ua en ru

Олександр Пузанов: "Ми скоротимо кількість комунальних підприємств"

Автор: RBC.UA
Повернення київській громаді незаконно виділених земель йде повним ходом, запевняє заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Олександр Пузанов. В інтерв'ю РБК-Україна Пузанов також розповів про майбутнє комунальних підприємств в Києві, роль об'єднань самоорганізації населення (ОСН) та перегляд цін на зовнішню рекламу.

РБК-Україна: Проходила інформація, що в міську власність повернуті 1700 га незаконно відчужених земель. Що це за землі, де, які, коли і в чиїх інтересах було відчужено?

Олександр Пузанов: Інформація про ділянки, які повернуті у власність міста, розміщена на офіційному сайті КМДА. Земля роздавалсь десятками гектарів, в найцікавіших місцях. Це Жуков острів, території біля Пирогово, прибережні зони.

Вартість повернутих земель, розданих лише кооперативам, за нормативною грошовою оцінкою перевищує 1 млрд 717 млн грн. Ринкова вартість набагато вище.

Мова, в основному, йде про землі, без оплати переданих кооперативам. У більшості своїй вони створювалися не для садівництва, а виключно з метою безкоштовного заволодіння землями міста. Власниками землі ставали, як правило, підставні особи - студенти з інших міст, особи без певного роду занять.

РБК-Україна: На якому етапі зараз вирішення питання про повернення цих земель - перше рішення суду, апеляційна інстанція?

Олександр Пузанов: По більшості кооперативів пройдені всі три інстанції, рішення вступили в силу. Буквально по одному або двом ділянкам справи знаходяться на завершальних стадіях судового провадження.

У Головному управлінні земельних ресурсів Києва ділянки зареєстровані як землі запасу, що належать територіальній громаді міста. Тобто, в основному, процес завершено. Наші юристи підрахували, що взяли участь більш ніж в 100 судових засідань із земельних питань.

РБК-Україна: За скількома повернутими землями Київрада прийняла рішення про відновлення їх цільового призначення, яке було до землевідведення? Адже без цих рішень ці землі, по суті, будуть передані іншим забудовникам.

Олександр Пузанов: Цільове призначення було відновлено автоматично. Коли анулюється запис в кадастрі про належність землі фізичній або юридичній особі, вступає в дію попередній запис про те, що дана ділянка з відповідним цільовим призначенням належить громаді міста. Повернені паркові, рекреаційні землі і прибережні території більше продаватися не будуть, залишаться у власності Києва

РБК-Україна: Як ви діяли в випадку, коли така незаконно відчужена земельна ділянка була перепродана іншому суб'єкту?

Олександр Пузанов: В кожному конкретному випадку ми вибирали оптимальний спосіб захисту інтересів міста. Якщо земля була перепродана, то позов подавався не тільки до первинного набувачеві, а й до всіх наступних. Відповідно, визнавалася недійсною не тільки перша угода, але і всі інші. Наприклад, якщо земельна ділянка, що належить місту, була безкоштовно передана фірмі №1, яка продала її фірмі №2, а та - фірмі №3, то ми визнаємо недійсною не тільки першу, але й другу, і третю угоди.

Земля повертається у власність міста. Оскільки місто не продавало землю, а передавало безкоштовно, воно нікому нічого не винно. Грошові відносини виникали тільки між комерційними підприємствами. А їх взаємні зобов'язання нас не цікавлять.

РБК-Україна: Прокоментуйте небажання профільної депутатської комісії дати згоду на надання Жуковому острову статусу Національного парку?

Олександр Пузанов: Статус національного парку депутатська комісія надавати не може, це рішення приймається на більш високому рівні. А небажання надавати Жуковому острову статус заповідника, напевно, пов'язано з позицією окремих депутатів, які впливають на діяльність цієї конкретної комісії. Мабуть, наша робота з повернення земель подобається далеко не всім.

РБК-Україна: Чи будуть скорочуватися комунальні підприємства? Якщо ні, то яка їх очікує реформа?

Олександр Пузанов: Кількість комунальних підприємств у нас, м'яко кажучи, позамежна. До того ж багато з них хронічно збиткові. Тому ми займаємося оптимізацією структури підприємств, і багато з них будуть ліквідовані.

Процес вже йде. Станом на 1 березня 2012 р. 53 підприємства не активні, тобто, не ведуть господарської діяльності. Зокрема, мова йде про КСК «Київ», КП «Київінформатика», КП «Домашній магазин», КП «Київкультура сервіс» та ін. Щодо 34 з них прийняті рішення про ліквідацію.

Крім того, ліквідуються районні КП, згідно ще з рішеннями районних рад. Найбільша кількість таких КП у Шевченківському районі - 15, у Голосіївському - 8, у Подільському - 5.

РБК-України: Головна небезпека комунальних підприємств - сумнівне використання коштів. Який механізм контролю передбачається в ході реформи КМДА?

Олександр Пузанов: Контролюючих органів у нас і так достатньо. Не тільки в структурі КМДА, а й у структурі центральних органів виконавчої влади. Регулярно проводять свої перевірки Контрольно-ревізійне управління, прокуратура, Антимонопольний комітет та інші органи.

