ua en ru

Олександр Прогнімак: “Зелена” фракція в новому парламенті - це гарантія реформ і європейського майбутнього України”

Автор: RBC.UA
Лідер української партії «Зелені» Олександр Прогнімак розповів про своє бачення виходу країни з політичної та економічної кризи, плани його політичної сили на парламентських виборах 2012 р., а також необхідність об'єднання українців навколо «зеленої» ідеї заради майбутнього держави.

РБК-Україна: Як би Ви оцінили причини акцій масових акцій проти економічної політики уряду?
Олександр Прогнімак: Почнемо з істинної суті процесів.
Україна в останні роки знаходиться у непростій ситуації. Після короткого перепочинку в 2010 р. ми вступили у стадію другого етапу економічної кризи. Провідні світові експерти прогнозують, що ця криза стане набагато болючіше першого. І, як і минулого разу, українська економіка виявиться однією з найбільш постраждалих у світі. Це і результат глобальних світових процесів, і невміння всіх наших влад впоратися з кризою.
Що ж ми бачимо в результаті? Численні акції протестів українців, незадоволених жорсткою політикою влади по «затягування поясів». На вулиці виходять підприємці, чорнобильці, афганці, пенсіонери і студенти.
І я можу зрозуміти цих людей. Адже влада поки не може дати відповідь на головне питання, яке цікавить наше суспільство: чому від кризи, в першу чергу, повинні страждати найбідніші українці, а олігархи продовжують заробляти мільярди?
РБК-Україна: Наскільки посилення протестів відображається на збільшенні політичного напруження в суспільстві?
Олександр Прогнімак: На жаль, як і завжди у світовій історії, політичне невдоволення громадян безпосередньо пов'язане з їх економічним добробутом. Нещодавно ми могли спостерігати серйозні політичні кризи в Греції, Іспанії, Італії, Португалії, Ізраїлі. Сотні тисяч людей виходять на вулиці і вимагають зміну влади.
В Україні влада і опозиція вже кілька років перекладають відповідальність за нездатність подолати кризу один на одного. Політики і чиновники повторюють як мантру якусь «Країні терміново потрібні реформи». Однак, всі їхні «реформи» зводяться в підсумку до збільшення пенсійного віку або дотування застарілих секторів економіки, що вбивають екологію і приносять дохід тільки власникам. В результаті у українців виникає неприйняття одного лише слова «реформа».
Замість об'єднання заради порятунку країни від безодні кризи, гарячка парламентських виборів за лічені дні перетворила владу і опозицію в демагогів. Українцям знову обіцяють «світле майбутнє» вже завтра. Забувши, що криза після виборів нікуди сам собою не зникне.
РБК-Україна: То який же вихід з патової ситуації, якщо люди не вірять у реформи, а політики знову розколюють суспільство?
Олександр Прогнімак: Почнемо з того, що не варто завчасно говорити про розкол суспільства. Це зараз зробити набагато складніше, ніж у 2004 р.
Соцопитування показують, що суспільство пройшло процес політичного дозрівання і відмови від романтики. Українці більше не вірять нашим збанкрутілим політикам-популістам і їх повторюваним гасел. Зокрема, і спрямованим на штучний розкол нашої країни заради сьогохвилинних політичних дивідендів.
І найважливіше - суспільство більше не вірить, що влада і опозиція відрізняються один від одного. Ні за «помаранчевих», ані при «біло-блакитних» середньостатистичному українцеві краще жити не стало.
Звідси виникає головний тренд парламентських виборів 2012 р. - найсильніший запит суспільства на нових політиків. Політиків, незаплямованих попереднім перебуванням у владі. Запит на політиків та політичні сили, які нарешті запропонують людям нову ідеологію життя. «Зелену» ідеологію, яку лобіює наша партія «Зелені».
РБК-Україна: Чим «зелена» ідеологія відрізняється від потоку приївшихся меседжів інших політичних сил? І чому вона повинна викликати підтримку суспільства?
Відповідь: Давайте по порядку.
