ua en ru

Олександр Квіташвілі: Я не знаю, як буду працювати з цими людьми

Олександр Квіташвілі: Я не знаю, як буду працювати з цими людьми Фото: міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі
Нещодавно голова фракції Блок Петра Порошенка Юрій Луценко заявив, що у фракції немає претензій до роботи чотирьох міністрів-технократів: міністра фінансів, МінАПК, Мінсоцполітики і Міненерго. Міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі, що потрапив в Кабмін за квотою БПП, серед них не було. Примітно, що це вже не перший випад лідера фракції БПП у бік міністра. Ще на початку липня 2015 року Луценко вимагав від Кабміну відставки глави МОЗ. В чому саме можуть полягати претензії Луценка до міністерства, хто заважає працювати відомству і чи необхідно кадрове посилення профільного парламентського комітету у першій частині інтерв'ю РБК-Україна з Квіташвілі.

Нещодавно голова фракції Блок Петра Порошенка Юрій Луценко заявив, що у фракції немає претензій до роботи чотирьох міністрів-технократів: міністра фінансів, МінАПК, Мінсоцполітики і Міненерго. Міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі, що потрапив в Кабмін за квотою БПП, серед них не було. Примітно, що це вже не перший випад лідера фракції БПП у бік міністра. Ще на початку липня 2015 року Луценко вимагав від Кабміну відставки глави МОЗ. В чому саме можуть полягати претензії Луценка до міністерства, хто заважає працювати відомству і чи необхідно кадрове посилення профільного парламентського комітету у першій частині інтерв'ю РБК-Україна з Квіташвілі.

РБК-Україна: Які почуття переживаєте після провалу спроби відправити Кабінет міністрів у відставку?

Олександр Квіташвілі: Ставити питання про довіру або недовіру - це нормальна світова практика. Але під час засідання Верховної Ради, на якому розглядалося це питання, мене вразило ставлення народних депутатів до членів уряду, як до людей. Те, що я побачив, почув і переніс, це було наче в кошмарному сні. Таких образ не заслуговує ніхто. Ніхто.

Я розумію, що депутати хочуть на камеру показати українському народу, що вони сильні, захищають їх інтереси. Але коли мене називають проклятим, або дурнем, або клептократом, або безсовісним, мені здається це зайвим. Адже є якісь межі людської поведінки, які не можна переходити. Я, чесно кажучи, не знаю, як буду працювати з цими людьми.

У депутата може бути різне ставлення до Яценюка, але це твоя країна, ти представляєш народ у Верховній Раді. Не можна так себе вести. Це нічого нікому не дає.

Так що святкувати нам було нічого. Увечері ми зібралися всім урядом. Всі були в шоці. Не було жодної людини, яка би все це легко перенесла. У нас є сім'ї, у нас є друзі, у нас у всіх є люди, які все це дивилися і переживали.
У мене до цього було кілька депутатів, яким я не тисну руку. Ось тепер до цього списку додалася ще п'ятірочка.

Якщо залишити емоційну складову в стороні, виходячи з того, що коаліція то розвалена, то не розвалена, треба розуміти, що в коаліції з п'яти суб'єктів залишилися два. Слава богу, що є дієздатний уряд. Але як ми буде працювати без підтримки парламенту, я не знаю. Буде дуже важко. Але вчинки уряду повинні бути більш відповідальними, ніж дії парламенту.

Я не можу зрозуміти, чому депутати так вузько дивляться на ситуацію. Справа не в Яценюку, ні в Квіташвілі, ні в Павленкові. Країна в реальності перебуває у військовому положенні, 25% країни окуповані. "Товариші" в Росії сидять і чекають, що в Україні буде погано. Заступник міністра закордонних справ Росії написав: "треба брати попкорн і дивитися телевізор". Вони чекають, що тут буде погано.

Є ще західні партнери, які чекають, що все буде добре.

В принципі, цей уряд за останні чотири місяці при абсолютній невизначеності його долі змогло провести переговори з МВФ, підготувати законопроекти. Це було на межі можливого.

Якщо подивитися заяви західних лідерів, то їм незрозуміло з ким тут говорити, є тут уряд чи ні. Не можна забувати, що за минулої влади Україна залишилася без кредиторів, крім МВФ. Коли якийсь політик каже, що треба вигнати МВФ, то ми може залишити країну взагалі без міжнародної фінансової допомоги.

