Олександр Лук'янченко: “Якби у нас не було “Донбас Арени”, то Євро-2012 пішло б до Дніпропетровську або до Одеси”
РБК-Україна: Під час свого останнього візиту в Донецьк західні журналісти оцінили підготовку міста в 2,9 за п'ятибальною шкалою. Які зроблено висновки і за рахунок чого виправлені недоліки?
Олександр Лук'янченко: Я думаю, що з одного боку, за співвідношенням з іншими містами, це були заангажовані оцінки. Так що ми особливо не засмутилися, оскільки це не відповідало дійсності, і зосередили свої зусилля на виконанні затвердженої програми, щоб усунути всі зауваження, які були висловлені з боку інспекторів УЄФА.
РБК-Україна: Чого саме стосувалися зауваження представників УЄФА?
Олександр Лук'янченко: Питання, що стосувалися організації безпеки, всі вирішені. Ми організували і провели семінари спільно з поліцією Баварії для всіх представників наших чотирьох приймаючих міст, провели показові заняття щодо забезпечення безпеки при проведенні матчів Євро-2012, також - з урахуванням можливих ситуацій масового безладу.
Все відпрацьовано, всі питання вирішені. Ви знаєте, що у нас (на «Донбас Арені») під час матчів на стадіоні жодного міліціонера немає. Чого не можна сказати про інші наші три міста, коли там для забезпечення правопорядку викликають цілу армію внутрішніх військ, що викликає дуже серйозне роздратування у європейських представників.
Далі. У півторакілометровій зоні (навколо «Донбас Арени») практично не продають алкогольні напої, плюс не продають в склі й слабоалкогольні напої. Крім того, «Донбас Арена» - зона без куріння.
Це зроблено не тільки, щоб відповідати моді. Ми хочемо, щоб стадіон відвідували не тільки фани, але будь-які жителі міста - жінки, діти. І щоб поведінка вболівальників на стадіоні відповідала нормальним людським цінностям.
РБК-Україна: Як вирішуються питання з будівництвом доріг?
Олександр Лук'янченко: До Євро, крім однієї ділянки, ми до кінця року введемо 4 км повністю реконструйованих доріг. Це дорога, яка є резервною основної магістралі на аеропорт. Я маю на увазі вул. Молодих шахтарів і пр. Київський.
Йде реконструкція пр. Ілліча з повним розширенням. Щоб перекласти бруківку, залучили фахівців зі Львова, бо в Донецьку таких фахівців немає.
Далі питання, що стосується дороги навколо «Донбас Арени», щоб максимально вболівальників підвезти, але не через центр міста, щоб його не паралізувати, а з іншого боку.
Громадський рухомий склад буде оновлено на 30%. У нас 600 одиниць громадського комунального транспорту щодня виходять на дороги.
РБК-Україна: Скільки сьогодні становить готельний фонд?
Олександр Лук'янченко: У жовтні вводимо в експлуатацію два готелі: «Шахтар Плаза» - 323 номери, 4 зірки. Друга черга готелю «Вікторія» - 130 номерів, 5 зірок. І з першою чергою у «Вікторії» буде 175 номерів.
Зараз повним ходом йдуть роботи по готелю «Київ», він буде введений в експлуатацію до кінця року. Готель «Олімп», готель «Європа»...
У наших планах до кінця відремонтувати, реконструювати та побудувати ще 12 нових готелів. Але, незважаючи на це, до чвертьфінального матчу у нас не буде вистачати близько 200 номерів.
РБК-України: Рішення розселити гостей в Києві і доставляти їх в Донецьк окремими чартерними рейсами викликано неможливістю в терміни добудувати необхідну кількість номерів або відсутністю потреби в них після закінчення чемпіонату?
Олександр Лук'янченко: Звичайно, ніхто не будуватиме готель собі на збиток. Але в 2013 р. у Донецьку відбудеться чемпіонат світу з легкої атлетики серед молоді, в якому візьмуть участь 167 країн. Ми очікуємо близько 5 тис. гостей з різних країн.
Також цього року в листопаді буде 90-й Всесвітній конгрес боксу за версією WBA. Очікується присутність представників 168 країн. У нас вже є будівля для проведення такого рівня заходів, конференцій, конгресів і т. д.