Від міста аналізують діяльність підприємств Головне управління фінансового контролю та аудиту КМДА, Головне управління комунальної власності, і так далі. Контролерів предостатньо, питання в доцільності існування тих чи інших комунальних підприємств. Необхідна оптимізація, скорочення їх кількості.

РБК-України: Скоро вступає в силу нова редакція профільного закону, згідно з якою органи влади зможуть не публікувати дані про держзакупівлі. Чи буде КМДА давати розгорнуту інформацію про держзакупівлі, незважаючи на можливість не робити цього? Адже держзакупівлі є ключовою корупційної складової в нашій країні.

Олександр Пузанов: Ми абсолютно відкриті для контролю з боку ЗМІ і суспільства в цілому. Не бачу жодних підстав приховувати будь процеси у сфері закупівель. Переконаний, що ми продовжимо практику інформування журналістів та громадськості про діяльність КМДА без жодних обмежень.

РБК-Україна: На скільки буде оптимізовано апарат КМДА? Які відділи будуть скорочені, які розширені і які об'єднані?

Олександр Пузанов: Розширення ми точно не плануємо. Структурна реформа КМДА 15 березня була затверджена Київрадою, і найближчим часом буде представлена громадськості на Комітеті економічних реформ. Інформація про всі плановані злиттях і перетвореннях доступна будь-кому.

До складу КМДА входять 39 юридичних осіб - без районів та комунальних підприємств. В результаті реформи кількість підрозділів скоротиться в 2 рази, кількість чиновників скорочено на 10-15%. При цьому ні одна функція, яку зараз виконує КМДА, не буде ліквідована - оптимізація відбудеться завдяки тому, що зникне дублювання функцій.

РБК-Україна: Ключова мета реформи КМДА - уніфікувати структуру відповідно до вимог адміністративної реформи?

Олександр Пузанов: Ні, не зовсім так. Мова йде про приведення в порядок адміністрації відповідно до сучасних вимог, оптимізацією системи управління в цілому.

39 юросіб - це громіздкий, важкий механізм. Нова структура буде більш мобільною, керованою, прозорою і зрозумілою.

Крім того, вона розроблена з урахуванням завдань Стратегії розвитку міста до 2025 р. Кожен підрозділ візьме на себе частину відповідальності за досягнення тієї чи іншої мети. Сама структура розроблена виходячи з об'єктивних критеріїв, без прив'язки до персоналій.

РБК-Україна: Чи розглядає КМДА можливість віддати деякі свої функції на аутсорсінг громадським організаціям? Наприклад, посилити, таким чином, контроль над парковками, забудовами міста.

Олександр Пузанов: Ті функції, які законом покладені на адміністрацію, ми не можемо передати громадським організаціям. Це функції держави і виконувати їх повинен державний орган.

Тим не менш, ми з громадськими організаціями дуже щільно працюємо, і мають намір працювати ще активніше. У тому числі - в питаннях контролю над парковками, МАФами, проведенням перетворення в сфері розміщення реклами.

Практично при кожному управлінні КМДА є Громадська рада, сформований з представників громадських організацій. Функціонує Громадська рада при КМДА, до якого входять 222 громадські організації. Створено Громадські ради при районних держадміністраціях.

РБК-Україна: Як раз про Громадські ради. Чи буде КМДА змінювати процедуру їх формування, віддавши першочергове право на їх формування громадянського сектору?

Олександр Пузанов: Громадські ради створені саме з ініціативи об'єднань громадян. КМДА лише надало організаційну допомогу в проведенні їх установчих зборів.

Крім того, в Києві активно розвиваються органи самоорганізації населення, ми приділяємо їм багато уваги. Влада готова делегувати органам самоорганізації населення необхідні повноваження і всіляко їм допомагати.

У нас проводяться конкурси на кращий проект з розвитку об'єднань самоорганізації населення (ОСН). Є дуже позитивні приклади, коли ОСН вишукує можливість реконструкції парку на території мікрорайону. Влада фінансує ці заходи, і в результаті задоволені всі.

РБК-Україна: Скільки в Києві зареєстровано ОСН? Для чого вони проходять реєстрацію через рішення Київради?

Олександр Пузанов: Справа в тому, що ОСН можуть частково фінансуватися з міського бюджету, у нас під це виділяються кошти. Ми можемо надавати фінансову підтримку і частково навіть платити зарплату.

Звичайно, отримувати кошти з бюджету можуть тільки ті ОСН, які пройшли офіційну реєстрацію. Реєстрація існує саме для цього.

Всього в Києві існує близько сотні ОСН. В поточному році в бюджеті передбачено близько 8 млн грн на їх підтримку.

Місто платить зарплату і 30% надбавку до цієї зарплати керівникам і секретарям ОСН, допомагає їм з оплатою комунальних платежів, з придбанням оргтехніки.

РБК-Україна: Чи стануть ОСН базою для майбутніх ОСМД та керуючих компаній з надання комунальних послуг населенню?