^7DEDC83CB758079A96B040EAC09A4DB03AB7376A35F67D4644^pimgpsh_fullsize_distr

РБК-Україна: Саакашвілі нещодавно критично прокоментував співпраця України з МВФ...

Олександр Квіташвілі: останнім часом Михайло Саакашвілі став дуже забудькуватим. Він не пам'ятає, скільки років у Грузії працював МВФ. Він не пам'ятає, скільки грошей було отримано від Фонду після кризи 2009 року і війни з Росією.

Звичайно, завжди погано, коли береш в борг, і ще до цього кредитор висуває якісь умови що робити. Краще брати комерційні кредити, а потім розплачуватися. Але реальність така, що зараз в України немає кредиторів, крім МВФ.

Тому не можна втрачати довіру МВФ і інших країн з-за незрозумілої ситуації всередині, відсутність ясності в розвитку країни. В іншому випадку ситуація стає ще складніше.

На мою особисту думку, не хочу, щоб це сприймалося як позиція всього уряду, правильніше було б, щоб коаліція підготувала свої пропозиції по кандидатурах у новий Кабмін, показала їх і провела передачу справ від старого до нового уряду. Це було б правильним, відповідальним дією. А виходити в парламент, говорити, що ми їх заберемо, а потім будемо створювати новий уряд - це безглуздо.

До того як депутати домовляться про кандидатів, старий уряд буде виконуючим обов'язки. І ніхто, ніякі кредитори, ніякі міжнародні організації не будуть з нами говорити. Відповідно, ми не зможемо приймати ніяких кардинальних рішень.

Такі події пережили багато країн. Не треба дивитися на пострадянські країни. Треба дивитися, як вирішувалися такі кризи в європейських країнах.

РБК-Україна: Замість вас пропонували депутата від БПП Олексія Гончаренка...

Олександр Квіташвілі: Будь ласка, якщо Гончаренко, то Гончаренко. Якщо це влаштовує коаліцію і суспільство, то будь ласка.

РБК-Україна: В Кабмін ви пройшли за квотою БПП. Нещодавно лідер цієї фракції в парламенті Юрій Луценко серед міністрів, до яких немає претензій, не назвав міністра охорони здоров'я. Правильно я розумію, що у БПП є до вас питання?

Олександр Квіташвілі: У Юрія Віталійовича Луценка до мене є питання із-за тієї інформації, яку йому доносить Ольга Вадимівна Богомолець. Юрій Віталійович дуже освічена і розумна людина. Тому я дуже хочу його попросити, щоб він послухав і мене. Якщо не мене, то іншу людину, яка може пояснити ситуацію, тому що останні сім місяців Богомолець каже одне і теж. І потім це одне і теж повторює пан Луценко.

Наприклад, вона говорить, що в Україні немає і не розробляються протоколи лікування. Але це абсурд. За минулий рік МОЗ затвердив 20 протоколів лікування. До 1 березня будуть працювати вже 60 сучасних протоколів.

РБК-Україна: Нещодавно міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус заявив, що йому заважає працювати один з депутатів від БПП Ігор Кононенко. Хто вам заважає працювати?

Олександр Квіташвілі: У мене інша ситуація. У Айвараса проблема полягала в тому, що на його підконтрольні величезні підприємства всі хотіли потрапити, пробратися до годівниці. І не тільки депутати до цього прагнули. Там було багато впливових груп.

У мене інша ситуація - я зіткнувся з двома групами впливу. Перша група - це фармкомпанії, які моїм попередником були обозваны мафією. Тому і мене вони сприйняли в багнети. Нам знадобилося майже шість чи сім місяців, щоб у нас відбувся нормальний діалог. Як наслідок, зараз якихось вибухових скандалів між "фармою" та МОЗ немає, тому що ми працюємо разом. Вони пишуть нам рекомендації щодо дерегуляції, ми ці дерегуляції намагаємося просунути через Кабмін і через законопроекти. Це нормальна робота, не можна ігнорувати величезну індустрію, не можна з ними воювати.

