Олександр Мазурчак: “Києву бракує 30% двірників”
РБК-Україна: Олександре Володимировичу, як би Ви оцінили прибирання снігу у Києві в першій половині зими?
Олександр Мазурчак: Київ є найкращим в Україні з точки зору того, як його прибирають і як працюють комунальні служби щодо прибирання міста, але ситуація ще далека від того, як повинно бути в столиці. Ми не можемо бути повністю задоволені з тієї роботи, яку роблять всі комунальні служби. Ми бачимо прорахунки і недоліки, та вважаємо, що їх можна викорінювати і покращувати роботу.
Все пізнається в порівнянні. Якщо дивитися на те, яка ситуація в інших містах України, то там набагато гірша ситуація. Якщо ж дивитися на те, як це робиться в інших європейських столицях, то нам тут немає чим похвалитися. Кожного дня на вулиці виходить більше 300 одиниць техніки, ми маємо не менше 2-3 трактори на кожен ЖЕК і за останні два роки ми серйозно збільшили кількість техніки.
Ми сьогодні маємо близько 6 тис. двірників, але при цьому ми повинні визнати, що комплектація двірників є лишень на 70%. Нам бракує 30% людей.
Ми констатуємо той факт, що в нас є проблема в місті із закріпленими територіями. Території у нас є закріплені, але ті люди, за якими ці території закріплені, не завжди совісно відносяться до прибирання і утримання цих територій в належному стані. В першу чергу, це юридичні особи, підприємства, організації, які знаходяться в такому економічному стані, що вони не мають можливості зробити нормальне прибирання прилеглих до них територій. Ми маємо серйозні порушення з боку малих архітектурних форм, магазинів, ресторанів, і також банків, які біля себе не прибирають.
Читайте також: Попов визнав незадовільною роботу голів райадміністрацій у боротьбі з ожеледицею
Ми усім запропонували такий варіант, що цього року ми готові виконати за них цю роботу за невелику оплату, заключивши з ними договір. Більш як 600 організацій такі договори з нами заключили. Але таких договорів повинно бути мінімум в 10 раз більше, тому що сьогодні кількість юридичних осіб складає більше 95 тис. Людина має або заключити договорів про прибирання із комунальними службами або робити це самостійно.
РБК-Україна: Які штрафи передбачені для тих, хто не прибирає закріплені за ним території?
Олександр Мазурчак: Тільки за останню добу у нас було видано більше 600 приписів керівникам юридичних осіб, які біля себе вчасно не прибрали, не посипали прилеглі до них території. Ми виписуємо припис і даємо одну добу на його виконання, у більшості випадків люди виконують, те що їм приписують. Таким чином, за останню добу було оштрафовано 127 чоловік, складено протоколи про адміністративну відповідальність. Штраф для керівників юридичних осіб складає від 650 до 1700 грн. Тобто, це не маленькі гроші, а серйозний штраф. Ця робота в нас ведеться дуже серйозно.
У 2012 р. ми оштрафували більше 4 тис. людей. За останніх півроку, в наслідок штрафів до бюджету було залучено більше 2 млн грн. Я не можу сказати, скільки конкретно коштів було отримання саме за не прибирання територій від снігу.
Площа нашого міста 835 кв. км і вся вона перетворилася на один великий каток. Якщо бути відвертим, в Києві 7,5 млн кв. м тільки тротуарів, і казати, що за одну добу при такій ситуації двірники можуть посипати 7, 5 млн кв. м тротуарів, нереально. В першу чергу, зусилля були зосереджені на тому, щоб не було перебоїв у життєдіяльності міста: щоб був збережений рух громадського транспорту, забезпечена безперебійна робота шкіл та лікарень, всіх установ. Все це було зроблено практично вночі, і транспорт ходив, всі дороги були проїзні, але тротуари, міжбудинкові та між квартальні проїзди не були посипані протягом однієї доби. Були для цього об'єктивні та суб'єктивні причини.
РБК-Україна: Чи будуть якісь наслідки для тих чиновників, які належно не подбали про посипання територій?
Олександр Мазурчак: Ми саме розглядаємо ці суб'єктивні причини. Йдеться про те, що там де можна було це зробити (посипати соляно-піщаною сумішшю - ред.), але цього не зробили, там посадові особи повинні нести відповідальність. Ми вважаємо, що зроблено багато, але можна було зробити краще. Не дивлячись на те, що багато зроблено і ми бачимо, що всі центральні вулиці посипані, цілий ряд другорядних вулиць, перевулків та підходів до будинків не посипані.
Найгірша ситуація в Голосіїівському, Святошинському та Оболонському районах (пізніше прес-служба КМДА повідомила, що мова йшла про Подільський район, а не про Оболонський, - ред). Я думаю, що пропозиції будуть по головах і по заступниках голів районних адміністрацій. Звільняє Президент. Я даю свої пропозиції голові КМДА, він приймає рішення подавати їх Президенту на звільнення чи пропонувати їм самим піти чи оголосити догани. Я буду подавати пропозиції по трьом головам РДА, а Олександр Павлович (Попов) прийме рішення.