Олександр Пузанов: Навряд чи, тому що вони виконують трохи інші функції. ОСМД - це альтернатива ЖЕКам, вони створюються для обслуговування житлового будинку і його мереж і займаються проблемами тільки одного будинку.

ОСН - це, швидше, альтернатива райраді. Він вирішує, як краще створити паркову зону, дитячий майданчик, як організувати творчу студію для молоді і так далі. Головна функція ОСН - представляти інтереси будинку чи мікрорайону перед міською владою.

Процес створення ОСН набирає обертів. Ініціативні групи тільки в Деснянському районі подали кілька сотень заявок про організацію ОСН. Тобто, люди дійсно хочуть за допомогою таких організацій захищати і реалізовувати свої інтереси.

РБК-Україна: Яка роль ОСН в майбутніх виборах до Київради і Верховної Ради?

Олександр Пузанов: Ніякої. Немає тут ніяких підводних каменів.

РБК-Україна: Чи будете Ви балотуватися в Київраду і парламент? За яким округу або списку?

Олександр Пузанов: До парламенту точно не буду.

Наскільки я пам'ятаю, за законом, вибори до Київради мають відбутися в 2013 р. Тому зараз не готовий відповісти на це питання ні позитивно, ні негативно. Є час подумати і оцінити свої перспективи. Точно не буду обиратися «для галочки».

РБК-Україна: Олександр Попов стверджує, що вибори мера і Київради пройдуть одночасно з парламентськими виборами. У той же час, від джерел як в КМДА, так і в Адміністрації Президента відомо, що вирішено провести вибори до Київради в кінці липня - початку серпня. Чи готові кордону округів?

Олександр Пузанов: Я не чув, чесно кажучи, щоб Олександр Павлович пов'язував дату виборів мера з виборами в парламент. Дати призначаються Верховною Радою і лише від народних депутатів залежить, коли пройдуть вибори. За округах - це не функція КМДА, тому нічого певного сказати не можу.

РБК-Україна: На скільки обгрунтовані нинішні тарифи на зовнішню рекламу в Києві?

Олександр Пузанов: Вони, безумовно, є необгрунтованими. Тарифи занадто низькі, що і породило таке божевільна кількість рекламних носіїв у місті. При копійчаних витратах на отримання дозволів, ціна на рекламу залишається стабільно високою.

КМДА планує з квітня підвищити тарифи на зовнішню рекламу на 20%. Подібний крок погоджений з бізнесом, з рекламниками.

Всі пам'ятають зниження тарифів на 40% в 2008 р. Бізнес розуміє, що місто тепер захищає свої інтереси серйозніше і жорсткіше. У вересні ми плануємо разом з операторами ринку зовнішньої реклами повторно обговорити можливість ще одного підвищення тарифів, виходячи з ринкової ситуації.

РБК-Україна: Чи очікується підвищення вартості реклами в громадському транспорті? І на скільки?

Олександр Пузанов: Так, це обговорюється. Йде діалог з операторами, які працюють на транспорті. Там цифри будуть вище, оскільки місто поки дуже неефективно використовує свої можливості наповнення бюджету.

У цьому році перед нами поставлена дуже амбітна задача-зібрати в бюджет міста 100 млн грн від реклами. Тому підвищимо збирання коштів і наведемо тарифи у відповідність з реальністю, не збільшуючи кількість носіїв.

РБК-Україна: Скільки всього в Києві зовнішніх носіїв реклами і скільки з них незаконні? Як будете боротися з незаконними носіями?

Олександр Пузанов: Близько 19 тис. зараз офіційних носіїв зовнішньої реклами. Ми не говоримо про вивіск и - кількість незаконних вивісок зашкалює, не піддається ніяким оцінкам. Ми говоримо виключно про носії зовнішньої реклами.

Нещодавно був проведений стрес-аналіз: порівняли дані, які дає КП «Київреклама», з даними операторів ринку і з тими даними, які має Головне управління з питань реклами. Навіть на такому документальному аналізі ми виявили близько 200 незаконних конструкцій. Природно, боротися з ними можна тільки шляхом демонтажу, що ми і робимо.

Щомісяця демонтується кілька десятків незаконних носіїв. Це справа витратна і тривалий, тому ми не можемо за одну ніч прибрати все. Більш того, ці послуги часто доводиться замовляти у сторонніх організацій, що змушує нас проводити тендери. Процес тривалий і непростий, але до кінця року всі ці 200 конструкцій будуть демонтовані.

РБК-Україна: Як Ви бачите довгострокову рекламну кампанію Києва, зокрема, в рамках Стратегії розвитку Києва до 2025 р.?

Олександр Пузанов: Концепція, про яку я говорю, прийнята безстроково. Це гарантує стабільність і незмінність правил гри на ринку на довгі роки. Реклама не повинна порушувати архітектурний ансамбль міста, перешкоджати дорожньому руху і відволікати людей. Реклама повинна прикрашати місто. Саме в такому напрямку ми розвиваємо ринок «наружки» в Києві. І оператори нас в цьому підтримують.

Спілкувалась Кристина Рзаєва