РБК-Україна: Так скільки всього Донецьк підготував готельних номерів до Євро-2012?
Олександр Лук'янченко: 3275.
РБК-Україна: Сьогодні є приблизні розцінки, виключаючи «Донбас Арену», скільки коштів у Донецьку будуть витрачені на об'єкти, дороги, інфраструктуру під Євро-2012?
Олександр Лук'янченко: Близько 6,5 млрд грн - разом з готелями, з комплексом залізничного вокзалу, аеропорту, рухомого складу.
РБК-Україна: Скільки вболівальників чекаєте?
Олександр Лук'янченко: Тут є нюанси. Якщо збірна Росії потрапить до фінальної частини, то... На окремі матчі Ліги Європейських Чемпіонів з Росії приїжджає близько 15-18 тис. чоловік. Якщо в чвертьфіналі гратиме збірна Росії, ми очікуємо до 40 тис.
РБК-Україна: Ви сказали, що в тому самому знаменитому донецькому кемпінгу максимальна вартість за номер складе 30 євро. А мінімальний тариф уже відомий?
Олександр Лук'янченко: Це справа інвестора. Все-таки приватний інвестор вкладає туди більше 5-7 млн дол. Напевно, він повинен сам визначати ціну, виходячи з того, що ми з ним підписали договір оренди на 25 років.
РБК-Україна: На скільки відсотків Донецьк готовий прийняти Євро-2012?
Олександр Лук'янченко: Відсотків на 90.
РБК-Україна: Тобто, до зустрічі з Мішелем Платіні ви готові?
Олександр Лук'янченко: Коли Платіні менше півтора років тому в останній раз приїжджав до Донецька, ми показували котлован, в якому лежала арматура, і намагалися його переконати, що тут буде міжнародний аеропорт. І він, знаєте, мімікою показував, що, мовляв, розумію ваше бажання... Основна гиря, яка переважила, щоб у Донецьку проходили матчі Євро-2012, був прекрасний стадіон «Донбас Арена», який шокував їх усіх.
Платіні тоді особисто сказав, що тут пройде чвертьфінал і півфінал. Ми, каже, кращого не знайдемо. Це дослівно.
РБК-Україна: Виходить, Платіні, коли побачив «Донбас Арену», сам пролобіював, щоб чвертьфінал і півфінал були там?
Олександр Лук'янченко: Думаю, так. Це був основний козир Донецька - стадіон екстра-класу. І якби у нас не було «Донбас Арени», то Євро-2012 пішло у Дніпропетровськ або до Одеси.
РБК-Україна: В інтерв'ю РБК-Україна Олександр Ярославський сказав, що без Євро-2012 Харків залишився б провінційної слобідкою. Що чекає на Донецьк після Євро-2012?
Олександр Лук'янченко: Упевнений, що чекає подальший розвиток. Спорт - найкращий дипломат. Завдяки Сергію Бубці та команді «Шахтар» Донецьк знають не лише в Європі, а й за її межами. Тому що приїжджають гравці з сім'ями, у нас вже бразильська діаспора. І навіть ті, хто йшов з «Шахтаря», ніколи не йшли з якимось скандалом. А я сім років очолював Федерацію футболу Донецької області і знаю всю цю історію не з чуток.
Плюс - ми вже провели перший в Україні боксерський поєдинок на «Донбас Арені». Думаю, Кличко потрібно приїжджати і організувати свої бої на «Донбас Арені». Повинен бути місцевий патріотизм
РБК-Україна: Донецьк може стати фінансовим центром Східної Європи завдяки Євро-2012?
Олександр Лук'янченко: Я вам відповім конкретним прикладом. До реконструкції донецького аеропорту росіяни збиралися будувати такий же дубль аеропорту в Таганрозі, щоб організувати великий хаб між Європою і Азією.
Думаю, при появі аеропорту в Донецьку, вони від цієї ідеї відмовляться. Тому, що це дороге задоволення. Тому що сьогодні одна з найкращих злітно-посадкових смуг знаходиться у нас. І по розуму, виходячи з економічних аспектів, аеропорт може стати серйозним поштовхом для розвитку пасажирської і вантажної авіації. Але тут потрібні зусилля всіх, а здорового лобіювання інтересів держави, на жаль, в Україні довгий час не було.
Спілкувався Олексій Біловол