Друга група, яка впливає на роботу МОЗ, це народні депутати. Коли деяким з них один раз пояснюю логічні речі, вдруге, втретє, але вони не розуміють, то це наштовхує на думку, що це робиться спеціально. Не можна бути настільки нетямущим. Скільки разів можна повторювати, що Яценюк і Квіташвілі хотіли продати лікарні, тому вони придумали спеціальний законопроект?

^6135AF0982D350570F1BE61B88B81D1A8D78C10FD255797E46^pimgpsh_fullsize_distr

РБК-Україна: Ви маєте на увазі законопроект про автономізацію лікарень, який Кабмін подав до парламенту влітку, і який був відхилений профільним комітетом - комітетом Верховної Ради з питань охорони здоров'я?

Олександр Квіташвілі: Так Я можу ще раз пояснити - такого ніде в законопроекті не було, там ніде не написано, що лікарні будуть приватизовані. У розробленому Міністерством законопроекті написано, що місцева влада - облрада, райрада, міськрада може визначити форму власності, а господарську форму діяльності лікарні - прибуткова чи неприбуткова, держпідприємство або муніципальне підприємство, акціонерне товариство або унітарне підприємство тощо.

Ми отримали від висновки експертно-аналітичного управління Верховної Ради, в яких містилися п'ять зауважень. Зокрема, надання права вибору господарської форми власності може нести ризики приватизації. У відповідь ми погодилися прибрати норми, які можуть нести ці ризики, а залишили тільки можливість визначати статус прибуткова чи неприбуткова лікарня.

Друге зауваження було в тому, що лікарні не повинні мати права відкривати рахунки в приватних банках. Я не розумію цього. Але, добре, ми записали, що лікарні повинні відкривати рахунки тільки в державних банках. Тільки вони скоро теж зможуть стати приватними. Це теж ідіотизм. Коли державні банки стануть приватними, нам необхідно буде змінювати закон. У нас же було написано ліберально - рахунку можна відкривати в будь-яких банках - приватному або державному банку, навіть в казначействі.
Іншими словами, я сказав, що ми готові всі зауваження прийняти. Це було в липні.

Але після цього депутат Олег Мусій Степанович сказав, що у нього є конституційне право внести альтернативний законопроект. Тому наші законопроекти не були відразу ж винесені на обговорення.

Але у своєму альтернативному законопроекті Олег Мусій прибрав фактично тільки норми про акціонерні товариства і все. Нічого особливо нового іншого там не було.

Потім все-таки зібрався комітет, на якому було заплановано обговорення нашого законопроекту, який було підтримано Світовим банком, МВФ, і Олег Мусій. Наш законопроект був відхилений, а документ Олега Мусія відправлений на доопрацювання.

Як мені розповіли на моєму недавньому звіті у парламентському комітеті з охорони здоров'я, два з половиною місяці тому законопроект Мусія був підтриманий комітетом.
Ми не отримували від Олега Мусія доопрацьованої версії законопроекту. Якщо готується законопроект, то можна ж порадитися з профільним міністерством.

^27069AF0CD7649FB3E3DC0232937F2CD1BC99B765FB1CA752E^pimgpsh_fullsize_distr

РБК-Україна: Як так вийшло, що ви не знали, що комітет підтримав законопроект Олега Мусія? Хто неправильно веде діалог - комітет з вами або ви з комітетом?

Олександр Квіташвілі: Поки що я не бачив стінограму засідання комітету, де він був підтриманий. Я перестав ходити на засідання комітету, коли перестали обговорюватися важливі законопроекти.

Як правило, я отримую перелік питань, які будуть розглядатися комітетом на черговому засіданні. Коли на профільному комітеті Ради значаться питання підтримки чемпіонату світу з футболу серед медиків або допуску священиків в лікарні, я не ходжу на такі засідання.

А ситуацію з захворюваністю на грип або з наявністю вакцин може доповісти будь-який співробітник МОЗ, який займається грипом або вакцинами.

Мало того, тепер Мусій наполягає на тому, щоб я забрав свій законопроект. Я цього не розумію. Це схоже на те, що Мусій воюють з Яценюком. Це вже переходить в якусь комічну ситуацію.

У відповідь на мої слова про відкликання заяви про відставку Олег Мусій мені сказав: "Я не розумію. Ви людина зі Сходу. Якщо грузин дає слово, він потім це слово не змінює". А те, що цей товариш потрапив у парламент через БПП, а потім вийшов із фракції, то цього нічого не значить?

