ua en ru

Олександр Прогнімак: “Ми ще можемо врятувати українців від епідемій холери і моря нечистот”

Автор: RBC.UA
Лідер партії «Зелені» Олександр Прогнімак розповів, чим небезпечні масові опади для здоров'я українців. А також дав рекомендації, як Україні уникнути серйозних аварій міських комунальних систем і зберегти в чистоті свої водні ресурси.

РБК-Україна: Олександр Володимирович, чому каналізаційні системи українських міст не впоралися з масовими опадами, що випали в Україну за кілька останніх тижнів?
Олександр Прогнімак: Ми в черговий раз могли спостерігати, що система міських стоків великих українських міст (Київ, Одеса) виявилася нездатна впоратися зі збільшенням обсягів стічних вод. Причина проста - рівень опадів набагато перевищив середні сезонні показники.
Але суть проблеми значно ширше: міські комунікації, як завжди, виявилися не готовими до пікових навантажень. Стічні системи запущені і слабо фінансуються, зливові стоки виявилися забитими сміттям і були нездатні пропустити об'єм води, що вилилася на міські вулиці в результаті екстремального обсягу опадів. Затоплення підземних переходів пояснюється не тільки засміченням зливових стоків, але також відсутністю дахів, бар'єрів і дренажних каналів.
В останні роки профілактичні роботи в міській інфраструктурі або не велися, або проводилися в недостатніх обсягах. На реконструкцію та ремонт дренажної системи міст традиційно не вироблені необхідних коштів.
РБК-Україна: Які загрози несуть у собі зливові води для здоров'я українців?
Олександр Прогнімак: Проблему необхідно розглядати більш глобально, ніж просто наслідки аномальних опадів. Питання має стояти так: наскільки взагалі небезпечні каналізаційні системи українських міст?
Так, дощові води потрапляють у міську каналізацію в обсягах, які перевищують її пропускну здатність. Результатом цього стають аварії в міській каналізації (прорив труб, дамб, ставків-відстійників), що призводить до викиду неочищених стоків на вулиці міст, потрапляння їх у грунт, річки, міські водойми і прибережні моря.
Якщо міські нечистоти потрапляють у район водозабору або в систему водопостачання, виникає загроза епідемій, що вимагає негайного аварійного припинення водопостачання населення. Але навіть якщо цього не відбулося, виникає загроза зараження грунтових вод та навколишніх водойм, що робить небезпечною для використання воду з колодязів та свердловин, а також супроводжується закриттям пляжів і зон відпочинку громадян. Власне, саме з цих причин було закрито пляжі в Одесі та Києві.
Добре, що цього року великих НП в каналізаційних системах не сталося - і все обійшлося просто профілактичним закриттям міських пляжів. Однак за недавню історію ми спостерігали безліч аварій, пов'язаних з каналізацією.
Наприклад, найбільш масштабної аварією в системі міського господарства був прорив Диканівських очисних споруд в Харкові в 1995 р. Її вважають однією з найбільших техногенних катастроф за всю новітню історію України. Однак, і після цього інциденту, незважаючи на проведену в кілька етапів суттєву реконструкцію, збої в системі харківської каналізації тривали.
А що власне потрапляє у водойми разом зі зливовими водами? Опади стічних вод (ОСВ) характеризуються наявністю патогенної мікрофлори, включаючи життєздатні яйця гельмінтів (глистів та інших паразитів), забрудненням важкими металами (залізо, свинець, ртуть, цинк), хлорорганічними сполуками, нафтопродуктами. Можливе попадання у воду кишкових і холерних паличок. У результаті, людина купається в розсаднику всіляких захворювань.
Звичайно, всіх цих шкідливих елементів у воді можна було б уникнути. Але, на жаль, в більшості своїй стоки взагалі не проходять очищення. Ми в 2011 р. маємо кричущий інцидент в Маріуполі. Де міські нечистоти просто скидалися в Азовське море - без будь-якого очищення. Як результат - у місті епідемія холери, яку досі не можуть зупинити.
РБК-Україна: Які заходи пропонує партія «Зелені», щоб поліпшити ситуацію з очищенням стоків в українських містах, особливо перебувають біля річок і морських акваторій?
Олександр Прогнімак: Як вже заявляла партія «Зелені» на початку холерної епідемії в Маріуполі, ми вимагаємо від держави посилення контролю за очищенням стічних вод. А також впровадження з 2011 р. Державної програми модернізації каналізаційних систем.
Партія «Зелені» пропонує в найкоротші терміни створити Національну комісію з очищення промислових і побутових стоків. Комісія повинна провести оцінку стану екології та міської інфраструктури українських міст, а також основних курортних і рекреаційних зон. І ця ж комісія повинна контролювати Програму модернізації каналізаційних систем.
Слід зазначити, що в ряді міст вже успішно реалізуються проекти реконструкції каналізаційних систем. Як приклад можна навести досвід Запоріжжя, де реконструкція очисних споруд була проведена за рахунок кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку з використанням нового обладнання європейських виробників. До речі, це рішення міської влади було продиктовано прагненням запобігти загрозі розповсюдження кишкових захворювань.
Враховуючи хронічний дефіцит міських бюджетів, необхідно передбачити часткове фінансування реконструкції очисних споруд з державного бюджету, що має стимулювати органи місцевого самоврядування до прискорення реконструкції інфраструктури життєзабезпечення міст.
Ми також наполягаємо, що необхідно проаналізувати доступні для застосування сучасні варіанти очищення стічних вод і вибрати з них найкращі типові проекти. Такі проекти Кабінет міністрів зможе рекомендувати для впровадження міським органам місцевого самоврядування. Необхідно і підтягти сучасні законодавчі норми очищення побутових стоків - до критеріїв Директиви Ради ЄС 91/271/ЄЕС «Про очищення міських стічних вод».
Ну і головне - необхідно приділяти найсерйознішу увагу поліпшенню загального екологічного фону, включаючи стимулювання зменшення викидів промислових відходів і автомобільних газів. Адже саме ці опади у першу чергу змиваються дощовими стоками в наші річки і моря.
Суттєвими стимулами в цьому напрямку могли б стати ведення європейських нормативів по використанню бензину і дизельного палива, використання біоетанолу (включаючи целюлозний етанол), розвиток електротранспорту, вилучення з використання застарілих і забруднюючих природне середовище марок автомобілів, перегляд стандартів для Вашого миючих засобів і зимових хімічних реагентів .
Насправді, ми ще можемо врятувати українців від епідемій холери і моря нечистот. Головне - перестати говорити гарні слова, і почати реально займатися питаннями екології. Саме такий підхід є основним принципом нашої партії «Зелені».

Розмовляв Василь Круглов