі звільнять, то, по ідеї, ви стаєте в. о. міністра.
Олександра Павленко: Не факт.
РБК-Україна: В разі його звільнення, ви підете з ним чи залишитеся в МОЗ?
Олександра Павленко: Я думаю, що логіка в тому, що, якщо йде перша особа, то йде і команда.
Безумовно, дуже хочеться продовжувати вектор реформ. Чесно кажучи, ми зараз про звільнення не думаємо.
Є можливість працювати, не відволікаючись на скандали, працюємо стільки, скільки часу буде відведено.
РБК-Україна: Нещодавно проходила перевірка вашої роботи і Олександра Квіташвілі. Що виявили?
Олександра Павленко: Результати перевірки вийшли дуже цікаві. Наскільки я пам'ятаю, акт перевірки складається з 62 сторінок, всього 20% тексту присвячені мені. При цьому, висновок перевірки полягає в тому, що потрібно звільнити виключно мене.
Я вважаю, що висновки перевірки необ'єктивні і юридично не обґрунтовані, про що я написала свої зауваження на 15 сторінках. Перевірка пройшла абсолютно без розуміння функціоналу посадових осіб.
Кілька сторінок висновків перевіряючих переписування зайняло листів якихось громадських організацій. Якщо опитуються громадські організації, то необхідно опитувати всіх, а не тільки каральні. Але це мій особистий підхід.
В даний момент з Кабміну на адресу міністерства надійшов лист з проханням розглянути можливість мого звільнення. Але міністр, як мені здається, знає якість моєї роботи.
РБК-Україна: Коли надійшов лист?
Олександра Павленко: В минулий понеділок (3 травня, - РБК-Україна).
РБК-Україна: Що відповів Олександр Квіташвілі?
Олександра Павленко: Що звільнення передчасне.
РБК-Україна: Хто претендує на Вашу посаду?
Олександра Павленко: Є такі.
РБК-Україна: Прізвища озвучте.
Олександра Павленко: Не варто. Я не розпалюю конфліктів.
РБК-Україна: Чому цікава ваша посада?
Олександра Павленко: В будь-якому міністерстві на такі позиції, як міністр, перший заступник, заступники, приходять люди, або щоб робити політику, або "робочі конячки". На мою посаду зараз претендують "політики", в той час, як ми зайняті реальною роботою.
РБК-Україна: Тобто, на вашу посаду претендує хтось з політиків, з нардепів?
Олександра Павленко: Ні, не в тому сенсі, що з-поміж політиків. Ці люди хочуть політично абсолютно по-іншому розкрутити МОЗ, поміняти вектор, який взято зараз.
Всі три заступника - це люди, які засукали рукави й почали займатися чорновою роботою. Ми називаємо себе людьми, які прийшли чистити авгієві стайні.
І плюс, звичайно ж, є занепокоєння у груп впливу у сфері охорони здоров'я за частину мого функціоналу. А саме - за комунікації з зовнішнім світом, з правоохоронними органами, СБУ, прокуратурою, іншими міністерствами, Кабміном, Адміністрацією Президента.
Розмовляв Дмитро Уляницький