Ми маємо з чим порівняти. За цю останню добу ми маємо дуже хороші зрушення і по Печерському, Подільському та Шевченківському районах. Ми побачили, що дуже багато зроблено, але разом з тим ми маємо негативні приклади та нереалізовані можливості.
РБК-Україна: Про звільнення деяких керівників РДА говориться вже дуже довго. Чому Ви вирішили зробити це саме зараз?
Олександр Мазурчак: Минулого року ми звільнили 12 керівників ЖЕКів і двох заступників голів РДА, які ведуть цей напрямок. Чому сьогодні ставиться питання уже про голів РДА? Тому що, коли йдуть такі різкі перепади погодних умов, коли екстремальна ситуація, то і заходи, які має вживати влада, повинні бути адекватними. В такому випадку організаційні здібності конкретного керівника району повинні проявитися в повній мірі. Він повинен мобілізувати всі свої сили.
Вночі уже повинні були бути завезені машини з піском, на кожному розі повинна була бути висипана купа піску. Двірники розібрали б цей пісок і порозсипали б його скрізь. Як я можу мати сьогодні претензії до двірника, якщо йому дали запас два мішки піску і мішок солі, а йому в цей момент потрібно було дати тону піску і півтони солі? Мова йде про те, що голова РДА при таких аномальних явищах має проявити організаційні здібності, залучити усіх, і зробити неможливе, як у військовий час, те, що не робилося протягом тижня.
РБК-Україна: Як Ви оцінюєте роботу «Київавтодору»?
Олександр Мазурчак: На мій погляд, «Київавтодор» адекватно реагує на те, що робиться в місті. Практично у всіх важких ситуаціях, які були протягом цієї зими, «Київавтодор» зміг за ніч справитися з ситуацією - і всі дороги зробити проїзними. Це при тій величезній кількості транспорту, при тих припаркованих автомобілях, які заважають прибирати. Я вважаю, що «Київавтодор» справляється, можливо не на «5», а на «4», але він справляється з поставленими перед ним завданнями.
РБК-Україна: Скільки коштів було витрачено на прибирання снігу у першій половині зими?
Олександр Мазурчак: Я навіть приблизно не можу сказати загальну суму коштів. У нас є балансоутримувачі територій. Це десятки, а можливо й сотні різних організацій. Всі вони витрачають гроші. Найбільше коштів витрачає «Київавтодор» - і кожного дня це різна сума. Кожного дня «Київавтодор» висипає 100-120 тон суміші на добу, а за цю добу, коли була ожеледь, висипано більше тисячі тон солі. Вартість тони технічної солі - 495 грн. Ви можете зрозуміти, в якому об'ємі витрачаються кошти, якщо за одну добу було висипано дві тисячі тон солі і піску за цю добу.
Читайте також: ДАІ просить водіїв бути уважними на дорозі через ожеледицю
Крім «Київавтодора», гроші на прибирання витрачають ЖЕКи, але це гроші з квартирної плати, так зване зимове утримання. Є також «Київзеленбуд», який витрачає гроші з утримання зелених насаджень. До витрат на прибирання снігу входить також і зарплата двірників, і кошти на дизпаливо, і кошти на посипальні матеріали. Тому ми можемо говорити про те, скільки висипано посипальних матеріалів, але це буде одна десята від усіх витрат.
РБК-Україна: Раніше до резервного фонду на дизпаливо було виділено 1 млн грн. Чи його ще якось поповнювали?
Олександр Мазурчак: Резервний фонд передбачений лише для надзвичайної ситуації. Тоді кошти можна було брати із резервного фонду, бо була непередбачувана ситуація. В усіх інших випадках даються гроші з бюджету міста, які ідуть на виконання функцій конкретними підприємствами: «Київавтодор», «Київзеленбуд» та ін.
РБК-Україна: Як цієї зими працюють рятувально-аварійні служби Києва?
Олександр Мазурчак: Хіба я можу щось погане сказати, якщо уже протягом чотирьох днів у нас немає ні одного будинку без тепла? Якщо ж говорити про першу половину зими, то, порівняно з попереднім роком, ми маємо зменшення кількості аварій більш як на 20%. Такий ефект дала заміна мереж, яка відбулася за два останні роки, на що було витрачено більше 400 млн грн.
Правда, у нас було кілька дуже складних аварій. Навіть були такі аварії, які, за словам фахівців, треба було ліквідовувати близько трьох діб, але ми все зробили практично за 12 годин. І ми вкладаємося в норматив 12 годин для ліквідації аварій. Це дуже жорсткий норматив, але він дав нам можливість не розморозити за 2,5 роки роботи жодного будинку.
РБК-Україна: Скільки ми маємо нещасних випадків в першій половині зими?
Олександр Мазурчак: За останню добу в нас постраждало 570 чоловік, це 2-2,5 рази більше ніж за попередню добу. Руки і ноги люди ламають і в суху погоду, коли нема ожеледі, але коли вона є, то кількість постраждалих зростає.
Спілкувалась Тетяна Шпайхер