РБК-Україна: Забере свій законопроект?

Олександр Квіташвілі: Я не знаю. Треба буде дізнатися, як це юридично працює. Якщо потрібно, то будь ласка.

РБК-Україна: Версію Олег Мусія МОЗ підтримує?

Олександр Квіташвілі: Заради бога. Давно підтримуємо. Я просив: "Ставте законопреокт на обговорення! Ваш! Не мій!"

РБК-Україна: На звіті у комітеті ви запропонували почати відносини між МОЗ та комітетом з чистого аркуша. Тепер на засідання комітету буде ходити?

Олександр Квіташвілі: На нещодавнє засідання комітету, вже після звіту, я планував піти, там розглядався законопроект "Про лікарські засоби". Оскільки у мене був конфлікт з часу - одночасно засідання Кабміну і комітету, то я попросив своїх заступників піти на його початок. Сам планував прийти пізніше. Але комітет не зміг провести засідання, оскільки не було кворуму. Також було і на засіданні комітету, яке було перед моїм звітом - тоді депутати змогли розглянути лише одне питання, після чого знову не було кворуму.

РБК-Україна: Ви не пробували поспілкуватися з Петром Порошенком або Арсенієм Яценюком щодо так сказати посилення кадрового складу комітету, наприклад, перевести якихось нардепів з інших комітетів?

Олександр Квіташвілі: Коли я вперше побачив складу профільного комітету, то сказав, що з ним буде дуже важко працювати. Адже половина членів комітету представляють опозицію. Я нічого не маю проти опозиції, але, як правило, вона завжди деструктивно працює до більшості. Тому коли такий дуже сильний баланс, то дуже важко працювати. У свій час я якось говорив, що треба посилювати комітет.

РБК-Україна: З ким говорили?

Олександр Квіташвілі: Говорив в Адміністрації президента. Говорив в Кабміні. У мене є досвід роботи з профільним комітетом парламенту в Грузії, коли я там працював міністром охорони здоров'я. Там також були тертя, хоча в парламенті були майже на 100% провладні сили. Але після обговорення законопроектів завжди знаходили консенсус і виносили їх на пленарне засідання парламенту.

Але це ж абсурд, коли на засідання комітету Верховної ради з охорони здоров'я Олег Мусій мене запитує про те, чому я не створив Центр реформ, який буде контролювати міністерство? На звіті перед комітетом я намагався вести себе спокійно, не перенервувати. Але де здоровий глузд у тому, щоб МОЗ створював структуру над собою?

РБК-Україна: Як я розумію, Олег Мусій мав на увазі, що центр буде займатися контролем не за Міністерством, а координацією реформ в здраовохранении...

Олександр Квіташвілі: Не-не, він мав на увазі якраз контроль. Вони хотіли, щоб цей Центр входили нардепи. Але ж є комітет Верховної Ради з охорони здоров'я, якому підзвітний МОЗ. В такому разі, навіщо взагалі ця нова структура?

Коли депутати кажуть, що вони хочуть працювати в Центрі реформ, то мені незрозумілі такі заяви. Вони ж можуть розробляти законопроекти у себе в комітеті. У МОЗ вже є департамент реформування. У кожного міністерства є центр реформ, який працює всередині. Крім того є Національна рада з реформ, який координує всі реформи в країні.

Мені це нагадує ситуацію з боротьбою з корупцією в Україні створюються нові антикорупційні органи, а ніхто не сидить за корупцію.

РБК-Україна: Голосування за відставку уряду показало, що в профільному комітеті парламенту вас тепер повинні підтримувати народні депутати від "Опозиційного блоку", а не члени коаліції. Приміром, не голосували за відставку нардепи Тетяна Бахтєєва та Ігор Шурма від Оппоблока, Оксана Корчинська від "Радикальної партії Олега Ляшка" і т. д.

Олександр Квіташвілі: Так, дивна ситуація. Примітно, що на недавньому моєму звіті в комітеті Ігор Шурма сказав, що у вересні, коли Верховна Рада голосувала моя заява про відставку "за власним бажанням", він не голосував за нього, оскільки хотів мого звільнення "за власним бажанням", а за невиконання мною обов'язків міністра.

Розмовляв Дмитро Уляницький