«Зелена» ідеологія - це єдина альтернатива для України в XXI столітті. Чому? Партія «Зелені» пропонує українцям простий рецепт виходу з економічної кризи - разом взятися і задати країні нові критерії життя. Від «зеленої» енергетики до стандартів моральності та взаємної поваги.
Чому ми впевнені, що українці підтримають «зелену» ідеологію? «Зелена» ідеологія за своєю суттю покликана об'єднати всіх українців. Незалежно від політичних поглядів, місця проживання, віросповідання.
Українцям давно не цікаві теми НАТО, Євросоюзу, Тимошенко, Межигір'я. Людей хвилюють більш насущні проблеми. Кожен українець хоче дихати чистим повітрям, пити чисту воду, їсти якісні продукти і жити на чистій землі.
І найголовніше - жодна реформа не буде успішною в Україні без розуміння її кінцевої мети для людей. А нам, в першу чергу, необхідна економічна та екологічна безпека для нас і наших сімей. Все це передбачає «зелена» ідеологія.
РБК-Україна: Наскільки серйозною перешкодою для Вашої партії стане новий закон про вибори, що передбачає 5%-ий бар'єр для проходження до Верховної Ради?
Олександр Прогнімак: По-перше, влада і так звана «опозиція» зробили все, щоб штучно ускладнити дорогу новим політичним силам в парламент. Власне, підсумком даного змови і є 5%-ий прохідний бар'єр.
По-друге, партія «Зелені» розраховує на парламентських виборах набрати мінімум 10% голосів. Плюс кілька десятків депутатів по мажоритарних округах. Ви скажіть, що це нереально? Я відповім: всі нинішні соціологічні опитування абсолютно не відображають реальне настрій в суспільстві. І день виборів принесе нам ще багато сенсацій.
РБК-Україна: Хто є основним конкурентом партії «Зелені»?
Олександр Прогнімак: Не варто заганяти виборця партії «Зелені» в якусь вузьку нішу «зелених романтиків», як це намагаються представити деякі політичні сили.
Виборець партії «Зелені» - це українці, що розчарувались в вітчизняних політиках. Люди, які хочуть реальних змін в країні. А таких - майже половина активних виборців.
У партії «Зелені» немає конкурентів - ми є «третьою силою», що об'єднує українців сходу і заходу. З нами ті українці, які дійсно переживають за екологію Україні, своє забезпечене майбутнє і майбутнє своїх дітей, хвилюються за навколишнє середовище.
Також хочу підкреслити важливий момент, щоб заздалегідь уникнути спекуляцій наших опонентів. Влада - це не самоціль нашої партії, а засіб реалізації «зелених» ідей і поліпшення добробуту громадян.
Як показує життєвий досвід, будь-які ініціативи, навіть здаються спочатку нереальними, можна реалізувати. Але для цього необхідна постійна і копітка робота, а не пуста, хоч і гарна, балачки. Такою роботою заради майбутнього українців займеться фракція «зелених» в Раді наступного скликання.
РБК-Україна: Експерти прогнозують, що нинішня парламентська кампанія стане однією з найбрудніших в історії незалежної України і може за гостротою зрівнятися з 2004 р. Ви вже можете сказати, в якому ключі буде вестися виборча кампанія партії «Зелені»?
Олександр Прогнімак: Знаєте, створюючи партію «Зелені», ми з однодумцями спочатку вибрали важкий шлях - пробитися крізь павутиння брехні політиків, від якої втомилася країна. А це можливо тільки в одному випадку - достукатися до серця кожного українця, а не купити його голос.
Політики-старожили можуть посміятися над нашою позицією, однак подивимося, де через кілька будуть вони зі своїми брудними технологіями. Та й де деякі з них зараз. Приміром, той же Ющенко, який обіцяв підняти українців з колін, а загнав під землю Як у моральному, так і економічному плані.
Стратегія партії «Зелені» на виборах в Раду - не йти віртуальної пропагандою в ЗМІ, не влаштовувати багатотисячні мітинги проплачені, не поливати брудом інші партії. Ми будемо спілкуватися безпосередньо з виборцем з чистими намірами, як записано в наших 10 «зелених» заповідях. І українці нам повірять.

Спілкувався Василь Круглов